Галетановски: Нема ништо ново во ЗОО откако заминав, среќа што родија неколку животни кои ги донесовме
Галетановски: Нема ништо ново во ЗОО откако заминав, среќа што родија неколку животни кои ги донесовме
СО СВЕТСКИОТ ПОЛИТИЧКИ ВРВ: Николовски во Берлин на конференција со Државниот секретар на САД, претседателот на Светска банка и многу други високи претставници
СО СВЕТСКИОТ ПОЛИТИЧКИ ВРВ: Николовски во Берлин на конференција со Државниот секретар на САД, претседателот на Светска банка и многу други високи претставници
Протоколот не може да биде услов во преговорите, ниту спомнат во преговарачката рамка, порачува Маричиќ
Протоколот не може да биде услов во преговорите, ниту спомнат во преговарачката рамка, порачува Маричиќ
Бугарско МНР: Ќе одобриме меѓувладина конференција откако ќе се потпише билатералниот протокол
Бугарско МНР: Ќе одобриме меѓувладина конференција откако ќе се потпише билатералниот протокол
ИЛИ ДРЖАВАТА И ГРАД СКОПЈЕ НЕКА ГИ ЗАЛОВАТ КУЧИЊАТА НИЗ ГРАДОВ ИЛИ НЕКА НИ ДАДАТ ДОЗВОЛА ДА НОСИМЕ ПИШТОЛИ СО НАС
ИЛИ ДРЖАВАТА И ГРАД СКОПЈЕ НЕКА ГИ ЗАЛОВАТ КУЧИЊАТА НИЗ ГРАДОВ ИЛИ НЕКА НИ ДАДАТ ДОЗВОЛА ДА НОСИМЕ ПИШТОЛИ СО НАС
КАТЕ БЛАЖЕВСКА: НЕШТО НЕ ШТИМА ВО ИЗЈАВИТЕ И ПОСТАПКИТЕ НА СЛАВИ ТРИФУНОВ И ТЕОДОРА ГЕНЧОВСКА
КАТЕ БЛАЖЕВСКА: НЕШТО НЕ ШТИМА ВО ИЗЈАВИТЕ И ПОСТАПКИТЕ НА СЛАВИ ТРИФУНОВ И ТЕОДОРА ГЕНЧОВСКА
Маричиќ: Ќе инсистираме позициите кои ги изнесовме да бидат вградени во преговарачката рамка
Маричиќ: Ќе инсистираме позициите кои ги изнесовме да бидат вградени во преговарачката рамка
(ВИДЕО) Ексклузивна репортажа од „Аџибадем Систина“, 20 години од раѓањето на првото бебе од епрувета!
(ВИДЕО) Ексклузивна репортажа од „Аџибадем Систина“, 20 години од раѓањето на првото бебе од епрувета!

БРАВО – Од наследството на СФРЈ ќе се градат нови македонски амбасади во Атина и Анкара, а неколку ќе се реновираат

Министерот Османи информира дека, со одлуката од пред две недели на заедничкиот Комитет за сукцесија, на списокот на имоти што ги добива државата од поранешна Југославија се додадени имотите во Бразилија, Њу Делхи и во Трст, покрај објектите во Париз, Атина, Камбера, Хараре, Њу Делхи и во Рим

Ќе се градат нови згради за амбасадите на С Македонија во Атина и во Анкара, за што се одобрени средства од Владата, најави на денешната прес-конференција министерот за надворешни работи Бујар Османи. Министерството за надворешни работи почна проект за ставање во функција на имоти наследни од поранешна СФРЈ во нашата дипломатско-конзуларна мрежа, при што ќе бидат и реновирани повеќе објекти кои се користат како дипломатско-конзуларни претставништва.

Османи информира дека, со одлуката од пред две недели на заедничкиот Комитет за сукцесија, на списокот на имоти што ги добива државата од поранешна Југославија се додадени имотите во Бразилија, Њу Делхи и во Трст, покрај објектите во Париз, Атина, Камбера, Хараре, Њу Делхи и Рим. Повеќето од овие имоти се неискористени, додека државата плаќа кирии и заеми за амбасади и за резиденции на амбасадорите.

Владата, соопшти Османи, ги одобри овие финансиски барања и МНР веќе почна проект за реализација на следните проекти:

Во Атина се гради нова амбасада, каде што ќе биде сместен и Културно-информативниот центар, резиденцијата на амбасадорот и станови за дипломатите, со што ќе бидат заштедени околу 150 илјади евра годишно што се трошат на овие ставки, затоа што, како што вели Османи, ќе имаме наш објект кој го добиваме како дел од поранешната амбасада на Југославија. Вредноста на овој проект е околу еден милион и триста илјади евра

Проектот, како што посочи шефот на дипломатијата, е веќе започнат и е во фаза на проектирање, така што се очекува наредната година да почне изградба на амбасадата во Атина.

„Имајќи ги предвид новите односи со Грција, стратешкото партнерство, сметавме дека е особено значајно таму да имаме наш репрезентативен објект, каде што дипломатите ќе можат да ги завршат своите активности“, рече Османи.

Друг дел од проектот, како што појасни, е Цирих. Таму, посочи, добивме објект во репрезентативниот дел од градот, кој, за жал, останува неискористен. И покрај неколку неуспешни обиди за продажба и замена на објектот, одлучено е тој да се реновира и во него првпат да биде отворено конзуларно одделение, со што, според министерот, десетици илјади наши граѓани од дијаспората што живеат во Цирих нема да имаат потреба да патуваат до Берн за конзуларни услуги, туку ќе можат да ги добијат во овој град.

„Овој проект, исто така, е одобрен од Владата, избрана е компанија која веќе почнува со подготвителните активности за реновирање на објектот, откако во меѓувреме се добиени сите дозволи затоа што објектот е заштитено културно наследство во Швајцарија“, рече Османи.

Неискористен е и објектот во Канбера, кој исто така е добиен со сукцесијата, додека државата плаќа наемнини и за станови на дипломати и за амбасада, вели министерот. Тој информира дека е започнат процес за проектирање, реновирање и доградба на овој објект, за да имаме постојано наше претставништво таму и станови за дипломатите и на тој начин исто така ќе се заштедат стотици илјади евра годишно.

Објектот во Хараре (Зимбабве), каде што државата нема претставништво ниту, пак, планира да има, ќе се продаде, за што веќе е почната постапка. По пат на реципроцитет, добиено е земјиште во Анкара, во репрезентативниот дел каде што се наоѓаат амбасадите, од околу осум илјади квадратни метри. Почнавме постапка за партнерство со други држави заеднички да изградиме објект во кој ќе имаме и наша амбасада, појасни министерот.

За Амбасадата во Будимпешта, објектот кој по купувањето почнал да се распаѓа и не е во функција, одлучено е да се реновира и надгради, со цел во него да има простор и за сместување на нашите дипломати.

„На овој начин ќе стигнеме до околу 22 објекти во рамки на нашата дипломатско-конзуларна мрежа кои се сопственост на државата. Тоа е веќе половина од нашите дипломатско-конзуларни претставништва, и потоа почнуваме нова фаза. Нашата идеја е секаде каде што имаме дипломатско-конзуларно претставништво да имаме наша амбасада, наш објект и наши станови за дипломатите“, рече Османи.

loading...

GO88 - Link tải GO88 Club APK/ IOS cho Android GO88 - Link tải GO88 Club APK/ IOS cho Android bài go88

sunwin không rút được tiền máy chủ sunwin Link tải SUNWIN Club cho điện thoại Android/ Iphone APK/ IOS