Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Новинарските здруженија реагираат: По кои критериуми е направена селекцијата кои медиуми ќе известуваат од Рим
Новинарските здруженија реагираат: По кои критериуми е направена селекцијата кои медиуми ќе известуваат од Рим
Јавниот долг e 57,1 отсто од БДП, на ниво под мастришкиот критериум
Јавниот долг e 57,1 отсто од БДП, на ниво под мастришкиот критериум
Топ шефови го напуштаат Twitter по преземањето на Маск
Топ шефови го напуштаат Twitter по преземањето на Маск
ДУИ распишува конкурс за претседатели и членови на ограноци
ДУИ распишува конкурс за претседатели и членови на ограноци
Маричиќ: 23-ти мај, симбол за општествениот и културен придонес на Власите во современата македонска држава
Маричиќ: 23-ти мај, симбол за општествениот и културен придонес на Власите во современата македонска држава
Под слоганот „Години будни”, организацијата Tiiiit.Inc. оваа година го најави 10-тото издание на единствениот феминистички фестивал во нашата земја, ПРВО ПА ЖЕНСКО
Под слоганот „Години будни”, организацијата Tiiiit.Inc. оваа година го најави 10-тото издание на единствениот феминистички фестивал во нашата земја, ПРВО ПА ЖЕНСКО

БРАВО – ОПШТИНА ЦЕНТАР ПОСТАВИ 50 ЖАРДИНИЕРИ НА БОЕМСКАТА УЛИЦА ЗА ДА НЕ СЕ ПАРКИРААТ КОЛИ

Боемската улица постојано е блокирана со коли за што никој не казнува, па затоа сега се поставуваат високи жардиниери. (Фото: Општина Центар)

На вториот дел од Боемската улица во скопско Дебар Маало поставени се 50 високи жардиниери. Како што вели градоначалникот Горан Герасимовски, жардиниерите се поставени за решавање на проблемот со паркирани коли секој ден долж улицата.

„Жардиниерите ќе ги заменат досегашните ниско-подни бетонски топки. Воведуваме ред во сообраќајот на Боемска улица на сметка на зголемување на безбедноста на движењето на пешаците“, вели Герасимовски.

Дополнително, во жардиниерите се засадени и 50 садници од ниско урбано зеленило, кои како што вели Герасимовски, освен што ќе ја разубават улицата ќе го намалат загадувањето и ќе придонесат кон заштита на животната средина.

Улицата Боемска секоја вечер е блокирана од коли, а тоа е така од нејзиното отворање во времето на ексградоначалникот Андреј Жерновски. Гостите на кафеаните слободно си ги оставаат колите кај ќе стасаат на улицата и никој не ги казнува ниту пајак ги крева возилата.

loading...

aniwatch app. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

english anime TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

dubbed anime AniWatch BANANA FISH

AniWatch Bleach Episode 362

AniWatch WONDER EGG PRIORITY

watch anime free How NOT to Summon a Demon Lord Ω