PLUTO’S DOUBTS - OPENING ACT НА PLACEBO ВО СКОПЈЕ, 16 ЈУЛИ 2022, СТАДИОН НА АРМ!
PLUTO’S DOUBTS - OPENING ACT НА PLACEBO ВО СКОПЈЕ, 16 ЈУЛИ 2022, СТАДИОН НА АРМ!
ВЕЧЕРВА КОНЦЕРТ НА КАРОЛИНА “АЈДЕ ДА ЛЕТАМЕ - GREATEST HITS”
ВЕЧЕРВА КОНЦЕРТ НА КАРОЛИНА “АЈДЕ ДА ЛЕТАМЕ - GREATEST HITS”
WHITESNAKE И DAVID COVERDALE - ЈАВААТ НИЗ СВЕТОТ ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ! Голем open air -12 јули-Стадион на АРМ -Скопје-20 часот!
WHITESNAKE И DAVID COVERDALE - ЈАВААТ НИЗ СВЕТОТ ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ! Голем open air -12 јули-Стадион на АРМ -Скопје-20 часот!
ПОСЛЕ НЕЗАБОРАВНИОТ СПЕКТАКЛ НА СТАДИОНОТ НА АРМ ВО СКОПЈЕ, ОМИЛЕНИТЕ СТАРОМААЛЦИ СЕ СЕЛАТ ВО ОХРИД, НА ИЛИНДЕН, ЗА ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА!
ПОСЛЕ НЕЗАБОРАВНИОТ СПЕКТАКЛ НА СТАДИОНОТ НА АРМ ВО СКОПЈЕ, ОМИЛЕНИТЕ СТАРОМААЛЦИ СЕ СЕЛАТ ВО ОХРИД, НА ИЛИНДЕН, ЗА ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА!
THIEVERY CORPORATION НА БИС ВО СКОПЈЕ! 03-ти јули, Стадион на АРМ
THIEVERY CORPORATION НА БИС ВО СКОПЈЕ! 03-ти јули, Стадион на АРМ
Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија

БРАВО ОВА СЕ ВИКА БИЗНИСМЕН ОД СВЕТСКИ КАЛИБАР: РОМ ОД ДЕЛЧЕВО ПОСЕДУВА ФАБРИКИ ВО КИНА, ГАЗДА Е НА БРЕНДОТ ТЕЛЕФОНИ БЕОНТЕЛ, ОТВОРИ ПРИВАТНА БОЛНИЦА ВО СКОПЈЕ

Ромскиот портал УДАР деновиве истражуваше кој е најуспешниот ромски претприемач во Македонија при што на задоволство на повеќето граѓани од Пијанец дојде до заклучок дека истиот потекнува од делчевското село Тработивиште. Се работи за Ферки Демировски, сопственик на фабрики во Кина, сопственик на бренд паметен телефон и консултант за меѓународен бизнис.

Демировски е успешен и почитуван бизнисмен и во моментов е основач и управител на шест свои телекомуникациски, ИТ, трговски и советодавни брендови во сопственост на неговата холдинг компанија: Квантни решенија.

Прераскажуваме дел од интервјуто кое Демировски го даде за порталот УДАР.

-Дипломирав економија. И многу често имам работено со луѓе од различни сектори, од невладини организации до политика, со граѓански активисти до бизнисмени. Но, на крајот, сфатив дека бизнисот е најважната работа за мене. Ние на Балканот знаеме како да се справиме со различни ситуации и веројатно животот нè прави такви. Јас потекнувам од мало село во источна Македонија наречено Тработивиште на бугарската граница. Завршив средно училиште и колеџ во Скопје. Значи, кога доаѓате од мало село, Скопје е голем град. Неколку пати се изгубив таму како средношколец. Но, тоа е како да научите да пливате и да се движите низ големите градови. Мора да гледате од сите страни и така визиите се зголемуваат “.

Случајно, Демировски се нашол во позиција да ја отвори својата прва софтверска компанија.

-Мојата главна идеја тогаш беше да ангажирам луѓе кои имаа знаење за кодирање и развој и да го извезуваат надвор од Македонија. Поради големата конкуренција и борбата за работниците, не успеавме да најдеме луѓе тука, но затоа успеав да најдам програмери од Белгија и да ги поврзам со неколку што ги најдов во Македонија. Првично, започнавме да добиваме мали работни места како правење веб-страници и апликации, но по многу патувања, јас бев во можност да добијам понуда за да направам апликација за плаќање по телефон. Во Африка, постои една многу позната апликација наречена „Емпеза“ и се користи за СМС-плаќања. Постои сериозна потреба за вакви алатки затоа што постои ризик кога станува збор за плаќања во готовина и повеќето луѓе немаат лична карта, ниту банкарска сметка. Затоа е идеално да плаќаат по телефон. Но, со развојот на технологијата, направивме понова верзија на оваа апликација која може да се инсталира на паметните телефони. Така, пристигнавме во Индонезија, Малезија, Виетнам и Тајван, плус Африка во Нигерија, Руанда и Брегот на Слоновата Коска, додава Демировски за portal-udar.net.

Додава дека успехот на оваа апликација била претходник на идејата за креирање сопствен телефонски бренд – Beontel:

Сопствен телефонски бренд – Беонтел
-Кога апликацијата започна да работи добро, добивме идеја да создадеме посебен уред за тоа. Апликацијата мораше да биде компатибилна со Apple Store за да биде на Google Apps. Наидовме на проблеми затоа што има некои законски ограничувања кои ве спречуваат да пристапите на овие страници. Но, ние сè уште успеавме да го најдеме правниот аспект таму каде што го почитуваме законот и ќе им овозможиме на нашите клиенти да вршат трансакција. Патеката понатаму нè одведува до Шенжен, Кина, каде што купивме мал капацитет за производство на мобилни телефони. Близу е на Хонг Конг и баравме да бидеме стратешки лоцирани покрај овој голем град. Фабриката е релативно мала за големината на Кина, но е доволна за нас бидејќи во моментов произведуваме 3000 телефони месечно. Значи, со овој капацитет им служиме на споменатите земји. Значи, имаме посебен бренд на телефон наречен Beotel. Овие се телефони што имаат инсталиран целиот наш софтвер и имаат предност пред другите. Главната точка за маркетинг е да го користите вашиот телефон како паричник, можете да ставите многу пари колку што сакате и да потрошите таму каде што е прифатено, вели Демировски.

Покрај Беотел, Демировски работи на неколку успешни компании кои продолжува да ги развива.

-Особено сме горди на нашите консултантски услуги за развој на пазарот со седиште во Дубаи, Демировски Консалтинг, кои главно се насочени кон африканскиот пазар. Мојата визија е да обезбедам нови пазари за успешни локални бизниси. Свесен сум дека, како мала телефонска компанија, не можам да се натпреварувам со Samsung и другите пазари. Па, морам да ги одберам пазарите за кои сметаат дека се премногу ризични или премногу мали за да успеат. Мислам дека беше добар пристап и минатата година Стопанската комора на северозападна Македонија ни ја додели наградата за највисока компанија за освојување нови пазари, затоа мило ми е што некој го признава нашиот успех. Ние многу малку работиме во Македонија, поголемиот дел од времето го поминувам надвор од Македонија. Имаме многу производи кои се виртуелни, крипто-развивачи преку Интернет продавници, ние учествуваме на конференции за блок-лајн, бидејќи мислам дека она што го правиме со blockchain технологија сега ќе стане многу подостапно ако можеме да го интегрираме. Прашањето е кога ќе се легализира, но мора да ги следиме трендовите и мора да бидеме подготвени кога ќе дојде тоа време, истакна Демировски.

Демировски на бизнис состанок
На директно прашање на новинарите на УДАР: „Дали процентот на ромските бизнисмени во Македонија е мал заради старите стереотипи“, Демировски со одговор:

-Не се само стари стереотипи, тоа е долгогодишна дискриминација, а животот во кој живееме не става во многу потешка позиција да се помириме. Во Македонија имате семејство со средни приходи и имате ромско семејство со среден приход, но во сосема друга ситуација. На пример, македонско семејство од средна класа прима просечно 300 евра, а ромско не добива 100 евра, што е лоша почетна позиција за ништо. Ако ги анализирате Ромите, тие имаат претприемачки дух. Начинот на кој живеат Ромите со 5.000 денари (околу 81 евра) е многу креативен. Ромите се главните дилери во тезгите што увезуваат стоки од Турција, но само на микро ниво. Има неколку такви успешни примери бидејќи борбата е многу тешка. Јас ти кажувам за дете кое дојде од селото и успеа да направи бум. Но, тоа не беше лесно, вели некогашниот жител на Тработивиште.

Сепак, Демировски во продолжението од интервјуто ги охрабрува и другите млади Роми да се вклучат во бизнисот.

-Првично, како студент, се вклучив во проекти. Работев за Сорос, УНДП, УСАИД и работев на проекти кои имаат деловен сегмент, но најмногу во социјалните организации. Но, по некое време бев советник за странски инвестиции на министерот Глигор Ташковиќ. Тој се врати од Америка и таму се отвори мојата перспектива за развој. Јас сум бизнисмен уште од средно училиште кога правев сода. Тоа беше доволно за мојата потреба да се финансирам за време на студиите. Но дружењето со овие луѓе ми даде визија дека светот не е само Македонија. Ако имате идеја без разлика што не успеавте во Македонија, би можеле да успеете некаде на друго место. Значи, вашата идеја можеби нема да успее во Германија и Франција, но ќе успее во Виетнам. Треба да ги барате вистинските моменти и да изберете луѓе со кои ќе работат, одговара децидно.

Демировски, е застапник на тезата дека Ромите треба да бидат поврзани и обединети не само регионално, туку и на глобално ниво.

„Јас не ги користев Ромите како деловна мрежа, но дефинитивно го сторив како мрежа на познаници. Најдобар пример е дека иако немаме единствен јазик, сите се разбираме едни со други и секогаш имаме со кого да се јавиме. Особено во Италија, Португалија, Шпанија, Германија – ромското население дефинитивно може да ви помогне. Многу е важно кога некаде слетате дека барем некој ве поздравува и ви кажува каде да одите. И мислам дека Ромите ја имаат оваа пред-изложеност и ако е некако институционализирана како мрежа и како систем, тоа би било добро. Но, сега не знам за таква организација, додава Демировски.

loading...

go88 nhà cái ở đầu go88 info hách go88

sunwin 4050 cm cnc laser engraver sunwin cổng 2 sunwin it solutions