(ВИДЕО) ГОВОРНИЧКА НА ПРОТЕСТОТ НА АНТИВАКСЕРИТЕ: ОВИЕ ОД ТЕРАСИТЕ ШТО НЕ ГЛЕДААТ НЕ МИСЛАТ ДЕКА СМЕ ЛУДАЦИ, НИЕ НЕ СМЕ ПРОТИВ ВАКЦИНИТЕ, НИЕ СМЕ ПРОТИВ ВЛАСТА?!?!
(ВИДЕО) ГОВОРНИЧКА НА ПРОТЕСТОТ НА АНТИВАКСЕРИТЕ: ОВИЕ ОД ТЕРАСИТЕ ШТО НЕ ГЛЕДААТ НЕ МИСЛАТ ДЕКА СМЕ ЛУДАЦИ, НИЕ НЕ СМЕ ПРОТИВ ВАКЦИНИТЕ, НИЕ СМЕ ПРОТИВ ВЛАСТА?!?!
(ВИДЕО) РАЗДОР ВО ДЕСНИЦАТА - АНТИВАКСЕРИТЕ МУ СЕ НАЛУТИЈА НА ВЛАДИКАТА ПЕТАР!
(ВИДЕО) РАЗДОР ВО ДЕСНИЦАТА - АНТИВАКСЕРИТЕ МУ СЕ НАЛУТИЈА НА ВЛАДИКАТА ПЕТАР!
ОД БИХАЧКА РАСПАЛИЈА СО ТЕШКА МУНИНИЦИЈА ПО ВМРОВЦИТЕ: Со рушењето на галијата се чистат остатоците од ѓубрето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје
ОД БИХАЧКА РАСПАЛИЈА СО ТЕШКА МУНИНИЦИЈА ПО ВМРОВЦИТЕ: Со рушењето на галијата се чистат остатоците од ѓубрето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје
ШОКАНТНА КОЛУМНА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МАНУ, КОЦАРЕВ: АМЕРИКА ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ЕУ НЕ НИ ТРЕБА, ДОГОВОРИТЕ ОД ПРЕСПА И СО БУГАРИЈА ГО ДЕСТАБИЛИЗИРААТ БАЛКАНОТ, ДА ЈА ПРОДОЛЖИМЕ ПОЛИТИКАТА НА ТИТО СО НЕВРЗАНИТЕ?!?!?!
ШОКАНТНА КОЛУМНА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МАНУ, КОЦАРЕВ: АМЕРИКА ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ЕУ НЕ НИ ТРЕБА, ДОГОВОРИТЕ ОД ПРЕСПА И СО БУГАРИЈА ГО ДЕСТАБИЛИЗИРААТ БАЛКАНОТ, ДА ЈА ПРОДОЛЖИМЕ ПОЛИТИКАТА НА ТИТО СО НЕВРЗАНИТЕ?!?!?!
СДСМ ГО УДРИ ВМРО МЕЃУ РОГОВИ: Николов да каже какво здравство ќе имавме за 600 милиони евра колку што е Скопје 2014
СДСМ ГО УДРИ ВМРО МЕЃУ РОГОВИ: Николов да каже какво здравство ќе имавме за 600 милиони евра колку што е Скопје 2014
ВАЉОН САЛИХУ: Скопјани паметат и кој го делеше и уназадуваше Скопје, а кој го спојува и рамномерно развива
ВАЉОН САЛИХУ: Скопјани паметат и кој го делеше и уназадуваше Скопје, а кој го спојува и рамномерно развива
КУНГ-ФУ ПРЕСМЕТКА НА СЕМАФОРИ ВО КИСЕЛА ВОДА Двајца возачи со тупаници ја делеа правдата, настрада и една жена
КУНГ-ФУ ПРЕСМЕТКА НА СЕМАФОРИ ВО КИСЕЛА ВОДА Двајца возачи со тупаници ја делеа правдата, настрада и една жена
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Град Скопје почна со процесот на тргање на првата галија од коритото на реката Вардар
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Град Скопје почна со процесот на тргање на првата галија од коритото на реката Вардар

БРАВО: ПО ПЕТ ГОДИНИ БИТОЛА НАЈДЕ ПАРИ ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ДЕЛНИЦА ОД ПАТОТ ШТО ВОДИ ЗА ПЕЛИСТЕР

Овој дел од патот за Пелистер не е обновен подолго време, има крпеници, тесен е, а при обилни врнежи дождот го носи чаклот кој беше поставен крај коловозот како еден вид проширување. (Фото: СДК.МК)

Општина Битола со одлука на Советот издвои над 25 милиони денари за реконструкција на патот што води за Националниот парк Пелистер, на потегот од месноста Црвени Петли до потпелистерските села Трново кон Магарево. Овој дел од патот за Пелистер не е обновен подолго време, има крпеници, тесен е, а при обилни врнежи дождот го носи чаклот кој беше поставен крај коловозот како еден вид проширување.

„Кон Потпелистерието беа насочени 64милиони денари, од кои што се реализирани педесет проценти во колекторскиот систем и пречистителната станица и инфраструктурниот дел кој што е спроведен. Со ребалансот на буџет се обезбедени средства за веќе извадена градежна дозвола и техничка документација за патот од Црвени Петли кон Трново и Магарево, со што ќе се подобри и патната инфраструктура, односно коловозот, за да граѓаните имаат пристап кон планината“, рече градоначалничката Наташа Петровска.

Токму оваа делница е една од пооштетените на единствената сообраќајна врска што Битола ја поврзува со Пелистер. Последната реконструкција на патот за Националниот парк беше пред пет години, кога се интервенираше од Детското одморалиште до хотел „Молика“ во вредност од 6 милиони денари и во должина од 6 километри. Во иднина неопходна е реконструкција на поголем дел од патот за Пелистер, кој е регионален и во надлежност на државата, како и негово проширување зашто на одредени кривини одвај можат да се разминат две возила.

Според Просторниот план на Националниот парк Пелистер од 2017, патната врска со која се поврзува Националниот парк Пелистер со патната мрежа во Битолскиот Регион делумно ги задоволува потребите за пристап на моторниот сообраќај, но со сообраќајниот профил и квалитетот на коловозот не овозможува квалитетно опслужување.

loading...

Watch Alderamin on the Sky Episode 13

Website https://animetv.cc: Watch Nekomonogatari Black animetv Episode 4 watch anime online

TwistMoe: The Helpful Fox Senko-san anime episode 12 online free at https://twistmoe.net anime

Website https://animepahe.cc: Watch Submarine 707R (Dub) animepahe Episode 2 anime stream

Woddal: https://www.woddal.com/gogoanimelol

Piqs: https://piqs.de/user/animefreakws