Шахпаска: Во Битола го отворивме и вториот Центар за поддршка на згрижувачки семејства, воведуваме нови социјални услуги како дел од социјалната реформа
Шахпаска: Во Битола го отворивме и вториот Центар за поддршка на згрижувачки семејства, воведуваме нови социјални услуги како дел од социјалната реформа
(ВИДЕО) Милевски: Еднакви услови за сите деца, после 60 години го реновиравме училиштето „Пецо Даскалот“ во Заполжани
(ВИДЕО) Милевски: Еднакви услови за сите деца, после 60 години го реновиравме училиштето „Пецо Даскалот“ во Заполжани
(ВИДЕО) СЕ ГРАДИ ПЕТТАТА МИНИ ХЕЦ ВО ЈП КОМУНАЛЕЦ КАВАДАРЦИ - МИТКО ЈАНЧЕВ НА ТЕРЕН
(ВИДЕО) СЕ ГРАДИ ПЕТТАТА МИНИ ХЕЦ ВО ЈП КОМУНАЛЕЦ КАВАДАРЦИ - МИТКО ЈАНЧЕВ НА ТЕРЕН
Заев: Крајната цел е да нема граници меѓу С. Македонија, Србија и Албанија
Заев: Крајната цел е да нема граници меѓу С. Македонија, Србија и Албанија
(ВИДЕО) МИТКО ЈАНЧЕВ - СЕМЕЈНИТЕ ВИНАРИИ КЕ ДОБИЈАТ ИЗЛОЖБЕН САЛОН
(ВИДЕО) МИТКО ЈАНЧЕВ - СЕМЕЈНИТЕ ВИНАРИИ КЕ ДОБИЈАТ ИЗЛОЖБЕН САЛОН
Денес во посета на Општина Кавадарци беше делегација на Мировниот корпус предводена од директорката Деборах Конер
Денес во посета на Општина Кавадарци беше делегација на Мировниот корпус предводена од директорката Деборах Конер
ЕДИ РАМА ИНСПИРАТИВЕН ВО СВОЈОТ ГОВОР: ГОСПОД МУ ДАЛ НА БАЛКАНОТ ДОВОЛНО РЕСУРСИ ЗА ЛУЃЕТО ДА ЖИВЕАТ ДОСТОИНСТВЕНО НО НИЕ ЛУЃЕТО МУ ПРКОСИМЕ НА ГОСПОД И СИ ШТЕТИМЕ САМИТЕ НА СЕБЕ
ЕДИ РАМА ИНСПИРАТИВЕН ВО СВОЈОТ ГОВОР: ГОСПОД МУ ДАЛ НА БАЛКАНОТ ДОВОЛНО РЕСУРСИ ЗА ЛУЃЕТО ДА ЖИВЕАТ ДОСТОИНСТВЕНО НО НИЕ ЛУЃЕТО МУ ПРКОСИМЕ НА ГОСПОД И СИ ШТЕТИМЕ САМИТЕ НА СЕБЕ
(ВИДЕО) Заев, Вучиќ и Рама ги потпишаа првите официјални документи за соработка во рамките на „Отворен Балкан“ за силен импулс за поттикнување на регионалната соработка
(ВИДЕО) Заев, Вучиќ и Рама ги потпишаа првите официјални документи за соработка во рамките на „Отворен Балкан“ за силен импулс за поттикнување на регионалната соработка

БРАВО – Породилното отсуство да трае околу една година, со можност и таткото да земе отсуство

Ќе трае ли подолго породилното отсуство за мајките?.Надлежните подготвуваат законски измени со кои е предвидено породилното да трае околу 12 месеци, од кои 5 ќе бидат задолжителни за мајките, а остатокот ќе може да се комбинира со другиот родител.

Кој се ќе биде опфатен со овие измени ќе се знае веројатно во јуни за кога министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, очекува да биде изготвено решението, а потоа ќе следи јавна дискусија. Се уште нема пресметка ниту колку пари ќе ја чини државата, но сепак министерката уверува дека Фондот за здравство ќе може да го издржи товарот.

Работодавачите не се против овие измени, но сепак сметаат дека подолгото породилно може да има негативен ефект врз кариерата на жената…

Продолженото породилно е едно од повеќето законски измени во корист на работниците кои синдикатите ги побараа минатата година.

Мајките и здруженијата со години бараат породилното отсуство да биде продолжено на повеќе од 9 месеци, а во екот на пандемијата од Ковид-19 ова барање се интензивираше и преку протести, посебно на оние на кои породилното им завршува овие месеци. Мајките реагираа дека во ек на пандемијата мака мачат да најдат место во градинка или дадилка, па многу од нив се приморани да дадат отказ.

loading...

AniWatch watch anime online: The Misfit of Demon King Academy (Dub) (https://aniwatch.pro/m/LOp7) Episode 13

ANIMEFLIX animeflix my hero academia: Watch Assassination Classroom (Dub) Episode 3