(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата

БРАВО ПРЕТСЕДАТЕЛЕ, НИЕ НЕ СМЕ МЕДИСКИ САТРАПИ КАКО ГРУЕВЦИ – ПЕНДАРОВСКИ: Ќе ги помилувам новинарите Момировски и Милосављевиќ доколку судот пресуди дека се виновни за оддавање државна тајна

Доколку во евентулнта судска постапка што би се водела против новинарите Горан Момировски и Драган Милосављевиќ, дека наводно откриле државна тајна, претседателот Стево Пендаровски е подготвен да ги помилува. Ова тој го откри во своето вчерашно гостување во емисијата Само интервју на Канал 5 Телевизија.

На прашањето на новинарот Гоце Михајловски што мисли за тужбата што ја поднесе Агенцијата за разузнавање за новинарите Горан Момировски и Драган Милосављевиќ, дали на ваков нчин се штити националната безбедност или се прави притисок врз новинарите и се заташкуваат сознанијата што тие ги објавуваат, Пендаровски беше дециден дека никогаш не одобрувал државен орган да тужи новинр.

На забелешката дека таа Агенција е под негова надлежност, тој со одговор.

„Знам за тој иницијлен предлог. Меѓутоа, луѓето во Агенцијата ме убедија дека таму постојат, наводно, без да навлегувам во детали и воопшто не сакам да го прејудицирам натамошното обвинителско и судско постапување, ме убдија дека наводно со тие известувања на новинарите се пробиени службени државни тајни. Не знам дали тоа е точно. Јас ја гледав емисијата и го имам ставот, но не смеам да ги кажам тие работи, јас ги знам и информациите кои се изнесени, бидејќи јас сум првиот корисник на сите тие информации“, рече Пендаровски.

На прашањто дали сега треба да одат во затвор новинарите 10 години бидејќи објавиле информации, шефот на државата беше дециден дека тој ќе ги помилува, доколку не се докаже дека откриле страшна тајна со која би се нарушила безбедноста на државта.

„Прво, не сакм да кажувам дали се прекршени закон или не. Од Агенцијата ми рекоа – овде се пробиени државни и службени тајни. Нека утврди судот. Но јас, прво не сум за тоа да се тужат. Ако стварно го направиле ова, тоа не е добро, бидејќи може да се поткопа националната безбедност. Трето, ако судот на крај утврди дека навистина не се виновни, за нив ќе биде подобро – ќе речат – еве безпредметно бевме изложени на политички притисок од Агенцијата. Тогаш ние ќе се свртиме кон Агенцијата и ќе речеме зошто ова сте го направиле, кога не пробиле никаква државна тајна. Но, ако судот оцени дека овие двајца новинари се кабает, јас ви кажувам дека јас ум подготвен, ако не станува збор за не знам каква информација од национално витално начење која може да ја растури државната безбедност, јас сум спремен да ги помилувам двајцата новинари. Јас не сакам да ни де повтори Томче Кежаровски, зборувам теоретски. Тој беше обвинет дека објавил заштитетн сведок, а на крај се покажа дека ниту го објавил, ниту бил заштитен“, рече Пендаровски, додавајќи дека има право да помилува било кого пред да влезе во затвор.

loading...

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement Episode 15

english dubbed anime My Hero Academia

DARLING in the FRANXX

AnimeDao Tokyo Revengers

stream anime online AnimeDao Fairy Tail