ГАК: Починатата пациентка не беше родилка, злонамерни се шпекулациите за причините за смртта
ГАК: Починатата пациентка не беше родилка, злонамерни се шпекулациите за причините за смртта
БРАЌАТА ШВЕЃАНИ СЕ БОРАТ ЗА НАС: Шведска бара итен почеток на ЕУ преговорите со С. Македонија
БРАЌАТА ШВЕЃАНИ СЕ БОРАТ ЗА НАС: Шведска бара итен почеток на ЕУ преговорите со С. Македонија
СПАСОВСКИ: Одделот за специјални полициски операции добива нова униформа.
СПАСОВСКИ: Одделот за специјални полициски операции добива нова униформа.
ВИДЕО: Пендаровски домаќин на претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили која носеше маска со знамето на Северна Македонија
ВИДЕО: Пендаровски домаќин на претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили која носеше маска со знамето на Северна Македонија
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧЕЛО - СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ ВО ПРИЛЕП СЕ КРЕНАА НА НОЗЕ ВО ЕКОЛОШКА АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ГРАДОТ
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧЕЛО - СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ ВО ПРИЛЕП СЕ КРЕНАА НА НОЗЕ ВО ЕКОЛОШКА АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ГРАДОТ
Вице премиерот Груби се вакцинираше и апелира до граѓаните да се регистрираат на vakcinacija.mk
Вице премиерот Груби се вакцинираше и апелира до граѓаните да се регистрираат на vakcinacija.mk
КОЖУВЧАНКА ДОО со донација од 100.000 шишиња вода Изворска и 22.000 лименки безалкохолен пијалок Sinetta за потребите на пунктовите за вакцинација ширум земјава
КОЖУВЧАНКА ДОО со донација од 100.000 шишиња вода Изворска и 22.000 лименки безалкохолен пијалок Sinetta за потребите на пунктовите за вакцинација ширум земјава
Средба Заев - Фон дер Лајен во Брисел: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори, Европската комисија ќе се вклучи со уште посилен ангажман во барањето решение за старт на преговорите
Средба Заев - Фон дер Лајен во Брисел: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори, Европската комисија ќе се вклучи со уште посилен ангажман во барањето решение за старт на преговорите

БРАВО, РЕШЕН ПРОБЛЕМОТ: МАТУРАТА ЌЕ СЕ ПОЛАГА НА 5 ЈУНИ, ДОТОГАШ МОН, НАСТАВНИЦИ И СРЕДНОШКОЛЦИ ЌЕ ТРЕБА ДА ГО СКРАТАТ МАТЕРИЈАЛОТ ЗА УЧЕЊЕ

Пaдна договор за екстерните испити, со кој секој матурант пак би ги имал потребните 4 матурски испити за упис на факултет (Фото:СДК.МК)

Премиерот Зоран Заев од една и лидерот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи од друга страна, денеска ги соопштија договорените точки според кои матура ќе почне да се полага место на 29 мај, на петти јуни. Дотогаш ќе треба да се скрати програмата, обемот на материјата за полагање.

„Време на пандемија е и беше потребно да излеземе во пресрет на барањата на средношколците во однос на матурата. Се договоривме за два екстерни испита, додека за третиот се договоривме да се трансформира во интерен испит. Вака, ниту еден матурант нема да има проблем да се запише на еден од престижните домашни или странски универзитети“, зборуваше прв Заев.

Со Ходаи се договориле да се формира работна група меѓу Бирото за развој на образованието од МОН и претставници на Сојузот на средношколци, која ќе одлучува за кратење на програмите за екстерните испити. Во работата ќе учествуваат и наставници номинирани од Сојузот на средношколци. Со групата ќе претседава претставник од канцеларијата на претседателот на Владата. Целиот овој процес треба да заврши некаде до средината на март.

Матурата ќе почне една недела подоцна, место на 29 мај, да почне на петти јуни 2021 година, рече Заев.

Покрај договорот за екстерните испити, со кој секој матурант пак би ги имал потребните 4 матурски испити за упис на факултет и договореното да се формира работната група за скратување на програмата за екстерните испити, постигнат е компромис за уште 8 работи.

„Наставниците кои ќе работат во групата треба материјалите за полагање и банките со прашања треба да ги подготват и споделат најдоцна три недели пред денот на испитот. Банките треба да содржат најмалку 60, најмногу 100 прашања. Се договоривме за зголемување на коефициентот кај екстерниот испит од 0,5 на 0,9, односно од 5 на 9 поени. Државниот испитен центар да го врати испитот по естетика и философија како втор екстерен испит во уметничките училишта. Првиот екстерен испит, мајчин јазик, да биде сметан за соодветен од страна на сите високообразовни институции. Универзитетите да објават кои од листата на наставни предмети се соодветни за нивните студиски програми. Со цел учениците да ги пронајдат своите испити, треба повторно да си ги регистрираат своите испити. Краен рок за ова предлагаме да биде петти март“, ги соопшти компромисните, конечни решенија, лидерот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи во присуство на премиерот Заев.

Ходаи на сите средношколци им честиташе за покажаното единство докрај, а Заев нему и на сите средношколци им се заблагодари за слухот што го покажале за ставовите на Министерството за образование и на Владата.

loading...

4Anime 4anime chromecast: One Piece Episode 969

AniWatch free anime: Re:ZERO -Starting Life in Another World- (https://aniwatch.pro/m/YN8) Episode 25