Шекеринска: За Рамковниот договор имаше многу скепса, но создаде клима на заедништво
Шекеринска: За Рамковниот договор имаше многу скепса, но создаде клима на заедништво
ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО НАГРАДИ СО 300.000 ДЕНАРИ ОЛИМПИСКИОТ ВИЦЕПРВАК ВО ТЕКВОНДО ДЕЈАН ГЕОРГИЕВСКИ
ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО НАГРАДИ СО 300.000 ДЕНАРИ ОЛИМПИСКИОТ ВИЦЕПРВАК ВО ТЕКВОНДО ДЕЈАН ГЕОРГИЕВСКИ
Заев: Охрискиот договор донесе нов дух на водење политики кои градат мостови, заедно се развиваме како држава членка на НАТО и идна членка на ЕУ
Заев: Охрискиот договор донесе нов дух на водење политики кои градат мостови, заедно се развиваме како држава членка на НАТО и идна членка на ЕУ
ПОЖАРОТ КАЈ КОЧАНИ Е ПОД КОНТРОЛА, ГО ГАСАТ 400 ЛУЃЕ И ХЕЛИКОПТЕР НА АРМИЈАТА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ЦУК СТОЈАНЧЕ АНГЕЛОВ
ПОЖАРОТ КАЈ КОЧАНИ Е ПОД КОНТРОЛА, ГО ГАСАТ 400 ЛУЃЕ И ХЕЛИКОПТЕР НА АРМИЈАТА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ЦУК СТОЈАНЧЕ АНГЕЛОВ
Директорката на Инфективна: Јас сум за драконски мерки за невакцинираните, бројот на заразени ќе се зголемува
Директорката на Инфективна: Јас сум за драконски мерки за невакцинираните, бројот на заразени ќе се зголемува
Скроиле план со брат ѝ: Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци
Скроиле план со брат ѝ: Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци
Вучиќ се сретна со Дарко Панчев: Чест ми е што седам со големиот шампион
Вучиќ се сретна со Дарко Панчев: Чест ми е што седам со големиот шампион
(ВИДЕО): Олимпиецот Георгиевски свечено дочекан на аеродром – „Чувството е прекрасно“
(ВИДЕО): Олимпиецот Георгиевски свечено дочекан на аеродром – „Чувството е прекрасно“

БРАВО – СДСМ: За 10 месеци отворивме 13 детски градинки, ги зголемивме платите за воспитувачките и негувателките

Грижата за најмладите, за децата, е врвен приоритет на Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев.

Тоа го потврдува и фактот дека од септември 2020 година до сега, за само десет месеци отворивме 13 нови детски градинки, а со тоа го зголемивме капацитетот на сместување за 840 деца.

До крајот на оваа година ќе бидат отворени уште 12 нови градинки и со тоа капацитетот ќе се зголеми за дополнителни 1.390 места.

За нас секое дете е еднакво важно, затоа подеднакво инвестираме во нови објекти за детска заштита и во урбаните и во руралните средини.

За прв пат децата од општините Босилово, Кондово, Брвеница, Прдејци, Разловци, имаат можност да посетуваат градинка во своето место на живеење.

Со вакво темпо, се приближуваме кон исполнувањето на нашето ветување пред граѓаните , а тоа е опфат на 60% од децата во предучилишно воспитание и образование.

Со посветена работа, веруваме дека до крајот на мандатот ќе успееме да го постигнеме овој процент.

Покрај изградбата на нови детски градинки, реконструкција и проширување на постоечките објекти и нивно опремување, истовремено, вложуваме и во јакнење на компетенциите на стручниот кадар, кој се грижи за нашите дечиња.

Затоа што тие директно придонесуваат во правилниот раст и развој на секое дете во посебна индивидуа.

Го вративме достоинството на професијата воспитувач која што беше заборавена години наназад. Ги покачивме платите на вработените во детските градинки во нашата држава за 21%, коешто е најголемо до сега.

Инвестирањето во најмладите е инвестирање во нашата иднина, затоа што тие се нејзини градители. Секој влог во нашата младина е влог за подобро утре на секој од нас и нашите идни генерации.

Затоа, продолжуваме посветено да работиме на унапредување на раниот детски развој којшто е клучен за понатамошниот развој на секое дете.

loading...

Watch anime online for free at 4Anime 4anime website. Rizelmine Episode 24

AnimeBee Watch english anime Online in HD for FREE. Crayon Shin-chan Movie 04: Henderland no Daibouken (https://animebee.to/m/6ad9d) Episode Full

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Beryl and Sapphire Episode 72

KissAnime Band: https://band.us/band/84366909