ДУШКО ВЕСКОСКИ: ЈА ПРИМИВМЕ ПОРАКАТА ОД ГЛАСАЧИТЕ, ГРЕШКИ ВЕЌЕ НЕМА ДА ИМА, ВО КАРПОШ ИМАМЕ ИЗБОР НА ДВА СОСЕМА РАЗЛИЧНИ КОНЦЕПТИ
ДУШКО ВЕСКОСКИ: ЈА ПРИМИВМЕ ПОРАКАТА ОД ГЛАСАЧИТЕ, ГРЕШКИ ВЕЌЕ НЕМА ДА ИМА, ВО КАРПОШ ИМАМЕ ИЗБОР НА ДВА СОСЕМА РАЗЛИЧНИ КОНЦЕПТИ
ОВOJ НАПРЕДОК НА МЕДИЦИНАТА НЕМА ДА ИМ СЕ ДОПАДНЕ НА МУСЛИМАНИТЕ: Американски хирурзи успешно трансплантираа бубрег од свињa на човек
ОВOJ НАПРЕДОК НА МЕДИЦИНАТА НЕМА ДА ИМ СЕ ДОПАДНЕ НА МУСЛИМАНИТЕ: Американски хирурзи успешно трансплантираа бубрег од свињa на човек
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА ВЛАСИТЕ: И ПОНАТАМУ ОСТАНУВАМЕ ВО КОАЛИЦИЈА СО СДСМ ЗАТОА ШТО ТОА ЗНАЧИ НАПРЕДОК ЗА ЗЕМЈАТА НА СЕКОЈ ПЛАН
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА ВЛАСИТЕ: И ПОНАТАМУ ОСТАНУВАМЕ ВО КОАЛИЦИЈА СО СДСМ ЗАТОА ШТО ТОА ЗНАЧИ НАПРЕДОК ЗА ЗЕМЈАТА НА СЕКОЈ ПЛАН
ПЦЕР: ЗА ДОБРОТО НА РОМИТЕ И НА ЗЕМЈАТА, ОСТАНУВАМЕ ВО КОАЛИЦИЈА СО СДСМ
ПЦЕР: ЗА ДОБРОТО НА РОМИТЕ И НА ЗЕМЈАТА, ОСТАНУВАМЕ ВО КОАЛИЦИЈА СО СДСМ
ЕВЕ ВИ МОТИВАЦИЈА ДА ИЗЛЕЗЕТЕ ВО ВТОР КРУГ: Еве сликовито објаснето каде се враќаме. Списоци и тефтерчиња. Листи за отстрел. Хушкање и закани. Затоа е потребно ОБЕДИНУВАЊЕ во втор круг и стопирање на злото!
ЕВЕ ВИ МОТИВАЦИЈА ДА ИЗЛЕЗЕТЕ ВО ВТОР КРУГ: Еве сликовито објаснето каде се враќаме. Списоци и тефтерчиња. Листи за отстрел. Хушкање и закани. Затоа е потребно ОБЕДИНУВАЊЕ во втор круг и стопирање на злото!
ЧЛЕН НА СДСМ: ЗАЕВ ЗГРЕШИ ШТО НЕ ВЛАДЕЕШЕ КАКО ГРУЕВСКИ, ЗА ОВОЈ НАРОД НЕ Е ДЕМОКРАТИЈА
ЧЛЕН НА СДСМ: ЗАЕВ ЗГРЕШИ ШТО НЕ ВЛАДЕЕШЕ КАКО ГРУЕВСКИ, ЗА ОВОЈ НАРОД НЕ Е ДЕМОКРАТИЈА
ПРЕКРАСНО: СО АНТИФАШИСТИЧКИ ПЕРФОРМАНС МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ГИ СЛАВЕШЕ ТВОРЦИТЕ КОИ МУ РЕКОА „НЕ“ НА БУГАРСКИОТ ОКУПАТОР
ПРЕКРАСНО: СО АНТИФАШИСТИЧКИ ПЕРФОРМАНС МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ГИ СЛАВЕШЕ ТВОРЦИТЕ КОИ МУ РЕКОА „НЕ“ НА БУГАРСКИОТ ОКУПАТОР
Демократски сојуз: Да продолжиме по патот кон ЕУ, да гласаме сите за кандидатите на СДСМ и коалицијата НАЈДОБРОТО ЗА МОЈАТА ОПШТИНА
Демократски сојуз: Да продолжиме по патот кон ЕУ, да гласаме сите за кандидатите на СДСМ и коалицијата НАЈДОБРОТО ЗА МОЈАТА ОПШТИНА

БРАВО, СЕ БОРИМЕ ЖЕСТОКО ПРОТИВ СМРТТА: БИТОЛЧАНЕЦ ГО ПОБЕДИ КОРОНАВИРУСОТ И СО Т-СПОЈКА ОД 20 ДЕНАРИ ОВОЗМОЖИ КИСЛОРОД ДА ДОБИЈАТ ШТО ПОВЕЌЕ ПАЦИЕНТИ

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

„Ова решение е, што би се рекло, за без пари или доста евтино, а значи спас на човечки живот. Се сетив да купам спојка која чини само 20 денари, а ја има во сите дуќани за автоделови и да се направи бајпас од еден регулатор да можат да дишат двајца пациенти. Дополнително, купив и антибактериско црево и силиконска маса, сеʹ вкупно 500 денари. Му ги однесов на чичко ми в болница и тој го направи бајпасот. Другиот ден, кога ги посети медицинско лице, чичкото мислел дека му вика, но му било кажено ‘добро е што се сетивте, ова спасува живот’“, битолчанецот Драган Мицков. (Фото: СДК.МК)

45-годишниот битолчанец Драган Мицков, со едноставно решение ставајќи Т-спојкa која чини само 20 денари на регулатор за кислород овозможи еден уред за кислородна поддршка истовремено да можат да го користат два пациенти во Ковид-центрот при Битолската болница. На овој начин, се обезбеди кислород за сите хоспитализирани пациенти кои имаат потреба од тоа.

Мицков 14 дена помина на Инфективното одделение и успеа да победи коронавирусот. Не знае како ја добил болеста зашто ги почитувал сите мерки за заштита. Како сопственик на семеен бизнис во Битола ги откажал и сите договорени бизнис активности, само за да биде заштитен и тој и семејството. Но, сепак се разболел од ковид-19. В болница се лекувал до 14 ноември. Не бил на кислородна поддршка, но забележал дека во собите има само два приклучоци за кислород, а повеќе пациенти.

* реклами —————————————————————————————————————————————–

—————————————————————————————————————————————————

„Знаев дека најголем проблем за медицинските лица и за пациентите по болниците низ цела Македонија е снабдувањето со кислородна поддршка. Кога бев хоспитализиран на Инфективното во Битола, деноноќно гледав како сестрите растрчани бараа места за пациентите на кои им требаше кислород, а беше проблем да се најде слободен приклучок. Во соба се инсталирани по два кислородни приклучоци, а има по три или четири пациенти. Замислете да имаат потреба од кислород тројца пациенти, а двата приклучоци се веќе зафатени“, вели Мицков за САКАМДАКАЖАМ.МК.

Само што беше отпуштен од болница, два дена подоцна на истото одделение од истата болест беше хоспитализиран неговиот чичко. То, имаше потреба од кислородна поддршка, а беше во соба каде веќе другите двајца пациенти ги користеа двата постоечки приклучоци за кислород. Мицков испаничен ја прошетал цела Битола за да најде боца со кислород, но без успех. Тогаш се сетил како на едноставен начин да се обезбеди кислород за што повеќе пациенти.

* реклами —————————————————————————————————————————————–

————————————————————————————————————————————————————

„Ова решение е, што би се рекло, за без пари или доста евтино, а значи спас на човечки живот. Се сетив да купам спојка која чини само 20 денари, а ја има во сите дуќани за автоделови и да се направи бајпас од еден регулатор да можат да дишат двајца пациенти. Дополнително, купив и антибактериско црево и силиконска маса, сеʹ вкупно 500 денари. Му ги однесов на чичко ми и тој го направи бајпасот. Другиот ден, кога ги посети медицинско лице, чичкото мислел дека му вика, но му било кажено ‘добро е што се сетивте, ова спасува живот’“, кажува Мицков.

Пациентите кои се на кислород, всушност, не го користат цел капацитет на регулаторот туку 90 проценти од нив користат 7 до 8 кислородни единици, а регулаторите се до 16. Според ова, ако двајца пацинети се на еден приклучок не се загрозуваат меѓу себе.

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

По два дена, Мицков го контактирал раководството на болницата, од каде информацијата прво ја примиле со резерва, а потоа дозволиле да се направи еден таков уред и да се тестира. На тестот поминал успешно, а вчера Мицков добил порака од болницата дека сите уреди беспрекорно функционираат и сите пациенти се обезбедени со кислород.

„Старите велат лекот е пет пари само треба да се најде. Сега ни се јавуваат од болниците во Струмица и Охрид прашуваат како и тие да направат бајпас на уредите“, вели Мицков.

Тој апелира веста да се шири, за истиот начин да се спроведе и во други болници каде има ковид-центри низ државата за да се овозможи доток на кислород за сите пациенти кои имаат потреба од тоа.

ИЗВОР: СДК.МК

loading...

AnimeHeaven: Maison Ikkoku: Kanketsu-hen anime episode Full online free at https://animeheaven.pro animes online

AnimeFreak: My Last Day (Dub) anime episode Full online free at https://animefreak.ws sites like animefreak

4Anime: Super Doll Licca-chan: Licca-chan Zettai Zetsumei! Doll Knights no Kiseki anime episode Full online free at https://4anime.biz 4animeone

Animepahe Watch anime online, English anime online HD

Buzzfeed: https://www.buzzfeed.com/gogoanimebe/

Myminifactory: https://www.myminifactory.com/users/animefreakws