За инвестиции во „капка по капка“ и бунари ќе бидат склучени 322 договора вредни 75 милиони денари
За инвестиции во „капка по капка“ и бунари ќе бидат склучени 322 договора вредни 75 милиони денари
ЧОВЕКОТ ШТО ЈА НАМАЛИ ЦЕНАТА НА КОМПЈУТЕРИТЕ ОД 100 000 ДОЛАРИ НА 100 ДОЛАРИ ЗА ШИРОКИТЕ НАРОДНИ МАСИ ДА ИМААТ ПРИСТАП ДО КОМПЈУТЕР, СЕГА Е ЖРТВА НА ТИЕ ПРОСТИ НАРОДНИ МАСИ - Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата е злокобна!
ЧОВЕКОТ ШТО ЈА НАМАЛИ ЦЕНАТА НА КОМПЈУТЕРИТЕ ОД 100 000 ДОЛАРИ НА 100 ДОЛАРИ ЗА ШИРОКИТЕ НАРОДНИ МАСИ ДА ИМААТ ПРИСТАП ДО КОМПЈУТЕР, СЕГА Е ЖРТВА НА ТИЕ ПРОСТИ НАРОДНИ МАСИ - Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата е злокобна!
Манчестер сити во драматична завршница ја одбрани титулата во Англија
Манчестер сити во драматична завршница ја одбрани титулата во Англија
ССМ бара итна средба со Владата, во ребалансот не гледаат пари за зголемување на платите од 2806 денари
ССМ бара итна средба со Владата, во ребалансот не гледаат пари за зголемување на платите од 2806 денари
КОСТАДИНОВ ВО КОЛУМНА ЗА ФОКУС: СТОП ЗА ГОВОРОТ НА ОМРАЗА НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ И НА ПОРТАЛИТЕ
КОСТАДИНОВ ВО КОЛУМНА ЗА ФОКУС: СТОП ЗА ГОВОРОТ НА ОМРАЗА НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ И НА ПОРТАЛИТЕ
BALKAN MEDIA AWARDS SOFIA: Новинарката Александра Велинова се закити со награда за најдобар презентер за 2022 година
BALKAN MEDIA AWARDS SOFIA: Новинарката Александра Велинова се закити со награда за најдобар презентер за 2022 година
Загрижувачки податоци за опресија и дискриминација презентирани на Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата
Загрижувачки податоци за опресија и дискриминација презентирани на Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата
Ангеловска-Бежоска за РСЕ: Постепени и умерени промени во каматите за избегнување на негативните ефекти
Ангеловска-Бежоска за РСЕ: Постепени и умерени промени во каматите за избегнување на негативните ефекти

(ВИДЕО) БРАВО – Сите села во чија близина беснеат пожари се обезбедени

– Сите села во чија близина беснеат пожари се обезбедени со сите оние методи кои ги користи било која противпожарна служба во светот, информира на денешната прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов.

Тој посочи дека се изорани местата и направена е тампон зона преку која пожарот не може да премине. На линијата се поставени цистерни доколку пожарот премине од другата страна на тампон зоната да можат да дејствуваат и да не биде загрозено селото.

– Опасноста енамалена и сега сме концентрирани кон шумите. Предмалку пожарот над селото Будинари повторно се разгоре од нигде никаде. Вчера бев очевидец, на едно место само малку чадеше, за неколку минути имавме пламен до небото. Огнени јазици високи по десетина метри. Борот е лесно запаллива материја, на него има смола. Оганот не ги гори целите дрвја, но ја гори смолата и лисјата. Затоа и тешко се справуваме со него. Додека пожарите кои се во шума со бука и друго листопадно дрво се релативно поедноставни за справување, вели Ангелов.

Според него, не се точни тврдењата дека било каде локалното население го изгаснало кој било пожар. Не се точни ниту информациите кои синоќа се појавија на социјалните мрежи дека пожарот над Будинарци е веднаш до селото.

Пожарот над Будинарци има променливо темпо. На терен имаме сили кои постојано се подготвени да реагираат доколку пожарот тргне кон селото, рече Ангелов.

Помошник раководителката на секторот за операции и координација Марија Милкова на прес-конференцијата информираше за состојбата со пожарите во моментов.

Денеска, информира таа, си замина Територијалната противпожарна единица и другата противпожарна опрема која беше дадена на помош од Република Бугарија.

-Денеска во утринските часови претставниците заминаа, голема благодарност за нивната укажана помош тие дојдоа во првите денови. Голема благодарност до Бугарија која во првите моменти ги даде на располагање нивните ресурси, кога беше најкритично, другата странска помош од Словенија, Австрија, авионот на Романското воено воздухопловство останува, посочи Милкова.

Во моментот, информира, се јавил пожар во Росоман, кавадаречко, во близина на мотелот Дреново. На терен, како што посочи, се екипи од ТППЕ од Кавадарци, полициски службеници. Сообраќајот на овој патен правец се одвива тековно, не е во прекин. Состојбата се следи.

Пожарот во делчевскиот регион село Разловци- Нов истевник, како што претходно соопшти ЦУК, е ставен во контрола, но тоа, како што посочи Милкова, не значи дека е целоно изгаснат, се уште на одредени места има чурење. Екипите на Територијалната противпожарна единица се таму, претставници на Армијата, локално население и одредени субјекти го следат пожарот за да не дојде до негово повторно разгорување.

Пожарот во Пехчевскиот регион, во село Будинарци е се уште активен. Таму гори висококвалитетна борова шума и таму на непристапен терен ангажирани се повеќе вработени од шумските стопанства, ЕВН, месно население, како и меѓународните тимови од Словенија, Австрија, трговски друштва. Армијата дејствува со 40 војници, во моментов таму дејствува и хеликоптерот на Армијата.

Друг пожар активен во моментов е во скопски Сарај, на потегот село Раовиќ – село Буковиќ – село Ласкарци. Таму гори нискостеблеста, мешана шума и висока трева на доста непристапен терен. Карактеристично, според Милкова, е тоа што оди горе кон сртот. На местото на пожарот има лица од Националниот парк Јасен, претставници од ТППЕ, се следи пожарот, таму ќе летаат и дронови за да го видат теренот и со време да биде локализиран овој пожар.

Пожарот во Петровец село Дивље, место викано Крушје е стигнат до селото, некаде позади црквата гори мешана шуима, пожарот се следи на лице место има претставници од ШС Караџица, 30 војници и единици на Теритоијалната притивпожарна бригада.

Активен пожар има и во Старо Нагоричане, село Дренак кој избувна синоќа во 20 часот, на потегот на село Дренак – село Жељубино – село Аљинце. На терен се претставници од Територијалната противпожарна бригада од Старо Нагоричане и претставници од месното население, но пожарот не е опасен.

-Пожарот во Прилеп, село Топлица, неколку дена таму гори, на три локации, во текот на денешниот ден таму околу 10 и 30 часот веќе дејствува авионот на Романското воено воздухопловство СПАРТА, очекуваме да се вратат и да ги дадат резултатите што ќе ги постигнат со гаснењето на овој пожар, информира таа.

Додаде дека пожарот кој синоќа избувна во Штип, село Драгоево – село Селце е изгаснат. Пожарот во битолско село Велушина кој избувна синоќа во 19:30 часот едно време беше ставен под контрола , но во утринските часови повторно е активиран и делумно е локализиран.

loading...

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX DARLING in the FRANXX (Dub)

The Rising of the Shield Hero (Dub)

ANIMEFLIX Redo of Healer

anime flix ANIMEFLIX Bleach (Dub)

Black Clover Episode 170