(ВИДЕО) Премиерот Заев и министерот Бектеши од ТИРЗ Тетово: Новата заедничка инвестиција од 15 милиони евра на ЛЕАР и Нормак e нов стимул за националната економија
(ВИДЕО) Премиерот Заев и министерот Бектеши од ТИРЗ Тетово: Новата заедничка инвестиција од 15 милиони евра на ЛЕАР и Нормак e нов стимул за националната економија
ИНВЕСТИТОРИТЕ КАЈ ТРЕСКА СЕ ЗАКАНУВААТ СО КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА БОГДАНОВИЌ И СОВЕТНИЦИТЕ АКО ГО СУСПЕНЗИРААТ ДУПОТ ЗА ТРЕСКА, БОГДАНОВИЌ И СОВЕТНИЦИТЕ ОДГОВАРААТ - НЕ ВИ СЕ ПЛАШИМЕ!
ИНВЕСТИТОРИТЕ КАЈ ТРЕСКА СЕ ЗАКАНУВААТ СО КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА БОГДАНОВИЌ И СОВЕТНИЦИТЕ АКО ГО СУСПЕНЗИРААТ ДУПОТ ЗА ТРЕСКА, БОГДАНОВИЌ И СОВЕТНИЦИТЕ ОДГОВАРААТ - НЕ ВИ СЕ ПЛАШИМЕ!
КОМИСИЈАТА РАЗМИСЛУВА ДА ДОЗВОЛИ СВАДБИ ОД ПРВИ ЈУНИ - само на отворено, без маски и по шестмина на маса?
КОМИСИЈАТА РАЗМИСЛУВА ДА ДОЗВОЛИ СВАДБИ ОД ПРВИ ЈУНИ - само на отворено, без маски и по шестмина на маса?
(ВИДЕО) Вицепремиерот Битиќи и директорите Деспотовски и Петров на економскиот форум на Фајнанс Тинк: Во последните три години преку Планот за економски раст поддржавме 800 компании со 70 милиони евра
(ВИДЕО) Вицепремиерот Битиќи и директорите Деспотовски и Петров на економскиот форум на Фајнанс Тинк: Во последните три години преку Планот за економски раст поддржавме 800 компании со 70 милиони евра
Заев: Како што знаеме да им ги тутнеме мобилните за играње, така да ги тераме и да учат
Заев: Како што знаеме да им ги тутнеме мобилните за играње, така да ги тераме и да учат
(ВИДЕО) Со 46,5 милиони евра од Светска банка - поголема енергетска ефикасност во јавен сектор и подобро основно образование
(ВИДЕО) Со 46,5 милиони евра од Светска банка - поголема енергетска ефикасност во јавен сектор и подобро основно образование
СПАСОВСКИ НА ДЕНОТ НА ПОЛИЦИЈАТА: Денешната визура на МВР е производ на интензивните и динамични реформи, во соработка со меѓународните партнери, академската јавност и граѓанското општество
СПАСОВСКИ НА ДЕНОТ НА ПОЛИЦИЈАТА: Денешната визура на МВР е производ на интензивните и динамични реформи, во соработка со меѓународните партнери, академската јавност и граѓанското општество
БОМБА НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА НОВИОТ КЛИНИЧКИ ВРЕДЕН 500 МИЛИОНИ ЕВРА, ВМРО ДПМНЕ УЧЕСТВУВАШЕ КОНСТРУКТИВНО СО ПРЕДЛОЗИ КОИ НИЕ ГИ ПРИФАТИВМЕ ВО ПРАВЕЊЕТО НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗГРАДБА НА НОВИОТ КЛИНИЧКИ
БОМБА НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА НОВИОТ КЛИНИЧКИ ВРЕДЕН 500 МИЛИОНИ ЕВРА, ВМРО ДПМНЕ УЧЕСТВУВАШЕ КОНСТРУКТИВНО СО ПРЕДЛОЗИ КОИ НИЕ ГИ ПРИФАТИВМЕ ВО ПРАВЕЊЕТО НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗГРАДБА НА НОВИОТ КЛИНИЧКИ

БРАВО – Старото „Матично“ во Центар добива нова младост. На локацијата на поранешната служба за матични работи, Општина Центар го отвори првиот општински младински центар во државата

Симболично, ќе се вика „Матично“, како матична локација на младите, каде ќе можат секојдневно да се дружат, забавуваат, дебатираат, едуцираат и да ги посетуваат различните настани и содржини кои ќе ги понуди центарот. Идејата за создавање на едно вакво младинско катче произлезе на форумите што ги организираше општината, која го прифати концептот за младински центар, предложен од група млади од Првиот скопски извиднички одред.

„Просторот нуди одлични услови за реализирање младински програми од секаков вид. Имаме на располагање три големи простории и дворно место, кои ќе бидат достапни за сите младински организации од Центар. Планирани се различни едукативни, културни и забавни активност. Кога ќе заврши состојбата со корона вирусот, ќе организираме настапи на млади музичари, ликовни колонии, изложби на млади уметници, како и филмски проекции“, вели Снежана Јанковиќ, координатор на младинската програма на Прв скопски извиднички одред.

Младинскиот центар „Матично“ располага со голема конференциска сала, која ќе се користи за одржување едукативни, културни и забавни настани. Центарот ќе има и читална, како и соба за релаксација (chill zone) која ќе биде опремена со lazy bags, маса за фудбалче, пикадо, пинг – понг маса и други забавни содржини. Дворниот простор ќе биде хортикултурно уреден и ќе биде поставена урбана опрема. Просторот е конципиран согласно европските стандарди, ќе биде целосно инклузивен и овозможува пристап за лицата со посебни потреби.

„Горд сум што Центар е прва општина во државата со свој младински центар и што први ја исполнивме оваа обврска предвидена во Законот за младинско учество и младински политики. Ова е особено драг проект за сите нас, бидејќи сметам дека успеавме да создадеме автентичен простор кој на младите ќе им понуди одлични услови за дружење, едукација и забава. Матично останува симбол на градот, но еден нов, модерен и прогресивен симбол“, изјави Саша Богдановиќ, градоначалник на Општина Центар.

Општината ќе распише јавен повик за користење на центарот, на кој ќе може да се пријават сите младински организации на ниво на општина Центар. Младинскиот центар „Матично“ е дел од проектот „Зајакнување на општинските совети“. Вкупната инвестиција за реконструкција на објектот изнесува речиси седум милиони денари, а 83 отсто од средства се обезбедени од Општина Центар. Донатор на проектот е Швајцарска агенција за развој и соработка (SDC), додека спроведувач е Програмата за развој на обединетите нации (UNDP).

loading...

AnimeDao animedao softonic: Watch Bleach (Dub) Episode 325 (https://animedao.nl/m/VX10/ep-325)

GoGoAnime gogoanime softonic: Watch Attack on Titan Season 3 Part 2 Episode 1