СДСМ: Ребалансот на Буџетот обезбедува заштеди од 200 милиони евра и повисоки плати и пензии, лицемерно ВМРО-ДПМНЕ критикува, а нивните градоначалници денар не одвоија за граѓаните
СДСМ: Ребалансот на Буџетот обезбедува заштеди од 200 милиони евра и повисоки плати и пензии, лицемерно ВМРО-ДПМНЕ критикува, а нивните градоначалници денар не одвоија за граѓаните
Европската комисија одблизу ги следи промените за државно рекламирање во Северна Македонија
Европската комисија одблизу ги следи промените за државно рекламирање во Северна Македонија
ЛИДЕРОТ НА ДВИЖЕЊЕ БОЈКОТИРАМ, ПАНГОВСКИ: МАКПЕТРОЛ АНГАЖИРАА ПРИВАТЕН ДЕТЕКТИВ ДА МЕ СЛЕДИ И МЕСТИ ЗА ДА МЕ ИЗБРКААТ ОД РАБОТА, 14 МЕСЕЦИ НЕОСНОВАНО МИ КРАТАТ 60% ОД ПЛАТА
ЛИДЕРОТ НА ДВИЖЕЊЕ БОЈКОТИРАМ, ПАНГОВСКИ: МАКПЕТРОЛ АНГАЖИРАА ПРИВАТЕН ДЕТЕКТИВ ДА МЕ СЛЕДИ И МЕСТИ ЗА ДА МЕ ИЗБРКААТ ОД РАБОТА, 14 МЕСЕЦИ НЕОСНОВАНО МИ КРАТАТ 60% ОД ПЛАТА
МВР: Пронајден и санкциониран возач кој се движел по пешачка патека во Градски парк, 84 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин
МВР: Пронајден и санкциониран возач кој се движел по пешачка патека во Градски парк, 84 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин
СДСМ: Поголеми плати и пензии со ребалансот на Буџетот и заштеда на 200 милиони евра
СДСМ: Поголеми плати и пензии со ребалансот на Буџетот и заштеда на 200 милиони евра
Бектеши во посета на охридско-струшкиот регион: Сите трговци во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници, работниците ќе добијат 100% поголема дневница
Бектеши во посета на охридско-струшкиот регион: Сите трговци во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници, работниците ќе добијат 100% поголема дневница
Општина Кисела Вода и Алкалоид АД Скопје обезбедија 1500 сирупи за имунитет за децата од градинките
Општина Кисела Вода и Алкалоид АД Скопје обезбедија 1500 сирупи за имунитет за децата од градинките
ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ ПАК ДОНИРА ЗА НАРОДОТ, ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ДОНАТОРИ И ХУМАНИТАРЦИ ВО ЗЕМЈАВА: Отворена реновираната спортска сала во ООУ “Невена Георгиева Дуња”, инвестиција вредна 4 милиони денари донација на Адора Инженеринг
ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ ПАК ДОНИРА ЗА НАРОДОТ, ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ДОНАТОРИ И ХУМАНИТАРЦИ ВО ЗЕМЈАВА: Отворена реновираната спортска сала во ООУ “Невена Георгиева Дуња”, инвестиција вредна 4 милиони денари донација на Адора Инженеринг

БРАВО, УШТЕ ЕДЕН УСПЕХ НА ВЛАДАТА – Деспотовски: За првпат достигнато највисоко ниво на извоз од З милијарди евра во ТИРЗ

Првичните анализи покажуваат дека ја достигнавме границата од 3 милијарди евра извоз. Ова е за 15 отсто повеќе споредено со 2020 година, и за 6,5 проценти повеќе од 2019 која досега беше рекордна извозна година. Ова покажува дека економијата во рамки на Зоните, но и во државата е во добар правец. Очекувам трендот на раст да продолжи со оглед на тоа што дел од компаниите со кои потпишавме договори годинава веќе ќе започнат со производство и работа, така што очекувам и сегашното рекордно ниво веќе во 2022 да биде надминато,“ соопшти Јован Деспотовски, директор на ТИРЗ.

„Со новиот концепт и паметен пристап кој го применуваме една година успеавме да поттикнеме константен раст на компаниите активни во зоните и конкретни резултати. Тоа значи и стабилен број на работни места и континуиран раст на плати и уплати во државната каса. Покажавме дека знаеме да го искористиме потенцијалот на странските инвеститори. ТИРЗ останува носител на економијата во земјата,“ изјави Деспотовски.

Досега највисок регистриран извоз во ТИРЗ беше во 2019 година и изнесуваше 2 милијарди и 796 милиони евра.

Инаку ТИРЗ изготви и анализа на ефектите од странските вложувања во технолошко индустриските развојни зони во изминатите 10 години која покажува дека сите компании кои се активни во зоните оствариле континуиран раст во изминатава декада и постојано растат и во однос на бројот на работни места, платите и уплатите во Буџетот на државата. Вкупните приходи на компаниите во ТИРЗ во анализираниот период 2010-2020, достигнуваат 875 милијарди денари и бележат просечен годишен пораст од 16 отсто, а Буџетот на државата во овој период остварил близу 11 милијарди денари приходи по различни основи од компаниите во ТИРЗ.

loading...

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

gogoanime pro High School DxD

GoGoAnime JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub) Episode 32

free anime online The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants

GoGoAnime How NOT to Summon a Demon Lord Ω

gogoanime in 6 LOVERS