(ВИДЕО) Десетина повредени од кои две лица потешко во пожарот во хотелот Буши
(ВИДЕО) Десетина повредени од кои две лица потешко во пожарот во хотелот Буши
(ВИДЕО) КАМПАЊА НА МВР И РБСП: Безбедноста на пешаците на прво место, значително намален бројот на жртви на патиштата
(ВИДЕО) КАМПАЊА НА МВР И РБСП: Безбедноста на пешаците на прво место, значително намален бројот на жртви на патиштата
Грковска: Законот за потекло на имот ќе се донесува внимателно
Грковска: Законот за потекло на имот ќе се донесува внимателно
УЖАС, СО ВАКВИ ПРОТЕСТИ ПАК СЕ КРЕВА ЖЕЛЕЗНАТА ЗАВЕСА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА - Бугарското ВМРО организираше протест против кревање на ветото: Демонстрантите скандираа „Македонија е бугарска“
УЖАС, СО ВАКВИ ПРОТЕСТИ ПАК СЕ КРЕВА ЖЕЛЕЗНАТА ЗАВЕСА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА - Бугарското ВМРО организираше протест против кревање на ветото: Демонстрантите скандираа „Македонија е бугарска“
Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот, Претрес во скопско, приведено едно лице
Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот, Претрес во скопско, приведено едно лице
Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството
Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството
Зеленски: Војната со Русија ќе биде крвава, но ќе заврши на преговарачка маса
Зеленски: Војната со Русија ќе биде крвава, но ќе заврши на преговарачка маса
БОМБА НА КАЕВСКИ: Груевски откри нови работи, дали градоначалникот со кој контактира е Арсовска?
БОМБА НА КАЕВСКИ: Груевски откри нови работи, дали градоначалникот со кој контактира е Арсовска?

БРАВО – ВАКА ТРЕБА И КАЈ НАС: Италијанските болници одбиваат да лекуваат и да оперираат невакцинирани или непрележани од Ковид

Италијанските болници одбиваат да лекуваат и да оперираат невакцинирани или непрележани од Ковид-19.

Откако емисијата „Fuori dal coro” на италијанската телевизија„Медијсет“ минатата недела прикажа случај во болницата „Галеаци“ која откажа операции и лекување на на лица кои немаат супер зелена пропусница – онаа која се добива всо вакцинација или по прележан Ковид, ширум Италија излегоа такви случаи.

Пациенти кои со месеци не добиле третман се обратиле до медиумите кажувајќи им дека болниците одбиваат да ги лекуваат затоа што не се вакцинирани или прележани.

Сметаат дека ова се прави против Хипократовата заклетва, според која „медицинарите ќе го лекуваат секој пациент без оглед на религија, националност, општествен статус, политичка идеологија промовирајќи елиминирање на секој облик на дискриминација во здравственото поле.

Овие пациенти со месеци чекаат на операција или лекување затоа што не се вакцинирани со трета доза.

Медиумите ја испитале ситуацијата и се увериле дека пос интерен мејл кој на сите вработени во болницата „Галеаци“ го пратил директорот професор Фабрицио Прељаско, еден од лекарите кои секојдневно се појавува во медиумите коментирајќиу ја пандемијата – сите кои немаат Супер зелена пропусница за сега нема да се лекуваат илид а бидат оперирани.

Тој одбил да разговара со новинарите кои ја подготвувале емисијата, но за други медиуми вели дека пацинетите кои не завршиле со вакцинација се сметаат за осетливи пациенти и дека нивните интервенции се одложени.

Новинарите отишле во неколку болници прашувајќи на шалтер дали може да се лекувата иако немаат зелена пропусница, на што им било кажано дека не може, а истото им го кажале и јавувајќи се на кол-ццентрите.

Случајот заврши и во парламентот кога неколку пратеници побараа министерот за здравство да се обрати и да објасни како настанала оваа неприфатлива ситуација.

За вакви случаи има пријави и за регионите Ломбардија, Трентино, Тоскана и Калабрија, а обвинителството подготвува судска разрешница.

loading...

animes online. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

DARLING in the FRANXX (Dub)

watch anime free ANIMEFLIX Attack on Titan Final Season

Tokyo Revengers (Dub) Episode 21

watch anime online ANIMEFLIX Fairy Tail

english dubbed anime ANIMEFLIX Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway