МОЖЕ ЌЕ ГИ ПРИФАТАМ ОСТАВКИТЕ: Заев ќе ги почека извештаите од истрагата за пожарот, па ќе пресече
МОЖЕ ЌЕ ГИ ПРИФАТАМ ОСТАВКИТЕ: Заев ќе ги почека извештаите од истрагата за пожарот, па ќе пресече
(ВИДЕО) Јанко „Јади Бурек“ видно возбуден: Што да мислам за Данела, само дека е со ВМРО, друго ништо не знам за неа...“
(ВИДЕО) Јанко „Јади Бурек“ видно возбуден: Што да мислам за Данела, само дека е со ВМРО, друго ништо не знам за неа...“
ПРВО ОВА Е ЛАЖНА ВЕСТ, А ВТОРО - Колку треба да си ментален да се фалиш дека си успеал да влијаеш на следниот попис да има 200.000 Македонци помалку?
ПРВО ОВА Е ЛАЖНА ВЕСТ, А ВТОРО - Колку треба да си ментален да се фалиш дека си успеал да влијаеш на следниот попис да има 200.000 Македонци помалку?
СУГАРЕВСКИ: Згрозен сум од објавениот фејсбук статус на сметка на личната трагедија на кандидатот за градоначалник на Прилеп од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Борче Јовчески
СУГАРЕВСКИ: Згрозен сум од објавениот фејсбук статус на сметка на личната трагедија на кандидатот за градоначалник на Прилеп од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Борче Јовчески
БРАВО ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ - За само 16 дена завршен булеварот Крсте Мисирков
БРАВО ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ - За само 16 дена завршен булеварот Крсте Мисирков
СТЕВО ЌЕ ИМА СРЕДБА СО ШЕФОТ НА ООН И ЌЕ ПОСЕТИ УНИВЕРЗИТЕТИ ВО САД, ОСМАНИ ЌЕ ВОСПОСТАВИ ДИПЛОМАТСКИ ОДНОСИ СО ФИЛИПИНИ И ЌЕ СЕ СРЕТНЕ СО ВИСОКИ ФУНКЦИОНЕРИ НА САД - ПЕНДАРОВСКИ И ОСМАНИ НА 76-ТА СЕСИЈА НА ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ ВО ООН ВО ЊУЈОРК НА ТЕМА КОВИД 19
СТЕВО ЌЕ ИМА СРЕДБА СО ШЕФОТ НА ООН И ЌЕ ПОСЕТИ УНИВЕРЗИТЕТИ ВО САД, ОСМАНИ ЌЕ ВОСПОСТАВИ ДИПЛОМАТСКИ ОДНОСИ СО ФИЛИПИНИ И ЌЕ СЕ СРЕТНЕ СО ВИСОКИ ФУНКЦИОНЕРИ НА САД - ПЕНДАРОВСКИ И ОСМАНИ НА 76-ТА СЕСИЈА НА ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ ВО ООН ВО ЊУЈОРК НА ТЕМА КОВИД 19
Заев со огромна предност пред Мицкоски според анкетата на реномираниот Брима за “Слободен Печат”
Заев со огромна предност пред Мицкоски според анкетата на реномираниот Брима за “Слободен Печат”
ВМРО ДПМНЕ ПРЕД УШТЕ ЕДЕН ГОЛЕМ ПОРАЗ - Анкета на “Брима” за “Слободен Печат”: СДСМ во предност пред ВМРО ДПМНЕ!
ВМРО ДПМНЕ ПРЕД УШТЕ ЕДЕН ГОЛЕМ ПОРАЗ - Анкета на “Брима” за “Слободен Печат”: СДСМ во предност пред ВМРО ДПМНЕ!

БРАВО: Винил хлоридот од ОХИС е преточен во нова цистерна, во октомври заминува за Германија

Винил хлоридот мономер, историски отпад од некогашниот хемиски гигант ОХИС, е целосно преточен во нова цистерна и подготвен да замине на уништување во инсенератор во Германија.

Опасната хемикалија, која неколку децении стоеше во стара цистерна под притисок, на почетокот на месецов ја преточи тим од компанијата „Куриум“ од Франција, под надзор и со техничка поддршка на компанијата „Екоцентар 97“, која во рамките на проектот за безбедно отстранување на хемиски материи од локации и производни погони во кругот на ОХИС, на уништување ќе испрати 11 опасни хемикалии. Со ова целосно се заврши преточувањето на околу 13 тони винил хлорид мономер од стара вагонска во нова цистерна, во која ќе биде извршен и транспортот до инсенераторот во Германија.

„Работните активности траеја девет дена, во една или две смени. За преточувањето беше користена најсовремена опрема донесена од Франција којашто секојдневно се тестираше и инертизираше со азот пред да се употреби, со цел винил хлоридот да не дојде во контакт со кислород и да се избегнат несакани последици по здравјето на луѓето или по околината“, велат од „Екоцентар 97“.

Преточувањето на опасната хемикалија се одвиваше во три фази, преточување на течна фаза, преточување на гасна фаза и целосна инертизација на старата вагонска цистерна во која што беше складиран винил хлорид, за да се елиминираат сите остатоци. Експерите од Франција во текот на преточувањето континуирано го мерења притисокот во цистерните, како и концентрацијата на винил хлорид во воздухот непосредно до вагонската цистерна и до сите вентили, со детектори за гас и експлозиометар, кои, информираат од компанијата, покажуваа нула проценти притисок и експлозивност.

„Во текот на преточувањето не беа испуштени штетни гасови во околината. По завршување на процесот беа отворени сите вентили и челниот отвор на старата вагонска цистерна и експертскиот тим на Куриум повторно ги измери величините за токсични гасови и експлозивност непосредно до вентилите на вагонската цистерна и констатираа дека нема присуство на винил хлорид во воздухот, што е знак за комплетно преточување и успешно инертизација“, велат во „Екоцентар 97“.

Новата и старата цистерна и понатаму ќе останат под 24-часовно обезбедување сѐ додека отпадот не биде извезен. Старата цистерна е сопственост на ОХИС и ќе биде вратена во владение на стечајниот управник.

Процесот на преточување на историскиот отпад го контролираше и Државниот инспекторат за животна средина, како и експерти за безбедност и здравје при работа, а надзор на процесот беше консултантската куќа „Екомозаик“ и претставник на АД Охис во стечај.

Поголемиот дел од опасниот отпад од ОХИС е веќе извезен на безбедно уништување. Освен винил хлоридот, остануваат околу 10 тони различен отпад спакуван во АДР амбалажа, соодветна за меѓународен транспорт и складирана во магацин во дворот на ОХИС. (Мета)

loading...

Website https://animekisa.in: Watch White Fang (Dub) animekisa Episode Full watch anime free

Watch anime online for free at WCOStream animes online

Hataraku Saibou: Necchuushou - Moshimo Pocari Sweat ga Attara Episode Full

Watch Naruto: Shippuden the Movie (Dub) Episode Full

My desktopnexus: https://my.desktopnexus.com/animeflixnl/

Gumroad: https://gumroad.com/animefreakws