Заев со огромна предност пред Мицкоски според анкетата на реномираниот Брима за “Слободен Печат”
Заев со огромна предност пред Мицкоски според анкетата на реномираниот Брима за “Слободен Печат”
ВМРО ДПМНЕ ПРЕД УШТЕ ЕДЕН ГОЛЕМ ПОРАЗ - Анкета на “Брима” за “Слободен Печат”: СДСМ во предност пред ВМРО ДПМНЕ!
ВМРО ДПМНЕ ПРЕД УШТЕ ЕДЕН ГОЛЕМ ПОРАЗ - Анкета на “Брима” за “Слободен Печат”: СДСМ во предност пред ВМРО ДПМНЕ!
ТРТ МИЛОЈКО, ГЛАСЕН НА УСТА, СЛАБ НА ДЕЛО - АПАСИЕВ: НЕ БИЛО ЛЕСНО ДА СЕ БИДЕ ПРАТЕНИК, СО КРМОВ СМЕ ПО 10 ЧАСА ВО СОБРАНИЕ И НА КРАЈ НИШТО НЕМАМЕ СРАБОТЕНО
ТРТ МИЛОЈКО, ГЛАСЕН НА УСТА, СЛАБ НА ДЕЛО - АПАСИЕВ: НЕ БИЛО ЛЕСНО ДА СЕ БИДЕ ПРАТЕНИК, СО КРМОВ СМЕ ПО 10 ЧАСА ВО СОБРАНИЕ И НА КРАЈ НИШТО НЕМАМЕ СРАБОТЕНО
Заев со честитка за постигнатата бројка од милион попишани граѓани
Заев со честитка за постигнатата бројка од милион попишани граѓани
МАЛО ГНАСНО ХИТЛЕРЧЕ НЕБАЊАТО- АПАСИЕВ: ГРУЈО ЗГРЕШИ, ТРЕБАШЕ ДА ГО УАПСИ ЗАЕВ И ЦЕЛА ШАРЕНА РЕВОЛУЦИЈА ДА ЈА ЗАБРАНИ И ПИКНЕ ВО ЗАТВОР!
МАЛО ГНАСНО ХИТЛЕРЧЕ НЕБАЊАТО- АПАСИЕВ: ГРУЈО ЗГРЕШИ, ТРЕБАШЕ ДА ГО УАПСИ ЗАЕВ И ЦЕЛА ШАРЕНА РЕВОЛУЦИЈА ДА ЈА ЗАБРАНИ И ПИКНЕ ВО ЗАТВОР!
ЗОКИ И ОЛИВЕР ВО АРАЧИНОВО: КОГА НЕКОИ ПЛАШЕА СО ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА, НИЕ ВО АРАЧИНОВО ВЕТИВМЕ КАНАЛИЗАЦИЈА И РЕДИЦА ДРУГИ ПРОЕКТИ КОИ ГИ ОСТВАРИВМЕ!
ЗОКИ И ОЛИВЕР ВО АРАЧИНОВО: КОГА НЕКОИ ПЛАШЕА СО ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА, НИЕ ВО АРАЧИНОВО ВЕТИВМЕ КАНАЛИЗАЦИЈА И РЕДИЦА ДРУГИ ПРОЕКТИ КОИ ГИ ОСТВАРИВМЕ!
ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ СО СОПРУГАТА ЗОРИЦА ВИКЕНДОВ НА СВАДБА ВО КАВАДАРЦИ
ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ СО СОПРУГАТА ЗОРИЦА ВИКЕНДОВ НА СВАДБА ВО КАВАДАРЦИ
КАКО ШТО ДОЛИКУВА НА ЕДЕН ДЕМОКРАТ, ЗАЕВ ПРИФАТИ ТВ ДУЕЛ СО МИЦКОВСКИ, ЌЕ СЕ СООЧАТ УТРЕ ВО 18.30 ЧАСОТ НА КАНАЛ 5 ТЕЛЕВИЗИЈА
КАКО ШТО ДОЛИКУВА НА ЕДЕН ДЕМОКРАТ, ЗАЕВ ПРИФАТИ ТВ ДУЕЛ СО МИЦКОВСКИ, ЌЕ СЕ СООЧАТ УТРЕ ВО 18.30 ЧАСОТ НА КАНАЛ 5 ТЕЛЕВИЗИЈА

БРАВО: ВЛАДАТА ИМ ГИ ЗГОЛЕМУВА ПЛАТИТЕ ДО 30% НА ОНИЕ БУЏЕТАРИ КОИ НЕ ЗАБУШАВААТ И РАБОТАТ ВРЕДНО И МУ СЛУЖАТ НА НАРОДОТ!

Буџетарите добиваат поголеми плати. Односно, дел од нив и тоа не како трајно покачување туку како додаток на плата.

Максималниот износ е 30 одсто или по две основи од 15 одсто.

Првата може да биде резултат на специфични работни задачи, постојана достапност, итно постапување, работа со класифицирани информации или подготовка на стратешки документи и анализи поврзани со владините политики. Втората основа за додаток е зголемениот обем на работа, што опфаќа: повеќе задачи заради недоволен број вработени или одлив на кадар, работење подолго време за отсутен колега, работа што не е во описот на работното место, учество во работни групи и комисии и работа на проектни активности.

Предлогот го дава раководното лице а тоа одлучува и за кој временски период ќе важи додатокот.

Ова е содржината на посебната Уредба што Владата ја донесе на петти август, истиот ден кога прогласи 30 дневна кризна состојба на целата територија. Потпишан е вицепремиерот Артан Груби, кој раководеше со седницата, бидејќи премиерот Зоран Заев веќе беше на одмор.

Уредбата ги опфаќа вработените во министерствата за одбрана, внатрешни работи, правда, политички систем и други, вкупно 16, вработените во Владата, секретаријатите за европски прашања и за законодавство, Службата за општи и заеднички работи и Државниот завод за ревизија.

Според опозициската ВМРО ДПМНЕ, се работи за изборен поткуп.

Локалните избори беа распишани наредниот ден, на 6-ти август, што значи дека уредбата е донесена во последен час.

Изборниот законик забранува исплаќање разни надоместоци на плати од буџетски средства и нови вработувања во периодот од распишувањето избори до денот на изборите.

Од Владата појаснуваат дека во време на ковид и на кризни ситуации како оваа со пожарите, во институциите се издвојуваат поединци кои понесуваат сериозен товар од работата.

За нив се утврдени критериуми за исплата на надоместок од максимум 30 одсто на платата. Може да бидат наградени најмногу една третина од вработените во секоја институција.

loading...

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD

AniWatch: R.O.D -The TV- anime episode 26 online free at https://aniwatch.pro aniwatch

Watch Lovely Idol Episode 12

Tsugumomo (Dub) (https://animedao.nl/m/JYxP) Episode 12

Quia: https://www.quia.com/profiles/gogoanimebe

Ttytdp soytedienbien: http://ttytdp.soytedienbien.gov.vn/portal/Lists/Faq/DispForm.aspx?ID=1798