ФОТО: Заев, Мицкоски и Холштајн со колбаси и пиво во дворот на германската амбасада ги следат резултатите во Германија
ФОТО: Заев, Мицкоски и Холштајн со колбаси и пиво во дворот на германската амбасада ги следат резултатите во Германија
ТУРИСТИТЕ НЕМА ДА ЈА ПОСЕТУВААТ БИТОЛА САМО ТРАНЗИТНО Христо Кондовски се сретна со битолските угостители
ТУРИСТИТЕ НЕМА ДА ЈА ПОСЕТУВААТ БИТОЛА САМО ТРАНЗИТНО Христо Кондовски се сретна со битолските угостители
НОВА КАРТИЧКА ЗА БРЗ КЕШ Кондовски вели дека производот ги надминува стандардите на класичните кредитни картички
НОВА КАРТИЧКА ЗА БРЗ КЕШ Кондовски вели дека производот ги надминува стандардите на класичните кредитни картички
ЗАЕВ ДОБИ ПОДДРШКА ОД ПРВИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ, МАЛЕСКИ: Помирувањето и историската вистина одат заедно
ЗАЕВ ДОБИ ПОДДРШКА ОД ПРВИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ, МАЛЕСКИ: Помирувањето и историската вистина одат заедно
ГОСПОДЕ МИЛИ БОЖЕ - ЕКС ДИРЕКТОРОТ НА ДРЖАВНА ОНКОЛОГИЈА, ТВРДИ ДЕКА ПАНДЕМИЈАТА СО КОРОНА Е СВЕТСКИ ЗАГОВОР??!?!
ГОСПОДЕ МИЛИ БОЖЕ - ЕКС ДИРЕКТОРОТ НА ДРЖАВНА ОНКОЛОГИЈА, ТВРДИ ДЕКА ПАНДЕМИЈАТА СО КОРОНА Е СВЕТСКИ ЗАГОВОР??!?!
СКОПСКИ ВОДОВОД: 🔬Нова лабораторија за молекуларна микробиологија со ПЦР детекција во реално време
СКОПСКИ ВОДОВОД: 🔬Нова лабораторија за молекуларна микробиологија со ПЦР детекција во реално време
БОРЈАН ЈОВАНОВСКИ: Знаев дека Геро е вљубен во Заев ама не очекувавав вакви последици од таа невозвратена љубов!
БОРЈАН ЈОВАНОВСКИ: Знаев дека Геро е вљубен во Заев ама не очекувавав вакви последици од таа невозвратена љубов!
Заев и семејството се попишаа во Струмица
Заев и семејството се попишаа во Струмица

БРАВО – ВЛАДАТА ЈА ПОЧНА ПОСТАПКАТА ЕЗЕРОТО ТРЕСКА ДА СТАНЕ ТУРИСТИЧКА РАЗВОЈНА ЗОНА СО ХОТЕЛИ И ТРГОВСКИ ЦЕНТРИ

Езерото Треска треба да заживее со изградба на хотели, бунгалови и трговски центри. (Фото:Ѓ. Личовски)

Владата на вчерашната седница ја усвои информацијата за езеро Треска и донесе одлука за продолжување на постапката за основање на Туристичка развојна зона „Сарај – Езеро Треска“. Како што соопштуваат од Владата постапката за основање на Туристичка развојна зона ќе се спроведува согласно Законот за туристички развојни зони со уредени погодности за инвестирање во проекти со посебна намена.

Со оваа одлука почнува постапката околу езерото Треска да почнат да се градат хотели, бунгалови и трговски центри кои се предвидени со Деталниот урбанистички план кој го донесе Општина Сарај лани во декември. Планот е поделен во четири блокови. Првиот блок е сегашниот комплекс на Езеро Треска кој е со површина од 13 хектари и во него се планираат да се градат спортски терени на отворено, базени, аквапарк, забавен парк, амфитеатар, ботанички градини. Во оваа зона е формирана градежна парцела во која е дозволен процент на изграденост до 50 отсто односно максимална површина за градење од 155.116 метри квадратни. На таа површина е нацртана маркичка за хотелски комплекс со приземје, три ката и поткровје со висина од 15 метри како и придружни содржини ресторани, спа и фитнес-центар, центар за алтернативна медицина, отворени и затворени базени. Покрај главната хотелска зграда планирано е изградба и на дрвени бунгалови на местото каде што сега се наоѓаат камп-приколките.

Втората, третата и четвртата зона кои се урбанизираат со овој план се надвор од езерото и го опфаќа земјоделското земјиште од селата Глумово и Шишево кое Владата го пренамени во градежно. Втората зона се наоѓа од десната страна на реката Треска и се предвидуваат маркички за викенд куќи со приземје, два ката и поткровје, а површината на овој дел е 12 хектари. Третата зона со површина од 10 хектари е од левата страна на реката кај влезот на езерото со површина од околу 10 хектари, и таму ќе се градат хотелски комплекси со два ката и поткровје, а во четвртата зона која е најмала со површина од 2,4 хектари се предвидена маркичка за трговски центар и пазар на отворено.

loading...

Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu: Shin Henshuu-ban Episode 13

Teekyu 6 (https://kissanime.mx/m/ba90) Episode 12

AnimeDao: Yuyushiki: Nyanyashiki anime episode 6 online free at https://animedao.nl watch anime dub

Brave Witches (Dub) (https://animepahe.cc/m/B5bn) Episode 12

Gfycat: https://gfycat.com/@kissanimemx

Slideserve: https://www.slideserve.com/animefreakws