УСПЕШЕН БИЗНИСМЕН, ГОЛЕМ ХУМАНИТАРЕЦ: Кој е Александар Тодоровски, кандидат за градоначалник за Општина Илинден од СДСМ и коалицијата?
УСПЕШЕН БИЗНИСМЕН, ГОЛЕМ ХУМАНИТАРЕЦ: Кој е Александар Тодоровски, кандидат за градоначалник за Општина Илинден од СДСМ и коалицијата?
БОМБА НА ВАСКО ЕФТОВ: МИЦКОВСКИ МУ ПОНУДИЛ НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ МИНИСТЕРСКО МЕСТО ВО ВЛАДА НА ВМРО ДПМНЕ, СТЕВЧО ОДБИЛ, НЕ МУ СЕ ЧЕКАЛО 10 ГОДИНИ!
БОМБА НА ВАСКО ЕФТОВ: МИЦКОВСКИ МУ ПОНУДИЛ НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ МИНИСТЕРСКО МЕСТО ВО ВЛАДА НА ВМРО ДПМНЕ, СТЕВЧО ОДБИЛ, НЕ МУ СЕ ЧЕКАЛО 10 ГОДИНИ!
СУГАРЕСКИ: Со огромна чест и задоволство вечерва присуствував на отворањето на „Ателје Артика“, новото уметничко катче во општина Прилеп, во сопственост на Елена Димоска
СУГАРЕСКИ: Со огромна чест и задоволство вечерва присуствував на отворањето на „Ателје Артика“, новото уметничко катче во општина Прилеп, во сопственост на Елена Димоска
Александар Наумоски: Моите резултати се мојата предност
Александар Наумоски: Моите резултати се мојата предност
ГОЛЕМ ИНЦИДЕНТ НА МЕЃУНАРОДЕН БОРЕЧКИ ТУРНИР: Борач на Лирија со нож се обиде да убие борач на Бучим Радовиш, репрезентативец на Македонија
ГОЛЕМ ИНЦИДЕНТ НА МЕЃУНАРОДЕН БОРЕЧКИ ТУРНИР: Борач на Лирија со нож се обиде да убие борач на Бучим Радовиш, репрезентативец на Македонија
Филипче: Tрета доза веројатно ќе биде потребна за сите граѓани
Филипче: Tрета доза веројатно ќе биде потребна за сите граѓани
ДУИ: Села и Таравари стојат зад насилството и оцрнување на жените Албанки на вчерашните протести
ДУИ: Села и Таравари стојат зад насилството и оцрнување на жените Албанки на вчерашните протести
ЛУЃЕ ВАКЦИНИРАЈТЕ СЕ, СПАСЕТЕ СЕ - Денеска се починати 41 лице – меѓу нив 18 и 23 годишни!!!
ЛУЃЕ ВАКЦИНИРАЈТЕ СЕ, СПАСЕТЕ СЕ - Денеска се починати 41 лице – меѓу нив 18 и 23 годишни!!!

БРАВО – Владата со 3 милиони евра направи потег кој бизнисмените и експертите го бараат 30 години

Развојна банка го запишала уплатениот капитал од Владата од 3 милиони евра, односно 185 милиони денари што беше најавуван на крајот од минатата година. Со тоа единствената државна банка која кредитира мали и средни претпријатија за прв пат го зголеми својот акционерски капитал по долги години наназад.

„Развојна банка на Северна Македонија АД Скопје ги презеде сите неопходни чекори за запишување на уплатениот капитал во износ од 185.070.000.000 денари и истиот е запишан во трговскиот регистар и во Централниот депозитар за хартии од вредност. Согласно Одлуката на Владата за зголемување на капиталот, Собранието на акционери на банката, донесе одлука за зголемување на почетниот капитал со издавање на 59.546 обични акции со номинална вредност од 3.108,00 денари“, потврдуваат од банката.

Вкупниот акционерски капитал на банката сега изнесува изнесува 1.378.862.124 денари, или околу 22,5 милиони евра. Претходно долг временски период беше нешто повеќе од 19 милиони евра и не мрднуваше од место.

На крајот на минатата година Владата уплати 3 милиони евра на сметката на РБСМ но беше потребно подолго време за уписот на акциите, без да биде запишан уплатениот капитал. Беше потребно да заврши административната процедура за зголемувањето со издавање на 59,546 обични акции.

Вкупниот капитал е во сопственост на Владата. Трите милиони евра беа обезбедени од Буџетот, а како резултат на пандемијата и обезбедувањето на државната помош.

Поразвиените земји од регионот активно го зголемуваат основачкиот капитал на овие банки, кој од една страна треба да го подржуваат извозот и развојот на компаниите и од друга страна да им бидат конкурентни на деловните банки и да одржуваат баланс во финансискиот сектор. Хрватска, Бугарија и Словенија со години наназад преку своите државни развојни банки пласираат стотици милиони евра во своите економии главно за да им овозможат на своите домашни компании поповолни кредити за инвестирање и зголемување на извозот, за да ја зголемат конкурентноста и технолошката опременост на своите индустрии. Поддршката на компаниите со различни мерки преку РБСМ беше предизборно ветување на актуелната власт во 2016.

За време на епидемијата банката ја реализираше првата бескаматна линија Ковид 1 за компании со вкупно 6.524 вработени. Од 28 април лани започна повикот за бескаматни кредити од 8 милиони евра од линијата Ковид 2. Понатаму беа најавувани и други кредитни линија од меѓународните кредитори.

loading...

AniWatch: Fairy Tail Movie 1: Houou no Miko - Hajimari no Asa anime episode Full online free at https://aniwatch.pro watch anime dub

Space Cobra Pilot (Dub) Episode Full

AnimeDao: Cowboy Bebop (Dub) anime episode 26 online free at https://animedao.nl animedao twitter

B'T X (Dub) Episode 25

Lovesolutions431 xobor: http://lovesolutions431.xobor.com/u3327_gogoanimebe.html

Hypothes: https://hypothes.is/users/gogoanimebe