МВР ЈА ПРЕДУПРЕДУВА ЈАВНОСТА: РОДИТЕЛИТЕ ДА ВНИМАВААТ НА СВОИТЕ ДЕЦА КОИ КОРИСТАТ ТИК ТОК, ВО РУСИЈА И ИЗРАЕЛ СЕ ЗАБЕЛЕЖАНИ ПОВИЦИ ЗА САМО ПОВРЕДУВАЊЕ!
МВР ЈА ПРЕДУПРЕДУВА ЈАВНОСТА: РОДИТЕЛИТЕ ДА ВНИМАВААТ НА СВОИТЕ ДЕЦА КОИ КОРИСТАТ ТИК ТОК, ВО РУСИЈА И ИЗРАЕЛ СЕ ЗАБЕЛЕЖАНИ ПОВИЦИ ЗА САМО ПОВРЕДУВАЊЕ!
БОТОВИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ КРЕНАА РАЦЕ ОД МИЦКОВСКИ: ОВАА ФОТКА Е ХИТ НА ТВИТЕР И ФЕЈСБУК!
БОТОВИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ КРЕНАА РАЦЕ ОД МИЦКОВСКИ: ОВАА ФОТКА Е ХИТ НА ТВИТЕР И ФЕЈСБУК!
(ВИДЕО) ТОА Е ТАА ХАРИЗМА НА ГОЛЕМИТЕ ЛИДЕРИ КОЈА ИЛИ ЈА ИМАШ ИЛИ ЈА НЕМАШ: БОЈКО БОРИСОВ МУ ГО ДАДЕ СВОЕТО ПАЛТО НА ГРАДЕЖЕН РАБОТНИК
(ВИДЕО) ТОА Е ТАА ХАРИЗМА НА ГОЛЕМИТЕ ЛИДЕРИ КОЈА ИЛИ ЈА ИМАШ ИЛИ ЈА НЕМАШ: БОЈКО БОРИСОВ МУ ГО ДАДЕ СВОЕТО ПАЛТО НА ГРАДЕЖЕН РАБОТНИК
(ВИДЕО) ПАЗЕТЕ ЛУЃЕ, КОПИЛИЊА И МОНСТРУМИ ДЕМНАТ НА ИНТЕРНЕТ СО НАМЕРА ДА ВЕ ОГРАБАТ
(ВИДЕО) ПАЗЕТЕ ЛУЃЕ, КОПИЛИЊА И МОНСТРУМИ ДЕМНАТ НА ИНТЕРНЕТ СО НАМЕРА ДА ВЕ ОГРАБАТ
(ВИДЕО) БОЈКОТИРАМ: ПРОБЛЕМОТ НА ВМРО ДПМНЕ Е ШТО ТОЛКУ МНОГУ ГО МРАЗАТ ЗАЕВ ШТО ПОВЕРУВАА ВО ПРИКАЗНИТЕ ДЕКА ЗАЕВ Е ГЛУП, И ТУКА Е ПРОБЛЕМОТ ШТО ГО ПОТЦЕНУВААТ ЦЕЛО ВРЕМЕ
(ВИДЕО) БОЈКОТИРАМ: ПРОБЛЕМОТ НА ВМРО ДПМНЕ Е ШТО ТОЛКУ МНОГУ ГО МРАЗАТ ЗАЕВ ШТО ПОВЕРУВАА ВО ПРИКАЗНИТЕ ДЕКА ЗАЕВ Е ГЛУП, И ТУКА Е ПРОБЛЕМОТ ШТО ГО ПОТЦЕНУВААТ ЦЕЛО ВРЕМЕ
ЦАРОВСКА: Подновувањето на Спомен-собата на Крсте Мисирков е значаен настан, не само за Институтот за македонски јазик, туку и за целата држава. На овој начин се покажува почитување кон неговото дело, но, и вложување во грижата и негувањето на македонскиот јазик
ЦАРОВСКА: Подновувањето на Спомен-собата на Крсте Мисирков е значаен настан, не само за Институтот за македонски јазик, туку и за целата држава. На овој начин се покажува почитување кон неговото дело, но, и вложување во грижата и негувањето на македонскиот јазик
ОРДАНОВСКИ: СО БРАВУРОЗЕН ДОСЕГА НЕВИДЕН ВО МАК ПОЛИТИКАТА ПОТЕГ, ЗАЕВ ГО ТРЕСНА МИЦКОВСКИ ОД ЗЕМЈА, ПО КОЈ ЗНАЕ КОЈ ПАТ!
ОРДАНОВСКИ: СО БРАВУРОЗЕН ДОСЕГА НЕВИДЕН ВО МАК ПОЛИТИКАТА ПОТЕГ, ЗАЕВ ГО ТРЕСНА МИЦКОВСКИ ОД ЗЕМЈА, ПО КОЈ ЗНАЕ КОЈ ПАТ!
КОРОНАТА СКАПО ЌЕ НЕ ЧИНИ: Издадена е осмата еврообврзница од 700 милиони евра со каматна стапка од 1,625 отсто
КОРОНАТА СКАПО ЌЕ НЕ ЧИНИ: Издадена е осмата еврообврзница од 700 милиони евра со каматна стапка од 1,625 отсто

БРАВО ЗА АКТИВИСТИТЕ: МЕЧЕТО ТЕДИ КОЕ ЖИВЕЕШЕ ВО КАФЕЗ ВО ШТИП ЗАМИНА НА ЛЕКУВАЊЕ ОД АНКСИОЗНОСТ ВО ГОЛЕМ РЕЗЕРВАТ ЗА МЕЧКИ ВО БУГАРИЈА

Сега мечето Теди во резерватот Белица во Бугарија ќе живее на површина од 150.000 метри квадратни и ќе ги има сите услови за благосостојба. (Фото: СДК.МК)

Мечето Теди кое три и пол години живееше во кафез од два метрa во штипскиот Зоо парк, утрово замина на ресоцијализација во резерватот Белица, Бугарија. Поради лошите услови за живот во Зоо паркот во Штип, мечето е анксиозно, со повреди на шепите од тесниот кафез со жици и добива тикови.

За лошите условите во кои живееше досега, пред една година дозна активистката за заштита на животните Тина Мицковска, која преку меѓународни здруженија за заштита на животни успеа да обезбеди трансфер на Теди во Бугарија.

„По фотографиите кои ми ги испратија совесни граѓани, отидов таму, а потоа мојот апел за спас на мечето преку социјалните мрежи стигна и до познатата светска организација за заштита на животните ‘Четири шепи‘. Тие ме исконтактираа на Фејсбук и заедно ја започнавме борбата за одземање на мечето, бидејќи имаше и лица кои се противеа на тоа. За среќа, со помош на директорот од скопската Зоолошка градина Ѓорѓи Галетановски, тогашниот градоначалник на Штип Благој Бочварски, Министерството за животна средина и Агенцијата за храна и ветеринарство успеавме да го спасиме Теди. Сега ќе има нов дом во ‘Паркот на танцувачките мечки‘ во Белица- резерват финансиран од фондацијата на Брижит Бардо и ‘Четири шепи’. Таму Теди ќе живее на површина од 150.000 метри квадратни и конечно ќе ги има сите услови за благосостојба, наместо тесниот кафез кој го имаше во Штип“, вели активистката и портпаролка на скопската Зоолошка градина Тина Мицковска.

Вработените во ЗОО паркот во Штип не даваа мечето Теди да оди на ресоцијализација, велејќи дека не е точно оти Теди живее во тесен кафез и нема соодветни услови, туку се сомневаат дека некој сака да тргува со мечето.

Токму приказната за тажната судбина на Теди беше повод за Министерството за животна средина заедно со уште неколку невладини организации и Зоолошка градина да почнат да работат на основање прв Спасителен центар за диви животни во нашата држава, каде што ќе може да им се помогне на многу животни кои биле жртви на криволовство, нелегална трговија, чување во нехумани услови и повреди нанесени од луѓе.

ИЗВОР: СДК.МК

loading...

Watch Sword Art Online Alicization War of Underworld Part 2 Episode 9 at website https://animeflix.nl animeflix dragon ball super

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation (https://funimationfree.com/m/meed) Episode 1-2 Fansub at website https://funimationfree.com dragon ball z funimation dub