ФРЧКОВСКИ РАСКАЖА КАКО СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ УСПЕАЛ ДА ПОБЕДИ ВО КАРПОШ: НИ КАМПАЊА НИ БУТУР, ЗЕМАЛ СПИСОК ОД 350 ЖИТЕЛИ НА КАРПОШ КОИ ИМАЛЕ НЕРЕШЕНИ ПРОБЛЕМИ И ОДЕЛ САМО КАЈ НИВ
ФРЧКОВСКИ РАСКАЖА КАКО СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ УСПЕАЛ ДА ПОБЕДИ ВО КАРПОШ: НИ КАМПАЊА НИ БУТУР, ЗЕМАЛ СПИСОК ОД 350 ЖИТЕЛИ НА КАРПОШ КОИ ИМАЛЕ НЕРЕШЕНИ ПРОБЛЕМИ И ОДЕЛ САМО КАЈ НИВ
ФРЧКОВСКИ: НЕ ЗАМИНАВ АМБАСАДОР ВО ВАШИНГТОН ПОРАДИ ФИЛИП РИКЕР, УШТЕ МИ Е ЛУТ ШТО НАПИШАВ ЗА НЕГО КОЛУМНА ДЕКА ПОВЕЌЕ СЕ ГЛЕДА СО МИЈАЛКОВ ОД ШТО СЕ ГЛЕДА СО ЖЕНА МУ
ФРЧКОВСКИ: НЕ ЗАМИНАВ АМБАСАДОР ВО ВАШИНГТОН ПОРАДИ ФИЛИП РИКЕР, УШТЕ МИ Е ЛУТ ШТО НАПИШАВ ЗА НЕГО КОЛУМНА ДЕКА ПОВЕЌЕ СЕ ГЛЕДА СО МИЈАЛКОВ ОД ШТО СЕ ГЛЕДА СО ЖЕНА МУ
Ковачевски: Нема да дозволиме енергетската криза да удри силно врз џебот на граѓаните
Ковачевски: Нема да дозволиме енергетската криза да удри силно врз џебот на граѓаните
ФРЧКОВСКИ: ПАРТНЕРСТВОТО НА МАКЕДОНИЈА И САД СЕ РОДИ И ЗАЦВРСТИ ВО 90-ТИТЕ ТАКА ШТО ИМ ГИ ПОНУДИВМЕ СИТЕ НАШИ ШПИОНСКИ КАНАЛИ ЗА ОТКРИВАЊЕ НА ПОЗИЦИИТЕ НА СРБИТЕ ВО БОСНА И КОСОВО
ФРЧКОВСКИ: ПАРТНЕРСТВОТО НА МАКЕДОНИЈА И САД СЕ РОДИ И ЗАЦВРСТИ ВО 90-ТИТЕ ТАКА ШТО ИМ ГИ ПОНУДИВМЕ СИТЕ НАШИ ШПИОНСКИ КАНАЛИ ЗА ОТКРИВАЊЕ НА ПОЗИЦИИТЕ НА СРБИТЕ ВО БОСНА И КОСОВО
КРЕШНИК БЕКТЕШИ: Минималната плата нема да се зголеми наскоро поради енергетската криза
КРЕШНИК БЕКТЕШИ: Минималната плата нема да се зголеми наскоро поради енергетската криза
Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ да одат на факултет и да научат што е инфлација
Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ да одат на факултет и да научат што е инфлација
ФРЧКО: ПЛАЧЕЊЕТО НА ДИМИТРОВ ШТО НЕ ДОБИ МИНИСТЕРСКА ФОТЕЉА Е ПАТЕТИЧНО И ТАЖНО, ЧОВЕКОТ НЕ ЗНАЕ ДОСТОИНСТВЕНО ДА ПАДНЕ, ЦЕЛ ЖИВОТ ТАТКО МУ И МАЈКА МУ ГО ГУРААТ И ГО МЕСТАТ
ФРЧКО: ПЛАЧЕЊЕТО НА ДИМИТРОВ ШТО НЕ ДОБИ МИНИСТЕРСКА ФОТЕЉА Е ПАТЕТИЧНО И ТАЖНО, ЧОВЕКОТ НЕ ЗНАЕ ДОСТОИНСТВЕНО ДА ПАДНЕ, ЦЕЛ ЖИВОТ ТАТКО МУ И МАЈКА МУ ГО ГУРААТ И ГО МЕСТАТ
ШТО МИСЛЕШЕ, ШТО МИСЛЕШЕ: Сиљановска Давкова жали што влегла во политика, ама си ги лечи маките со пратеничката плата од 1000 евра
ШТО МИСЛЕШЕ, ШТО МИСЛЕШЕ: Сиљановска Давкова жали што влегла во политика, ама си ги лечи маките со пратеничката плата од 1000 евра

БРАВО ЗА ЛЕВИЦА И ВМРО ДПМНЕ, НАПРАВИЈА УШТЕ ЕДНО ЗЛОДЕЛО ПРОТИВ ДРЖАВАТА – АЛБАНЦИТЕ СЕ ПОПИШУВААТ, МАКЕДОНЦИТЕ БОЈКОТИРААТ – Османи: Попишани 60 илјади граѓани од дијаспората, најмногу од Швајцарија, Германија И Италија, послабо од Канада и Австралија.

Пописот на дипломатијата завршува денеска, процесот на самопопишување на дијаспората пак ќе трае уште 35 дена. Министерот Османи информираше дека до сега тоа право го искористиле над 60 илјади македонски државјани, од кои мнозинството или 16 илјади се само од Швајцарија, а потоа следуваат Германија со 10 и Италија со шест илјади. Степенот на заинтересираност е најмал во Канада и Австралија, со што се отвора прашањето дали статистичката операција наидува на отпор во овие земји. Шефот на македонската дипломатија, сепак причините за тоа ги наоѓа во далечината и не доволната информираност на македонските државјани во тие држави. Вели дека не сака да прејудицира дали има и други причини за ниското ниво на заинтересираност.

-Веројатно постојат повеќе причини за степенот на заинтересираност на нашата дијаспората, да не констатирам јас, дали тој степен е слаб или силен бидејќи имаме уште 35 дена можност граѓаните да се само попишуваат. За разлика од Европските држави, во прекуокеанските заинтересираноста е помала, пред се, Канада и Австралија се со помал одѕив на попишување, веројатно дистанцата и информираноста си го прават своето, не можам да прејудицирам дали има одредени други причини, вели Бујар Османи – Министер за надворешни работи.

Османи повтори и дека има доволно време за целата дијаспора да го заврши процесот и ги повика сите да ја пополнат електронската апликација. Прашан пак за тешкотиите со кои се соочуваат дел од македонските државјани во странство, појасни дека најголемите проблеми настануваат со вметнувањето на матичниот број и државата.

-Кога граѓаните го пишуваат матичниот број, следното прашање е името на државата, тие го вметнуваат името на државата каде се. Затоа многу е важно дека во полето за државата се вметнува Македонија, само тогаш системот ќе ги препознае. Имаше многу случаи кога ќе вметнат друга држава и системот не ги препознава. До сега, тоа ни беше најголем проблем со он-лајн апликацијата, вели Бујар Османи – Министер за надворешни работи.

Пописот во Македонија треба да започне на 1 април, но веќе се соочува со тешкотии, откако дел од политичките партии во земјава, но и здруженија повикаа на негов бојкот. Причината за тоа меѓудругото тие ја наведоа во лошата епидемиолошка слика во земјава, но и обвинувањата за политизирање на статистичката операција.

Од Заводот за статистика пак уверуваат дека се е подготвено, а одложување може да има само доколку тоа го побара Комисијата за заразни болести.

loading...

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

animedao So I'm a Spider, So What?

AnimeDao Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2

AnimeDao DARLING in the FRANXX (Dub) Episode 18

Redo of Healer Episode 6

AnimeDao My Hero Academia Season 3 (Dub)