ТАРАВАРИ И СЕЛА НА ОВА ШТО ЌЕ КАЖАТ - МИЦКОВСКИ: ИМАМЕ ПОПАМЕТНИ РАБОТИ ОД ПРЕГОВРИ И ДОГОВОРИ СО БУГАРИЈА, АКО ОВАА ВЛАДА НАПРАВИ НЕКАКОВ ДОГОВОР СО БУГАРИЈА НИЕ ЌЕ ГО ПОНИШТИМЕ!
ТАРАВАРИ И СЕЛА НА ОВА ШТО ЌЕ КАЖАТ - МИЦКОВСКИ: ИМАМЕ ПОПАМЕТНИ РАБОТИ ОД ПРЕГОВРИ И ДОГОВОРИ СО БУГАРИЈА, АКО ОВАА ВЛАДА НАПРАВИ НЕКАКОВ ДОГОВОР СО БУГАРИЈА НИЕ ЌЕ ГО ПОНИШТИМЕ!
ЗАМИНУВАЊЕТО НА ЗАЕВ ОД ПОЛИТИКАТА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМ СИЛЕН УДАР ЗА ВМРО ДПМНЕ И ВМРОВСКАТА ПРОПАГАНДНА МАШИНЕРИЈА
ЗАМИНУВАЊЕТО НА ЗАЕВ ОД ПОЛИТИКАТА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМ СИЛЕН УДАР ЗА ВМРО ДПМНЕ И ВМРОВСКАТА ПРОПАГАНДНА МАШИНЕРИЈА
КОВАЧЕВСКИ НЕ ИСКЛУЧУВА МОЖНОСТ ТОЈ ДА БИДЕ И ПРЕМИЕР ПО ОСТАВКАТА НА ЗАЕВ
КОВАЧЕВСКИ НЕ ИСКЛУЧУВА МОЖНОСТ ТОЈ ДА БИДЕ И ПРЕМИЕР ПО ОСТАВКАТА НА ЗАЕВ
КОВАЧЕВСКИ НАЈАВУВА СИСТЕМСКИ РЕСЕТ НА СДСМ: Поголема ефикасност во владеењето и исполнување на ветувањата, поголем фокус на реалните потреби на граѓаните, поголем фокус на клучните проблеми дома, добар менаџмент од професионалци на сите позиции и одоговорност на секој функционер за својата работа
КОВАЧЕВСКИ НАЈАВУВА СИСТЕМСКИ РЕСЕТ НА СДСМ: Поголема ефикасност во владеењето и исполнување на ветувањата, поголем фокус на реалните потреби на граѓаните, поголем фокус на клучните проблеми дома, добар менаџмент од професионалци на сите позиции и одоговорност на секој функционер за својата работа
Ковачевски за МИА: Да извлечеме поука и да се менуваме, фокус на обединувањето, европската агенда и реалните проблеми на граѓаните
Ковачевски за МИА: Да извлечеме поука и да се менуваме, фокус на обединувањето, европската агенда и реалните проблеми на граѓаните
(ВИДЕО) Ванхауте: Премиерот Заев има мандат од граѓаните, треба да креира стабилност и да остане до крајот на мандатот
(ВИДЕО) Ванхауте: Премиерот Заев има мандат од граѓаните, треба да креира стабилност и да остане до крајот на мандатот
ТЕУТА АРИФИ: Среќен Ден на знамето - Ден на народот, 28 ноември!
ТЕУТА АРИФИ: Среќен Ден на знамето - Ден на народот, 28 ноември!
(ВИДЕО) БОМБА НА МАРЈАН ЃОРЧЕВ: ВО БУГАРИЈА АКО СЕ ДЕКЛАРИРАТЕ ЗА МАКЕДОНЕЦ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ЗАПИШЕТЕ НА ФАКУЛТЕТ!
(ВИДЕО) БОМБА НА МАРЈАН ЃОРЧЕВ: ВО БУГАРИЈА АКО СЕ ДЕКЛАРИРАТЕ ЗА МАКЕДОНЕЦ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ЗАПИШЕТЕ НА ФАКУЛТЕТ!

БРАВО – За пет месеци рециклирани 100.000 пластични шишиња и лименки во Општина Центар

Скопје, 27 април 2021 – До денес, во рамките на проектот „И отпадот има вредност!“, рециклирани се 100.000 PET пластични шишиња и лименки преку повратните вендинг машини на ЈП ПОЦ и Општина Центар кои веќе пет месеци собираат амбалажи кои одат на понатамошна обработка, а жителите за тоа добиваат субвенции од Општина Центар на нивната Green Pay картичка.

„Интересот на граѓаните за користење на повратните вендинг машини за рециклирање на пластични шишиња и лименки е навистина голем. Оваа бројка од 100.000 рециклирани амбалажи е сигнал до нас дека жителите ја прифатија оваа идеја што ни дава мотив да продолжиме да инвестираме во овој проект за да создадеме модерна општина по пример на светските трендови“, изјави Васко Кичевски, директор на ЈП Паркинзи на Општина Центар.

На територија на Општина Центар досега има 8 машини за рециклирање кои се поставени пред бараките на Општина Центар, кај слаткарница Апче, кај монтажната гаража „Буњаковец“, во затвореното паркиралиште „Дом на градежници“, во затвореното паркиралиште „Зелен пазар“, во ГТЦ, кај затвореното паркиралиште „Дилајла“ и на аголот спроти Министерство за економија во Капиштец, a до крајот на годината ќе бидат поставени вкупно 27 машини.

„Среќен сум што жителите на Центар ги препознаваат нашите напори и активно се вклучуваат во создавање на поубава животна средина за сите. Ова ни дава елан како локална самоуправа и понатаму да вложуваме во напредни решенија за нашата општина“, изјави градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ.

Општина Центар е прва општина во регионот која одлучи на уникатен начин да ја развие еколошката свест на граѓаните и да им овозможи да учествуваат во правилно справување со отпадот преку рециклирање на пластични шишиња и лименки со цел да придонесат во намалувањето на количината на отпадот кој завршува во депониите.

loading...

Website https://kissanime.mx: Watch Gordian Warrior kissanime Episode 6 kissanime closed

Face to Face (https://animepahe.cc/m/380R) Episode Full

Website https://4anime.biz: Watch Dragon Servant S 4anime Episode 1 anime sites

Watch Captain Tsubasa Episode 52

Tripline: https://www.tripline.net/animefreakws

Video-bookmark: http://www.video-bookmark.com/user/gogoanimelol