СТАРИОТ ПРОЛУПАЛ - МИЛЧИН: Лошо е што имаме Албанец за министер за надворешни, ако се постигне договор со Бугарија, ќе има војна во земјава меѓу Македонците и Албанците?!?!
СТАРИОТ ПРОЛУПАЛ - МИЛЧИН: Лошо е што имаме Албанец за министер за надворешни, ако се постигне договор со Бугарија, ќе има војна во земјава меѓу Македонците и Албанците?!?!
Џафери на средба со Петков: „Членството на Северна Македонија во ЕУ ќе биде во интерес на регионот“
Џафери на средба со Петков: „Членството на Северна Македонија во ЕУ ќе биде во интерес на регионот“
Маричиќ: Ако во Бугарија има луѓе кои се декларираат како Македонци, тоа е нивно право и никој неможе да им го ускрати
Маричиќ: Ако во Бугарија има луѓе кои се декларираат како Македонци, тоа е нивно право и никој неможе да им го ускрати
СДСМ: Мицкоски вчера се силеше а денес молк, зошто не ги постави прашањата за кои ги тераше новинарите да го прашаат Петков?
СДСМ: Мицкоски вчера се силеше а денес молк, зошто не ги постави прашањата за кои ги тераше новинарите да го прашаат Петков?
ОПШТА ПАНИКА ВО ВМРО ДПМНЕ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ДОГОВОР СО БУГАРИЈА: НА ИСТА МАСА ГИ СЕДНАА БОЦЕВСКИ, ГЕРОВСКИ И МИЛЧИН ЗА ДА ЈА БРАНАТ МАКЕДОЊА ОД КЛЕТИТЕ БУГАРИ
ОПШТА ПАНИКА ВО ВМРО ДПМНЕ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ДОГОВОР СО БУГАРИЈА: НА ИСТА МАСА ГИ СЕДНАА БОЦЕВСКИ, ГЕРОВСКИ И МИЛЧИН ЗА ДА ЈА БРАНАТ МАКЕДОЊА ОД КЛЕТИТЕ БУГАРИ
Ахмети по средбата со Петков: Македонците да знаат дека ДУИ никогаш нема да повлече потег што ќе го загрози нивниот идентитет
Ахмети по средбата со Петков: Македонците да знаат дека ДУИ никогаш нема да повлече потег што ќе го загрози нивниот идентитет
НИКОЛОВСКИ ИМ ПОРАЧА НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Нема партиски поделби, од секој вработен барам максимален ангажман, чесна и одговорна работа, професионален однос, висок интегритет и испорака на резултати
НИКОЛОВСКИ ИМ ПОРАЧА НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Нема партиски поделби, од секој вработен барам максимален ангажман, чесна и одговорна работа, професионален однос, висок интегритет и испорака на резултати
Од четврток постудено и снег особено во северо-западниот дел на државата
Од четврток постудено и снег особено во северо-западниот дел на државата

БРАВО ЗА ТИМОТ НА ШИЛЕГОВ И ВЛАДАТА – Истражување: Скопје годинава дише помалку загаден воздух во последните пет години

Според официјалните податоци од државните мерни станици во главниот град за месец јануари кој важи за еден од најзагадените месеци , максималната среднодневна вреднсот на ПМ 10 честичките од 560 во 2015 е опадната на 162 со тренд на постојано намалување низ годините. Значајно е што овие бројки покажуваат тренд на намалување а не инцидентно намалување што кога ќе се спореди со метеоролошките прилики се гледа дека средната брзина на ветерот била константна низ годините но сепак недостасува колку често имало ветер кој е можеби најзначајната алка за скопјани да дишат чист воздух.

Според официјалните податоци на министерството за животна средина просечното годишно ниво на ПМ10 честичките кај скопските мерни станици исто така покажуваат дека Скопје почнува да дише. За последните 5 годни од 71,3 вредностите се опаднати на 47,7. Главниот град се поретко се наоѓа и на топ лисите на најзагадени градови а според светската оргазниација Ај Кју Аир Скопје е сега на 380 место во групата на умерено загадени градови во светот според податоци од приватни мерни станици. И според науката евидентен е трендот на намалување на загаденоста . Тоа го покажало и последното истражување за загадувањето на воздухот поврзано со корона кризата и воведените рестрикции.

Трендот на намалување на загадувањето не значи дека треба да прекинат политиките и мерките кои помогнаа да се дојде до ова ниво туку напротив да се продолжи и да се прошуруваат ваквите практики, засилените инспекциски контроли, расчистувањето на дивите депонии, пријавувањето на палењето оган на отворено на телефонскиот број 193 како и се помасовното возење велосипеди за сите да дишеме почист воздух.

loading...

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

watch anime dub Record of Ragnarok

AniWatch Your Lie in April Episode 17

Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

aniwatcher My Hero Academia

ani watch app AniWatch Redo of Healer