АНТИ ВАКСЕРИТЕ ЌЕ ГО УНИШТАТ И ОВА ЛЕТО: За 65% зголемен бројот на ново заразени во однос на минатата недела!
АНТИ ВАКСЕРИТЕ ЌЕ ГО УНИШТАТ И ОВА ЛЕТО: За 65% зголемен бројот на ново заразени во однос на минатата недела!
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СТРУМИЦА КОСТАДИНОВ ПОЛОЖИ ЦВЕЌЕ ПРЕД СПОМЕНИКОТ НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СТРУМИЦА КОСТАДИНОВ ПОЛОЖИ ЦВЕЌЕ ПРЕД СПОМЕНИКОТ НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ
Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе
Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе
Бројот на починати мигранти во камионот во Сан Антонио достигна 51
Бројот на починати мигранти во камионот во Сан Антонио достигна 51
СРАМНО И БЕДНО - СЕ ПЛАШИ ДА НЕ ГИ НАЛУТИ РУСОФИЛИТЕ: МИЦКОВСКИ ЧЕТИРИ МЕСЕЦА НЕМА УСТА ОТВОРЕНО ЗА УКРАИНА, КАКО ДА ВОЈНАТА ВООПШТО НЕ СЕ СЛУЧУВА!
СРАМНО И БЕДНО - СЕ ПЛАШИ ДА НЕ ГИ НАЛУТИ РУСОФИЛИТЕ: МИЦКОВСКИ ЧЕТИРИ МЕСЕЦА НЕМА УСТА ОТВОРЕНО ЗА УКРАИНА, КАКО ДА ВОЈНАТА ВООПШТО НЕ СЕ СЛУЧУВА!
Пендаровски: Во целост да го поддржиме украинскиот народ во одбраната на нивната територија
Пендаровски: Во целост да го поддржиме украинскиот народ во одбраната на нивната територија
Започна Самитот на НАТО во Мадрид, за безбедноста задолжени над 10.000 полицајци
Започна Самитот на НАТО во Мадрид, за безбедноста задолжени над 10.000 полицајци
Макрон го осуди апсурднотo утврдување на цената на струјата во Европа со цената гасот
Макрон го осуди апсурднотo утврдување на цената на струјата во Европа со цената гасот

БРАВО ЗА ВЛАДАТА, ОВА Е КАПИТАЛНА ИНВЕСТИЦИЈА ЗА СИГУРНА ИДНИНА – Бектеши: Започнува процесот на енергетската транзиција во РЕК Осломеј и во целиот Кичевски регион

06,04,2022
Министерот за економија, Крешник Бектеши, заедно со премиерот Димитар Ковачевски, претседателот на ДУИ, Али Ахмети, вицепремиерот Груби и со градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари, го одбележавме завршувањето на градба на фотонапонска електрана „Осломеј“ со тест период на целосно монтираната опрема на фотоволтаична централа во РЕК Осломеј.

Ова е првата енергетска транзиција на електраната на јаглен во чиста енергија во регионот и овој капацитет од загадувач ќе се произведува чиста енергија.
Од оваа фотонапонска централа во време на енергетската криза ќе обезбедува енергија од домашно производство за 2.800 домаќинства во Кичево и регионот, односно вкупното годишно производство ќе изнесува од 15 до 17 гигават часови електрична енергија“ изјави министерот Бектеши.

Меѓу другото, министерот Бектеши истакна дека Владата е посветена на развивање политики кои ќе придонесат за енергетската транзиција.
“Целосно сме посветени на развивање на политики кои ќе придонесат кон енергетска транзиција, преку нови инвестиции во обновливи извори на енергија и потикнување на енергетската ефикасност. Само преку енергетската транзиција, можеме да ја потикнеме заштитата на животната средина” рече министерот Бектеши.

Министерот Бектеши исто така најави дека по десет години целосно ќе преминеме на производство на електрична енергија од обновливи извори, односно ќе престане производството на јаглен.
„Како што е наведено во Стратегијата за развој на енергетиката одобрена од Владата во 2019 година, таа исто така и дава на земјата флексибилност да одговори на соодветните политики за управување на ЕУ, што ќе доведе до конкурентна и климатско неутрална економија до 2040 година“, рече министерот за економија, Крешник Бектеши.
Со почит
Одделение за односи со јавност

loading...

play go88 game đánh bài go88 cổng game go88

game sunwin online SunVN TOP 1 Game Đánh Bài Đổi Thưởng - Tải SunWin APK sunwin đăng ký