Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

БРАВО ЗАЕВ И ВУЧИЌ – НЕМА ВЕЌЕ КОЛОНИ ОД НЕКОЛКУ КИЛОМЕТРИ: Посебни ленти на преминот Прешево – Табановце за камиони од системот „Отворен Балкан“

Иницијативата „Отворен Балкан“ догодина ќе донесе побрз проток на стоки до стопанствениците на граничните премини, бидејќи на преминот Прешево-Табановце ќе се отвори посебна лента само за камиони од системот „Отворен Балкан“, целата документација ќе биде електронска. и граничната контрола ќе биде побрза, а работните дозволи за самци треба да оживеат во првата половина од годинава.

Ова за Танјуг го изјави советникот на претседателот на Стопанската комора на Србија (ССК) Ненад Ѓурѓевиќ, кој посочи дека целта на потпишаните документи во Тирана е да се поедностават, а во некои случаи и целосно да се елиминираат контролите на граничните премини. за камиони кои превезуваат стока со потекло од овие три земји.

Но, тој посочува дека за тоа да се реализира на дело, треба да се спроведат многу договори потпишани во Тирана.

Ѓурѓевиќ посочува дека првото нешто што „оживеа“ во ноември по средбата во Белград е усогласувањето на царинското работно време на премините меѓу Србија и Северна Македонија и Северна Македонија и Албанија.

Тој посочува дека сега сите царински, ветеринарни и фитосанитарни служби работат 24 часа.

– Сега работното време е синхронизирано, а тоа значи дека камионите повеќе не треба да чекаат за промена на услугата на другата граница, ако ја поминале едната – објасни Ѓурѓевиќ.

loading...

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch Attack on Titan (Dub) Episode 23

anime to watch Death Note

aniwatcher app My Hero Academia Season 5

ani watch Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

Fairy Tail