МОЖЕ ЌЕ ГИ ПРИФАТАМ ОСТАВКИТЕ: Заев ќе ги почека извештаите од истрагата за пожарот, па ќе пресече
МОЖЕ ЌЕ ГИ ПРИФАТАМ ОСТАВКИТЕ: Заев ќе ги почека извештаите од истрагата за пожарот, па ќе пресече
(ВИДЕО) Јанко „Јади Бурек“ видно возбуден: Што да мислам за Данела, само дека е со ВМРО, друго ништо не знам за неа...“
(ВИДЕО) Јанко „Јади Бурек“ видно возбуден: Што да мислам за Данела, само дека е со ВМРО, друго ништо не знам за неа...“
ПРВО ОВА Е ЛАЖНА ВЕСТ, А ВТОРО - Колку треба да си ментален да се фалиш дека си успеал да влијаеш на следниот попис да има 200.000 Македонци помалку?
ПРВО ОВА Е ЛАЖНА ВЕСТ, А ВТОРО - Колку треба да си ментален да се фалиш дека си успеал да влијаеш на следниот попис да има 200.000 Македонци помалку?
СУГАРЕВСКИ: Згрозен сум од објавениот фејсбук статус на сметка на личната трагедија на кандидатот за градоначалник на Прилеп од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Борче Јовчески
СУГАРЕВСКИ: Згрозен сум од објавениот фејсбук статус на сметка на личната трагедија на кандидатот за градоначалник на Прилеп од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Борче Јовчески
БРАВО ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ - За само 16 дена завршен булеварот Крсте Мисирков
БРАВО ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ - За само 16 дена завршен булеварот Крсте Мисирков
СТЕВО ЌЕ ИМА СРЕДБА СО ШЕФОТ НА ООН И ЌЕ ПОСЕТИ УНИВЕРЗИТЕТИ ВО САД, ОСМАНИ ЌЕ ВОСПОСТАВИ ДИПЛОМАТСКИ ОДНОСИ СО ФИЛИПИНИ И ЌЕ СЕ СРЕТНЕ СО ВИСОКИ ФУНКЦИОНЕРИ НА САД - ПЕНДАРОВСКИ И ОСМАНИ НА 76-ТА СЕСИЈА НА ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ ВО ООН ВО ЊУЈОРК НА ТЕМА КОВИД 19
СТЕВО ЌЕ ИМА СРЕДБА СО ШЕФОТ НА ООН И ЌЕ ПОСЕТИ УНИВЕРЗИТЕТИ ВО САД, ОСМАНИ ЌЕ ВОСПОСТАВИ ДИПЛОМАТСКИ ОДНОСИ СО ФИЛИПИНИ И ЌЕ СЕ СРЕТНЕ СО ВИСОКИ ФУНКЦИОНЕРИ НА САД - ПЕНДАРОВСКИ И ОСМАНИ НА 76-ТА СЕСИЈА НА ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ ВО ООН ВО ЊУЈОРК НА ТЕМА КОВИД 19
Заев со огромна предност пред Мицкоски според анкетата на реномираниот Брима за “Слободен Печат”
Заев со огромна предност пред Мицкоски според анкетата на реномираниот Брима за “Слободен Печат”
ВМРО ДПМНЕ ПРЕД УШТЕ ЕДЕН ГОЛЕМ ПОРАЗ - Анкета на “Брима” за “Слободен Печат”: СДСМ во предност пред ВМРО ДПМНЕ!
ВМРО ДПМНЕ ПРЕД УШТЕ ЕДЕН ГОЛЕМ ПОРАЗ - Анкета на “Брима” за “Слободен Печат”: СДСМ во предност пред ВМРО ДПМНЕ!

Бритиш Американ Тобако (БАТ) објави дека е решен да постигне јаглеродна неутралност во целиот свој синџир на вредности до 2050 г.

Ваквата амбиција е нагласена во Извештајот на БАТ посветен на ЕОЦ, во кој се истакнува значителниот напредок кон остварување на целите на БАТ.

Во 2020 г., БАТ ја објави својата амбиција да постигне јаглеродна неутралност во поглед на емисиите кои се резултат од неговите деловни активности (Обем 1 и 2) до 2030 г. Оваа нова обврска, исто така, има за цел да ги намали емисиите во целиот синџир на вредности (Обем 3) на БАТ. Тоа претставува надградба на тековните напори на БАТ да се инволвира со снабдувачите околу прашањата поврзани со климатските промени и да ги поддржи земјоделците со кои има договор во усвојувањето помалку јаглеродно-интензивни техники на одгледување.

Откако ја постигна својата цел на рециклирање вода и пред зацртаниот рок, БАТ најави и дека ќе го крене стандардот уште повеќе, за количината на вода што се рециклира да се зголеми на 30% до 2025 г. До 2025., БАТ има за цел и 100% од сите производни локации да бидат сертифицирани од Алијансата за управување со води (AWS). Ваквата угледна и независна ревизија во текот на сертификацијата ќе помогне да се потврди исправноста на управувањето со води од страна на БАТ.

БАТ работи на својата одржливост повеќе од 20 години. Во март 2020., БАТ најави дека ќе воведе нови цели за ЕОЦ, како дел од својата еволуирана стратегија да постигне Подобро утре™ (A Better Tomorrow). Последниот Извештај за ЕОЦ покажува дека БАТ има постигнато значителен напредок оттогаш, вклучително:
• Зголемување на потрошувачите на несогорливи производи за 3 милиони на вкупно 13,5 милиони на крајот од 2020 г.
• Зголемување на приходите од Нови категории (heated tobacco, vapor, oral tobacco) за 15% во 2020 г. наспроти 2019 г.

• Зголемување на обновливата електрична енергија на 26% – пораст од 10% во однос на минатата година, како и намалување на целокупните емисии на јаглерод за 30% од 2019 година досега
• Намалување на количините исцрпени води за речиси 11% од 2019 година досега
• Одржување на над 38.000 обуки за човековите права, со учество на повеќе од 390.000 слушатели од целиот синџир на вредности на БАТ, и
• Постигнување 38-процентна застапеност на жените на управувачки позиции.

Џек Боулс, Главниот извршен директор на БАТ, изјави: „Се наоѓаме во клучен момент од нашата трансформација и решени сме да го изградиме претпријатието на иднината. Во овој извештај е даден транспарентен отчет за нашиот напредок и нашата нагласена амбиција. Продолжуваме да поттикнуваме извонредност во сите области на ЕОЦ и со гордост ја најавуваме нашата нова решеност да ја прошириме нашата цел за јаглеродна неутралност, за да ги вклучиме и емисиите од Обемот 3 до 2025 година.“

„БАТ е на пат да изгради Подобро утре™ (A Better Tomorrow) за сите, почнувајќи од овозможување избор на потрошувачите и поттикнувајќи ги да прејдат на производи за кои е научно докажано дека се со намален ризик**, преку заштита на животната средина, па сè до почитување на човековите права и инвестирање во таленти. Нашата крајна амбиција е да го намалиме влијанието на нашата дејност врз здравјето и да извршиме позитивно еколошко и општествено влијание.“

Напорите за постигнување одржливост на БАТ и неговата посветеност на примена на високи стандарди добија значителни независни признанија. Тоа се, нашето вклучување во Индексите на одржливост на Дау Џонс во текот на 19 последователни години, доделување БББ рејтинг од МСКИ (Морган Стенли капитал интернешенел) и статус на А листата на ЦДП.

loading...

Watch anime online for free at AnimeKisa anime

Watch anime online for free at KissAnime boku no hero academia kissanime

https://animepahe.cc anime to watch

Yumedamaya Kidan Episode Full

Visual: https://visual.ly/users/gogoanimeentity/portfolio

Methodspace: https://www.methodspace.com/members/animeflixnl/profile/