Ковачевски на средба со граѓанскиот сектор: Владата партнерски низ дијалог и консултации носи одлуки во интерес на иднината на сите граѓани
Ковачевски на средба со граѓанскиот сектор: Владата партнерски низ дијалог и консултации носи одлуки во интерес на иднината на сите граѓани
(ВИДЕО) БРАВО: Меѓу ретките општини во Македонија, Кавадарци доби подземен катастар на водоводни линии, шахти и останата подземна инфраструктура на ЈП Комуналец
(ВИДЕО) БРАВО: Меѓу ретките општини во Македонија, Кавадарци доби подземен катастар на водоводни линии, шахти и останата подземна инфраструктура на ЈП Комуналец
ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ВО ЗЕМЈАТА - НИКОЛЧЕ МИСКОСКИ, КРИВОГАШТАНИ
ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ВО ЗЕМЈАТА - НИКОЛЧЕ МИСКОСКИ, КРИВОГАШТАНИ
КОВАЧЕВСКИ КОН МИЦКОВСКИ: Нека мисли малку на народот не само на својата кариера, тој беше против НАТО, сега е против ЕУ, ако сака да живее во изолација нека се затвори сам некаде, но нека не го турка народот да живее во изолација
КОВАЧЕВСКИ КОН МИЦКОВСКИ: Нека мисли малку на народот не само на својата кариера, тој беше против НАТО, сега е против ЕУ, ако сака да живее во изолација нека се затвори сам некаде, но нека не го турка народот да живее во изолација
Ковачевски на средба со дипломатскиот кор: Северна Македонија е членка на НАТО, нејзиното местото е и во ЕУ
Ковачевски на средба со дипломатскиот кор: Северна Македонија е членка на НАТО, нејзиното местото е и во ЕУ
(ВИДЕО) Пивара Скопје инвестираше дополнителни 10,7 милиони евра во модернизација на производството и одржлив развој
(ВИДЕО) Пивара Скопје инвестираше дополнителни 10,7 милиони евра во модернизација на производството и одржлив развој
ДУИ: Земјата има историскa можност за европска иднина и за затворање на сите прашања со соседите
ДУИ: Земјата има историскa можност за европска иднина и за затворање на сите прашања со соседите
КОВАЧЕВСКИ: ЗАЕДНО ЌЕ ЈА ДОНЕСЕМЕ ОДЛУКАТА, СИТЕ ЛАГИ НА ОПОЗИЦИЈАТА ПОТОНАА ВО ВОДА, СЕ ВИДЕ ДЕКА ДОБРО СМЕ СЕ БОРЕЛЕ ЗА НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ!
КОВАЧЕВСКИ: ЗАЕДНО ЌЕ ЈА ДОНЕСЕМЕ ОДЛУКАТА, СИТЕ ЛАГИ НА ОПОЗИЦИЈАТА ПОТОНАА ВО ВОДА, СЕ ВИДЕ ДЕКА ДОБРО СМЕ СЕ БОРЕЛЕ ЗА НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ!

БРУКА – МИЦКОВСКИ ИМ НАРЕДИ НА ЧЛЕНОВИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ПАК ДА ИСЦЕНИРААТ ШТРАЈК НА СОНК, ЗНАЧИ ЗА ВЛАСТ СЕ СПРЕМНИ ДЕЦАТА ДА ГИ ЗАПАЛАТ ЖИВИ ДА ИЗГОРАТ АКО ТРЕБА

Членови на Синдикатот на образованието, науката и културата (СОНК) во моментов се собираат пред седиштето на Синдикатот бидејќи се незадоволни од одлуката штрајкот да се стави во мирување.

Ова следува само неколку часа откако претседателот на СОНК, Јаким Неделков, изјави дела Советот на СОНК ја донел одлука за мирување на штрајкот и продолжување на наставата во основните училишта од утре.

Одлуката на раководството на Синдикатот дојде откако Министерството за образование и наука (МОН) упати известување до СОНК за мирно решавање на спорот, а повикувајќи се на Законот за мирно решавање на работните спорови, во текот на денешниот ден испрати и барање до Министерството за труд и социјална политика за одредување на помирувач во овој процес.

Неделков потоа на прес-конференција кажа дека Советот на СОНК расправал за известувањето од МОН и се консултирал со правници, па одлучиле штрајкот да го стават во мирување додека трае решавањето на спорот. Доколку не се постигне решение, порача тој, штрајкот повторно ќе се активира.

По ваквата одлука следува и собирот не незадоволни членови пред седиштето на СОНК, што не е првпат на ваков начин дел од членството да го изрази незадоволството од раководството на синдикатот. За потсетување, во понеделникот (25 април) СОНК и Владата постигнаа договор за 12 отсто покачување на платите, а веќе наредниот ден (26 април) незадоволно членство се собра пред седиштето на Синдикатот по што СОНК се предомисли и одлучи да го продолжи штрајкот.

loading...

cách nạp tiền go88 bằng internet banking go88 bản web go88 phiên bản 1.0

https://tai.sunwin.gg/