СПАСОВ: НОВИНАРИТЕ ТРЕБА ДА ЈА ИСТРАЖАТ БИОГРАФИЈАТА НА ДАНЕЛА АРСОВСКА, ИМА ИНДИЦИИ ЗА МНОГУ МАТНИ ЗДЕЛКИ
СПАСОВ: НОВИНАРИТЕ ТРЕБА ДА ЈА ИСТРАЖАТ БИОГРАФИЈАТА НА ДАНЕЛА АРСОВСКА, ИМА ИНДИЦИИ ЗА МНОГУ МАТНИ ЗДЕЛКИ
МВР е гарант за сите слободни избори од 2017 до денес, ВМРО-ДПМНЕ шири невистини
МВР е гарант за сите слободни избори од 2017 до денес, ВМРО-ДПМНЕ шири невистини
НЕЧЕСНА МАТЕРИЈАЛИСТКА И ОПОРТУНИСТКА - АРСОВСКА СИ ЈА ВГНЕЗДИЛА МАЈКА СИ ВО УПРАВЕН ОДБОР ЗА ПАУШАЛ ОД 10 000 ДЕНАРИ ОД СЕДНИЦА КОГА БИЛА ШЕФИЦА НА ССК!
НЕЧЕСНА МАТЕРИЈАЛИСТКА И ОПОРТУНИСТКА - АРСОВСКА СИ ЈА ВГНЕЗДИЛА МАЈКА СИ ВО УПРАВЕН ОДБОР ЗА ПАУШАЛ ОД 10 000 ДЕНАРИ ОД СЕДНИЦА КОГА БИЛА ШЕФИЦА НА ССК!
ШОКАНТНО АУДИО: Максим Димитриевски и неговите пајташи нудат 500 денари за глас!
ШОКАНТНО АУДИО: Максим Димитриевски и неговите пајташи нудат 500 денари за глас!
СДСМ: Институциите веднаш да постапат за да распука и овој меур со манипулации на ВМРО-ДПМНЕ
СДСМ: Институциите веднаш да постапат за да распука и овој меур со манипулации на ВМРО-ДПМНЕ
МАКСО Е МАКС НЕРВОЗЕН - СДСМ Куманово: Салиевски, советник од ромската заедница е нападнат
МАКСО Е МАКС НЕРВОЗЕН - СДСМ Куманово: Салиевски, советник од ромската заедница е нападнат
ШИЛЕГОВ: ДВАТА НОВИ БУЛЕВАРИ ВО БУТЕЛ СЕ ДОКАЗ ДЕКА ОВАА ОПШТИНА НАЈБРЗО СЕ РАЗВИВАШЕ ВО ИЗМИНАТИВЕ 4 ГОДИНИ
ШИЛЕГОВ: ДВАТА НОВИ БУЛЕВАРИ ВО БУТЕЛ СЕ ДОКАЗ ДЕКА ОВАА ОПШТИНА НАЈБРЗО СЕ РАЗВИВАШЕ ВО ИЗМИНАТИВЕ 4 ГОДИНИ
УШТЕ НЕ ДОШЛЕ НА ВЛАСТ А ПОЧНАА ДА СЕАТ СТРАВ И ДА ЗАБЕГУВААТ - Ново сведоштво од Вевчани: Припадник на обезбедување на Мицкоски во локал се претставил како полицаец, барал лични карти и се заканувал по гости
УШТЕ НЕ ДОШЛЕ НА ВЛАСТ А ПОЧНАА ДА СЕАТ СТРАВ И ДА ЗАБЕГУВААТ - Ново сведоштво од Вевчани: Припадник на обезбедување на Мицкоски во локал се претставил како полицаец, барал лични карти и се заканувал по гости

Бучковски: Во историските комисии да се вклучат и Германци

Специјалниот пратеник Владо Бучковски пред средбите со бугарскиот државен врв денеска и утре даде интервју за бугарскиот 24 Часа во кое поранешниот премиер предлага во историските билатерални комисии со своја работа да се вклучат и германски експерти. Во прилог целосното интервју за денешното издание.

– Проф. Бучковски, што доведе до тензија меѓу Софија и Скопје? Кои се главните разлики меѓу двете земји, што доведе до вето од Бугарија на преговорите за пристапување во ЕУ на Република Северна Македонија?

– Несогласувањата се однесуваат на заедничката историја … Проблем е изгубената доверба …

– Како мислите дека вашето назначување како специјален претставник ќе влијае на билатералните односи? Која е вашата мисија кога ќе дојдете во Софија?

– Очекувам дека моето назначување за специјален претставник ќе биде чекор напред за враќање на изгубената доверба. Ценам дека Бугарија изразува голема почит кон овој мој пост, како што може да се види од моите состаноци на највисоко ниво на 9 и 10 декември во Софија.

– Кои се алатките за акција на обете страни за излез од ќорсокакот?

– Ние бараме заеднички алатки за спроведување на Договорот за пријателство и соработка од 2017 година. Постојат повеќе предлози од наша страна – директориум (мапа на патот), акциони планови во различни области …

– Како течат преговорите во заедничката историска комисија, чиј последен состанок беше во четврток и петок минатата недела? Зошто повторно немаше напредок?

– Работата на заедничката комисија е тешка, таа не е само историска, туку и едукативна. Потребна ни е нова енергија во оваа заедничка интердисциплинарна комисија. Јас лично сум за учеството на германски експерти за да се обезбеди поддршка! Тие имаат најголемо искуство во такви ситуации (германско-француски, германско-полски …).

– Македонските корисници на социјалните мрежи отворено создадоа антибугарски групи. Какви се расположенијата меѓу граѓаните на Северна Македонија кон Бугарите, ако ги земеме настрана политичките и историските разлики?

– Имаме сериозен проблем. Потребна ни е нова стратегија за да ја увериме и јавноста кај нас и кај вас. Ни треба малку повеќе трпеливост!

– Дали сте запознаен со предлогот за излез од кризата на поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев и дали е можно тоа според вас?

– Да, запознаен сум со предлогот на поранешниот претседател Плевнелиев, кого многу го ценам. Ќе го видам лично за да разговарам за неговите идеи.

– Која е причината што од крајот на вашиот мандат како премиер во 2006 година односите меѓу двете земји да не се подобрат многу?

– Со Саксобурготски-Гота (Симеон Саксобурготски-Гота, премиер на Бугарија во периодот 2001-2005 година) и Станишев (Сергеј Станишев, премиер на Бугарија во периодот 2005-2009 година) ги поставивме темелите на искрено пријателство и соработка од 2004 до 2006 година. За жал, изгубивме 11 години за време на владеењето на Груевски.

– Опозициските протести во Скопје бараат оставка од премиерот Зоран Заев, а неодамна и од вас. Дали акциите на македонската опозиција наоѓаат поддршка меѓу граѓаните?

– ВМРО-ДПМНЕ не обвинува за тајни преговори и предавство на земјата, но поголемо дел од нашите граѓани знаат дека ова ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот водач Кристијан Мицкоски шират лажни вести, затоа протестите им се слабо посетени.

– Како се чувствувате – македонски, бугарски или југословенски?

– Се чувствувам како Македонец што зборува македонски … Јас одговарам на вашите прашања на мојот мајчин јазик – македонски. Почитување на нашето право на самоопределување, почитување на нашиот идентитет е нашата црвена линија.

loading...

Youkai Watch Movie 6: Youkai Gakuen Y - Neko wa Hero ni Nareru ka Episode Full

Website https://twistmoe.net: Watch Chou Denji Robo Combattler V twistmoe Episode 54 twist anime

https://animebee.to watch anime online

animepahe :: okay-ish anime website

Threadless: https://www.threadless.com/@gogoanimelol/activity

Guides: https://guides.co/p/gogoanimebe