Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

Будимир – Филиповски: Ќе изградиме нова спортска сала за „Работнички” и силно ќе вложиме во спортот

Носителката на листа на СДСМ и коалицијата за Советот на Општина Центар, Андријана Будимир – Филиповски на трибината на „Сквер Јадран” ги повика граѓаните на 17 октомври да гласаат за број 12, за Горан Герасимовски за градоначалник и за најдобрата советничка листа.

„Она што е наш приоритет е чиста животна средина, почист Центар, продолжуваме со енергетски ефикасни фасади. Ветуваме квалитетна инфраструктура, безбеден сообраќај и нови паркинг-места. Ќе ги ослободиме тротоарите за пешаците и ќе создадеме услови за нови велосипедски патеки. Ќе работиме нашите најмили и најмали да добијат најквалитетни услови за образование и престој”, рече Будимир – Филиповски.

Носителката на листа нагласи дека во наредниот четиригодишен мандат, како мнозинство во советот, ветуваат изградба на нова спортска сала на местото на стариот и запуштен објект „Работнички”. Оваа сала ќе биде општински спортски центар, отворен за сите граѓани и спортски клубови, дом на спортот во Центар.

СДСМ и коалицијата ветуваат опремување на училишните спортски сали со соодветни реквизити и изградба на нови сали, опремување и одржување на отворените спортски игралишта и промоција на „уличен спорт” како модел на рекреација на децата и на младите, финансиска поддршка на спортските клубови, стипендии за ученици спортисти.
Андријана Будимир – Филиповски нагласи дека гласот за листата број 12 и за Горан Герасимовски значи глас за иднина и подобра општина.

loading...

https://go88.gg/

sunwin pazuru