ВО КАВАДАРЦИ ПРОДОЛЖУВААТ ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ
ВО КАВАДАРЦИ ПРОДОЛЖУВААТ ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ
Ексклузивно на МИА: ЕК смета дека власта треба да продолжи со реформите и да се фокусира на спроведување на постоечката законска рамка наместо на спорадични нови иницијативи
Ексклузивно на МИА: ЕК смета дека власта треба да продолжи со реформите и да се фокусира на спроведување на постоечката законска рамка наместо на спорадични нови иницијативи
Привремениот престој во Северна Македонија заврши за уште 27 граѓани на Авганистан, траен престој им обезбеди Ирска
Привремениот престој во Северна Македонија заврши за уште 27 граѓани на Авганистан, траен престој им обезбеди Ирска
Гемак Трејд одбележува 30 години од своето основање - Три децении синоним за одржливост, успех и иновативност
Гемак Трејд одбележува 30 години од своето основање - Три децении синоним за одржливост, успех и иновативност
ТРИЧКО НАЦИОНАЛЕ: НЕ ДОБИ СДСМ ШАМАР, МАКЕДОНЕЦОТ САМ СЕБЕ СИ УДРИ ШАМАР!
ТРИЧКО НАЦИОНАЛЕ: НЕ ДОБИ СДСМ ШАМАР, МАКЕДОНЕЦОТ САМ СЕБЕ СИ УДРИ ШАМАР!
ДОЈЧЕ ВЕЛЕ ПРЕДНИЧИ ВО ПАНИКАТА ОД ЗАВЧЕРАШНИТЕ ИЗБОРИ: ВЧЕРАШНИОТ ШАМАР ДЕНЕСКА ПРЕРАСНА ВО БОКС ВО ЧЕЛО!
ДОЈЧЕ ВЕЛЕ ПРЕДНИЧИ ВО ПАНИКАТА ОД ЗАВЧЕРАШНИТЕ ИЗБОРИ: ВЧЕРАШНИОТ ШАМАР ДЕНЕСКА ПРЕРАСНА ВО БОКС ВО ЧЕЛО!
(ВИДЕО) Македонски Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија
(ВИДЕО) Македонски Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија
ЕВЕ ЗОШТО ЗАЕВ ЌЕ БИДЕ ПРЕМИЕР УШТЕ ДОЛГО ВРЕМЕ: ВЛАСТА (СДСМ - БЕСА - ЛДП - ДОМ - ДУИ) ОСВОИ 390 000 ГЛАСОВИ НАСПРОТИ ОПОЗИЦИЈАТА (ВМРО ДПМНЕ-ГРОМ - АА) КОЈА ОСВОИ 340 000 ГЛАСОВИ НА ОВИЕ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ!
ЕВЕ ЗОШТО ЗАЕВ ЌЕ БИДЕ ПРЕМИЕР УШТЕ ДОЛГО ВРЕМЕ: ВЛАСТА (СДСМ - БЕСА - ЛДП - ДОМ - ДУИ) ОСВОИ 390 000 ГЛАСОВИ НАСПРОТИ ОПОЗИЦИЈАТА (ВМРО ДПМНЕ-ГРОМ - АА) КОЈА ОСВОИ 340 000 ГЛАСОВИ НА ОВИЕ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ!

Будимир: Планираме инвестиции во младите таленти и силна поддршка за спортот

Социјалдемократскиот сојуз досега докажа дека има решенија за подобар живот за сите. Андријана Будимир – Филиповска, носителката на листа за општина Центар од СДСМ и Коалицијата, од денешниот митинг во Капиштец порача дека СДСМ вети и со конкретни проекти изгради едно општество за сите. За разлика од црната кампања на ВМРО-ДПМНЕ со блокади и лажни вести СДСМ, рече Будимир нуди реални решенија за побрз развој и модерна општина, подобро образование, грижа за луѓето во социјален ризик, родова еднаквост, за зелен и чист Центар.

„Ние од СДСМ ги слушаме граѓаните и им служиме. Секогаш носиме храбри одлуки за реални развојни проекти. Центарската населба Пролет ќе добие нова европска детска градинка која ќе биде изградена според најсовремени стандарди и приспособена да ги задоволи сите потреби и здрав раст и развој на децата. Се грижиме и за лицата со попреченост, затоа обезбедуваме европски стандарди и соодветен пристап. Ќе се гордееме сите со многу зеленило и со инклузивно детско игралиште. И децата од Маџир маало ќе бидат згрижени и ќе им обезбедиме најдобри услови за престој во новата градинка во Маџир маало која ние ќе изградиме. Ќе ги прошириме и модернизираме училниците и ќе ги реконструираме училиштата, бидејќи ние не инвестираме во статуи и мермер, туку во конкретни проекти кој носат подобар живот“, изјави Будимир од Капиштец.

СДСМ се грижи и вложува во повозрасните. Тие се еден од клучните приоритети рече Будимир поради што општина Центар е прва која го воведе проектот „Нега за стари лица во домашни услови“. Овој проект како многу важен потенцираше Будимир од Капиштец, ќе продолжи да се реализира и надградува. Таа исто така истакна дека модерно општество е она кое поттикнува еднакво учество на жените и мажите во процесот на одлучување и креирање јавни политики и затоа ќе има рамноправно родово буџетирање и учеството на жените во носењето одлуки. Таа најави и дека новиот општински совет ќе инвестира во спортот и културата.

„Планираме инвестиции во младите таленти и поддршка на развојот на културата и на спортот. Во срцето на градот планираме изградба на нова спортска сала на местото на стариот и запуштен објект „Работнички“, веднаш по решавање на судскиот спор. Оваа сала ќе биде општински спортски центар, отворен за сите граѓани и спортски клубови, дом на спортот во Центар. Ветуваме и опремување на училишните спортски сали со соодветни реквизити и изградба на нови сали, опремување и одржување на отворените спортски игралишта и промоција на „уличен спорт“ како модел на рекреација на децата и на младите, финансиска поддршка на спортските клубови, стипендии за ученици спортисти“, рече Будимир.

На крај таа ја побара довербата на граѓаните за конечно реализирање на проектите.

„Отворени сме за вас, вашата помош ќе ни биде драгоцена и заедно на 17 октомври да гласаме за најдоброто. Само СДСМ и коалицијата работат за иднина, подобра и современа општина Центар. Гласајте за нас. Гласајте за број 12, за овие кандидати од најдобрата советничка листа, за Горан Герасимовски за градоначалник“, заврши Будимир.

loading...

Website https://aniwatch.pro: Watch Watashi no Kao aniwatch Episode Full aniwatch me

She and Her Cat: Their Standing Points (https://animekisa.in/m/M7MO) Episode Full

https://animeflv.uk english anime

Gakuen Utopia Manabi Straight! (https://gogoanime.be/m/LLd) Episode 12

TwistMoe: Strawberry Panic anime episode 26 online free at https://twistmoe.net anime