ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПРЕСВРТ ВО ВТОРИОТ КРУГ, ЦЕЛОСНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ И ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ НА СДСМ
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПРЕСВРТ ВО ВТОРИОТ КРУГ, ЦЕЛОСНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ И ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ НА СДСМ
Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена
Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена
БОМБА НА ПЕТРОВСКА: И сопругот на Данела има бугарска лична карта!
БОМБА НА ПЕТРОВСКА: И сопругот на Данела има бугарска лична карта!
(ВИДЕО) СДСМ КУМАНОВО: Гласот за Димитриевски е глас за ВМРО-ДПМНЕ, да се обединиме да гласаме за 12, за Оливер Илиевски
(ВИДЕО) СДСМ КУМАНОВО: Гласот за Димитриевски е глас за ВМРО-ДПМНЕ, да се обединиме да гласаме за 12, за Оливер Илиевски
НИКОЛА ДИМИТРОВ СО ИСКРЕНА И СЕСРДНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ВО НЕДЕЛА - ЌЕ ГЛАСАМ ЗА НЕГО СО ЧИСТА СОВЕСТ!
НИКОЛА ДИМИТРОВ СО ИСКРЕНА И СЕСРДНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ВО НЕДЕЛА - ЌЕ ГЛАСАМ ЗА НЕГО СО ЧИСТА СОВЕСТ!
Заев: Да не дозволиме да скршенеме од патот на напредокот, да гласаме за број 12 за победа во Демир Капија, за победа низ целата држава
Заев: Да не дозволиме да скршенеме од патот на напредокот, да гласаме за број 12 за победа во Демир Капија, за победа низ целата држава
ШИЛЕГОВ: ВО МОМЕНТОВ СКОПЈЕ РАБОТИ НА ТРИ НАЈСЛОЖЕНИ ИНФРАСТРУКТУРНИ ПРОЕКТИ ВО СВОЈАТА ИСТОРИЈА
ШИЛЕГОВ: ВО МОМЕНТОВ СКОПЈЕ РАБОТИ НА ТРИ НАЈСЛОЖЕНИ ИНФРАСТРУКТУРНИ ПРОЕКТИ ВО СВОЈАТА ИСТОРИЈА
ШИЛЕГОВ ГИ ПОДДРЖУВА КУЛТУРНИТЕ РАБОТНИЦИ КОИ ВМРО-ДПМНЕ ГИ ДЕГРАДИРАШЕ
ШИЛЕГОВ ГИ ПОДДРЖУВА КУЛТУРНИТЕ РАБОТНИЦИ КОИ ВМРО-ДПМНЕ ГИ ДЕГРАДИРАШЕ

Бугарија ги доби првите вакцини против ковид – прв ќе се вакцинира министерот за здравство

Утрово околу 7.40 часот, камион со вакцини, придружуван од неколку полициски автомобили, пристигна пред Центарот за инфективни и паразитски болести во Софија, со што оваа земја ги доби првите дози од вакцината против ковид.

„Да, јас ќе бидам првиот вакциниран Бугарин. Вакцините се веќе ставени во замрзнувач, по помалку од еден час првите вакцини одат во Пловдив и Бургас“, изјави министерот за здравство Костадин Ангелов.

Се работи за 9 750 дози, а за јануари се најавени нови 62 500 дози.

Министерот Ангелов додаде дека амбицијата на властите е да се достигне вакцинација од 70% од населенито.

„Откако ќе ја достигнеме оваа бројка, ќе ги фрлиме маските, ќе почнеме да се гледаме, да ги гледаме нашите најблиски, да одиме во театар и во кино“, додаде Ангелов.

Бугарија е една од земјите од ЕУ која понуди да донира вакцини против ковид за нашата земја, од своите набавки. При посетата на министерот Венко Филипче на Софија на почетокот на неделава, договорено е тоа да се слули на полетокот на новата година, но се уште не се знае колкав ќе биде тој број.

Од останатите земји од ЕУ, за нашата земја од своите контингенти вакцини ќе издвојат и Грција, каде вчера пристигнаа првите дози, како и Полска.

Останатите дози земјава ќе ги набави преку Ковакс системот (833 000), како и со директни договори со фирмите – производители.

Од регионот Србија прва ги доби вакцините (околу 5 000 дози) и таму во тек е вакцинација на приоритетните групи.

loading...

AnimeBee: Suzuka (Dub) anime episode 26 online free at https://animebee.to watch anime dub

AnimeFreak Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://wcostream.cc: Watch King of Fighters: Another Day (Dub) wcostream Episode 4 watch cartoons online wcostream

AnimeTV Watch english anime Online in HD for FREE

Starity: https://starity.hu/profil/293889-animefreakws/

Animeflixnl contently: https://animeflixnl.contently.com/