(ВИДЕО) Заев во Европскиот Парламент на средбата со Сасоли: Во Брисел сме за да порачаме дека итно треба да се одблокира европскиот пат, но преговори за македонскиот идентитет не се опција
(ВИДЕО) Заев во Европскиот Парламент на средбата со Сасоли: Во Брисел сме за да порачаме дека итно треба да се одблокира европскиот пат, но преговори за македонскиот идентитет не се опција
ГАК: Починатата пациентка не беше родилка, злонамерни се шпекулациите за причините за смртта
ГАК: Починатата пациентка не беше родилка, злонамерни се шпекулациите за причините за смртта
БРАЌАТА ШВЕЃАНИ СЕ БОРАТ ЗА НАС: Шведска бара итен почеток на ЕУ преговорите со С. Македонија
БРАЌАТА ШВЕЃАНИ СЕ БОРАТ ЗА НАС: Шведска бара итен почеток на ЕУ преговорите со С. Македонија
СПАСОВСКИ: Одделот за специјални полициски операции добива нова униформа.
СПАСОВСКИ: Одделот за специјални полициски операции добива нова униформа.
ВИДЕО: Пендаровски домаќин на претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили која носеше маска со знамето на Северна Македонија
ВИДЕО: Пендаровски домаќин на претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили која носеше маска со знамето на Северна Македонија
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧЕЛО - СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ ВО ПРИЛЕП СЕ КРЕНАА НА НОЗЕ ВО ЕКОЛОШКА АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ГРАДОТ
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧЕЛО - СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ ВО ПРИЛЕП СЕ КРЕНАА НА НОЗЕ ВО ЕКОЛОШКА АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ГРАДОТ
Вице премиерот Груби се вакцинираше и апелира до граѓаните да се регистрираат на vakcinacija.mk
Вице премиерот Груби се вакцинираше и апелира до граѓаните да се регистрираат на vakcinacija.mk
КОЖУВЧАНКА ДОО со донација од 100.000 шишиња вода Изворска и 22.000 лименки безалкохолен пијалок Sinetta за потребите на пунктовите за вакцинација ширум земјава
КОЖУВЧАНКА ДОО со донација од 100.000 шишиња вода Изворска и 22.000 лименки безалкохолен пијалок Sinetta за потребите на пунктовите за вакцинација ширум земјава

Бугарија ги доби првите вакцини против ковид – прв ќе се вакцинира министерот за здравство

Утрово околу 7.40 часот, камион со вакцини, придружуван од неколку полициски автомобили, пристигна пред Центарот за инфективни и паразитски болести во Софија, со што оваа земја ги доби првите дози од вакцината против ковид.

„Да, јас ќе бидам првиот вакциниран Бугарин. Вакцините се веќе ставени во замрзнувач, по помалку од еден час првите вакцини одат во Пловдив и Бургас“, изјави министерот за здравство Костадин Ангелов.

Се работи за 9 750 дози, а за јануари се најавени нови 62 500 дози.

Министерот Ангелов додаде дека амбицијата на властите е да се достигне вакцинација од 70% од населенито.

„Откако ќе ја достигнеме оваа бројка, ќе ги фрлиме маските, ќе почнеме да се гледаме, да ги гледаме нашите најблиски, да одиме во театар и во кино“, додаде Ангелов.

Бугарија е една од земјите од ЕУ која понуди да донира вакцини против ковид за нашата земја, од своите набавки. При посетата на министерот Венко Филипче на Софија на почетокот на неделава, договорено е тоа да се слули на полетокот на новата година, но се уште не се знае колкав ќе биде тој број.

Од останатите земји од ЕУ, за нашата земја од своите контингенти вакцини ќе издвојат и Грција, каде вчера пристигнаа првите дози, како и Полска.

Останатите дози земјава ќе ги набави преку Ковакс системот (833 000), како и со директни договори со фирмите – производители.

Од регионот Србија прва ги доби вакцините (околу 5 000 дози) и таму во тек е вакцинација на приоритетните групи.

loading...

AnimeHeaven animeheaven bna: Watch Boku no Hero Academia 5th Season Episode 1 (https://animeheaven.pro/m/Y6aq/ep-1)

4Anime persona 4 the animation funimation: Log Horizon: Destruction of the Round Table (https://4anime.biz/m/XyMR) Episode 12