(ВИДЕО) ШОКАНТНО: АКТИВИСТ НА ВМРО-ДПМНЕ ПОПРЕЧУВАЛ ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА ПРЕД САЛА РАСАДНИК, ИНТЕРВЕНИРАЛА И ПОЛИЦИЈАТА
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: АКТИВИСТ НА ВМРО-ДПМНЕ ПОПРЕЧУВАЛ ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА ПРЕД САЛА РАСАДНИК, ИНТЕРВЕНИРАЛА И ПОЛИЦИЈАТА
(АУДИО СНИМКИ) Баџанакот на Мицкоски затечен во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, доктор бутал членови преку ред ама СДСМ секако е подобар избор
(АУДИО СНИМКИ) Баџанакот на Мицкоски затечен во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, доктор бутал членови преку ред ама СДСМ секако е подобар избор
Тачи: Беса ќе се спои со СДСМ, Алтернатива со ДУИ, а Алијанса со ДПА
Тачи: Беса ќе се спои со СДСМ, Алтернатива со ДУИ, а Алијанса со ДПА
ВАКВА ПЛАЧКА И ЛИГУШ САКА ДА ГО ВОДИ СКОПЈЕ?!?! Арсовска не прифаќа дебати со Шилегов: Ме деградира и ги негира моите квалитети
ВАКВА ПЛАЧКА И ЛИГУШ САКА ДА ГО ВОДИ СКОПЈЕ?!?! Арсовска не прифаќа дебати со Шилегов: Ме деградира и ги негира моите квалитети
Заев: Aрсовска е државјанка на Бугарија, неетички е тоа да не им го каже на граѓаните
Заев: Aрсовска е државјанка на Бугарија, неетички е тоа да не им го каже на граѓаните
Полицајци од Прилеп бараат извинување од Ковачки и најавија тужба: Тоа се клевети за настани кои никогаш не се случиле
Полицајци од Прилеп бараат извинување од Ковачки и најавија тужба: Тоа се клевети за настани кои никогаш не се случиле
ДЕНКО МАЛЕСКИ: Луѓето како да забораваат дека ние, „Бебето од катран“ сме член на НАТО, тоа беше научна фантастика во 90-тите
ДЕНКО МАЛЕСКИ: Луѓето како да забораваат дека ние, „Бебето од катран“ сме член на НАТО, тоа беше научна фантастика во 90-тите
Владата даде зелено светло: Почнуваат со работа ноќните клубови и дискотеките
Владата даде зелено светло: Почнуваат со работа ноќните клубови и дискотеките

БУГАРИТЕ ИЗМИСЛИЈА НОВ НЕПОСТОЕЧКИ ПРОБЛЕМ – НА СРЕДБА СО ГДУ, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ РАДЕВ СПОМЕНУВА НЕКАКВА ДИСКРИМИНАЦИЈА НА БУГАРИТЕ ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА?!?!

Радев ја претставува ГДУ како една од новите политички сили во Северна Македонија и по средбата со нејзините претставници ги наведува и останатите негови очекувања.

„Очекувам да се напушти говорот на омраза во учебниците по историја, во натписите на историските споменици, во музеите, во медиумите. Прекинот на дискриминацијата и почитувањето на правата на Бугарите на територијата на нашиот југозападен сосед ќе биде важен знак за европската зрелост на Република Северна Македонија“,

вели Радев.Тој наведува дека во земјава има повеќе од 120 000 лица кои имаат бугарски пасоши и инсистираат властите од Софија да бидат многу поактивни во решавањето на нивните проблеми во Северна Македонија.

Средбата со ГДУ, Радев ја оценува како позитивен чекор во развојот на односите помеѓу двете држави, а нагласува и дека го цени придонесот на претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев за враќање на дијалогот на највисоко ниво.

„Сепак, време е за овие први чекори да се стимулираат и институциите и политичките партии во Република Северна Македонија, да се посветат на остварување на огромниот потенцијал кој го имаат билатералните односи наместо да се акумулираат нови проблеми. Директниот дијалог на сите нивоа помеѓу Бугарија и РСМ е од исклучителна важност за решавање на отворените прашања и за РСМ нема друга алтернатива во преговорите за полноправно членство во ЕУ. Исполнувањето на копенхангеншките критериуми е предуслов РСМ да ги започне преговорите и убеден сум дека само со заеднички напори можеме да го постигнеме тоа“,

порачува Радев.

Не е јасно на што се мисли кога се споменува некаква дискриминација на Бугарите во Северна Македонија. Дали можеби се мисли што не се споменати во уставот?! Инаку конкретни поднесоци до Хелсиншки Комитети и слични невладини организации за некакви прекршувања на етничките права на Бугарите во Македонија не е евидентирано, туку напротив, на Македонците во Бугарија им се забранува да формираат партии и здруженија, Бугарија како да сака да ја сврти приказната во обратна насока иако факт е дека Бугарите во Македонија имаат свои невладини па дури и политички партии, токму таква е партијата ГДУ која не само што не е дискриминирана и забранета туку е честа во македонските медиуми, нешто што е научна фантастика за Македонците во Бугарија.

loading...

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD

WCOStream: Nyancos: Hello! Our Brilliant Future Digest anime episode Full online free at https://wcostream.cc watch animes

MD Geist II: Death Force (https://animetv.cc/m/apol) Episode Full

Website https://kissanime.mx: Watch Space Travelers kissanime Episode Full kissanime mobile

Gfycat: https://gfycat.com/@animefreakws

Coub: https://coub.com/animeflixnl