Една слика што ја покажува сплотеноста во СДСМ Центар и која испраќа една единствена порака до ДПМНЕ.
Една слика што ја покажува сплотеноста во СДСМ Центар и која испраќа една единствена порака до ДПМНЕ.
Ние сме сигурни победници и во вториот круг на изборите, вели Илиевски
Ние сме сигурни победници и во вториот круг на изборите, вели Илиевски
МАЛЕСКИ -ЗАКЛУЧОК ОД ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ: Подем на националистите и на радикалите
МАЛЕСКИ -ЗАКЛУЧОК ОД ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ: Подем на националистите и на радикалите
Шилегов: Скопје тргна напред, сите кои го носите во срцето, излезете на избори!
Шилегов: Скопје тргна напред, сите кои го носите во срцето, излезете на избори!
(ВИДЕО) Кондовски: Битола ќе доживее економски и инфраструктурен бум!
(ВИДЕО) Кондовски: Битола ќе доживее економски и инфраструктурен бум!
ИСМЕТ РАМАДАНИ: МАКЕДОНСКИОТ ГЛАСАЧ ГЛАСА ЕМОТИВНО И МИСЛИ ОД ДЕНЕСКА ЗА УТРЕ
ИСМЕТ РАМАДАНИ: МАКЕДОНСКИОТ ГЛАСАЧ ГЛАСА ЕМОТИВНО И МИСЛИ ОД ДЕНЕСКА ЗА УТРЕ
Иванов: ВМРО-ДПМНЕ не е партија на која треба да ѝ се даде централна власт
Иванов: ВМРО-ДПМНЕ не е партија на која треба да ѝ се даде централна власт
МИЦКОВСКИ Е ДАЛЕКУ ОД СВЕСТА НА МУЦУНСКИ - Муцунски испи кафе со противкандидатите: Потребно ни е обединување
МИЦКОВСКИ Е ДАЛЕКУ ОД СВЕСТА НА МУЦУНСКИ - Муцунски испи кафе со противкандидатите: Потребно ни е обединување

БУГАРИТЕ СЕ ПОНАШААТ КАКО ЉУБОМОРНА ПАРАНОИЧНА ДЕВОЈКА – Захариева: Не се раскинати врските на С Македонија со Србија и Русија

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева порача дека Скопје не ги раскинало врските со Белград и Москва, откако премиерот Зоран Заев најави враќање на српскиот јазик во училиштата.

„Враќањето на српскиот јазик во училиштата во Република Северна Македонија ги побива ставовите дека се прекинати врските со Србија и Русија“,
изјавила Захариева за БТВ, пренесува БГНЕС.

Таа посетува и на нејзиниот став дека македонизмот е геополитичка идеја создадена од Белград и Москва и вели дека не е изненадена од одлуката за јазикот.

„За жал, не сум изненадена од ваквата одлука на македонските власти. Враќањето на српскиот јазик значи дека сите партии во Република Северна Македонија, без оглед на нивните политички разлики се едногласни за ова прашање, како и за темата за односите со Бугарија“,
вели Захариева.

Враќањето на српскиот јазик, Заев го најави пред два дена во неговата честитка по повод Свети Сава – националниот ден на Србите во Северна Македонија.

„Со нашите сограѓани од Србија ги унапредуваме традиционално добрите односи и со Република Србија и во таа насока во Општина Центар се завршени сите претходни постапки за изградба на Српски културен центар кој ќе почне да се гради оваа година, истовремено кога во соседна Србија ќе се реализира и идејниот проект за Македонскиот културен центар во Белград. Одиме и чекор понатаму и ги враќаме наставните програми за изучување на српскиот јазик и култура за што се одобрени наставните програми од трето до шесто одделение, а во постапка на одобрување се наставните програми за седмо, осмо и деветто одделение, за разлика од времето кога ВМРО-ДПМНЕ во 2007 година ја укина можноста српскиот јазик да се изучува како изборен предмет“,
напиша Заев во честитката.

loading...

AnimeFLV Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AniWatch Watch anime online, English anime online HD

ANIMEFLIX Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeBee: Run with the Wind anime episode 23 online free at https://animebee.to anime online

Play: https://www.play.fm/kissanimemx

Dpi hochiminhcity: http://www.dpi.hochiminhcity.gov.vn/Lists/GopY/DispForm.aspx?ID=3766