Бугарско МНР: Ќе одобриме меѓувладина конференција откако ќе се потпише билатералниот протокол

Бугарија е подготвена да ја одобри првата меѓувладина конференција за Северна Македонија со ЕУ, веднаш откако ќе го потпишеме билатералниот протокол, соопшти попладнево бугарското Министерство за внатрешни работи.

-Денеска Собранието донесе оддлука за поддршка на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Ние не додадовме нови барања до Скопје и сме подготвени да ја одобриме првата меѓувладина конференција веднаш штом нашите пријатели од Северна Македонија ќе го потпишат протоколот, како што разговараа и министрите за надворешни работи, објави бугарското МНР на Твитер.

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи пак денеска рече дека неприфатливо е протоколот со Бугарија да влезе во преговарачката рамка, бидејќи ќе биде искористен за дополнителен бугарски притисок.

sunwin

game bài sunwin game sunwin sunwin apk

sunwin.apk mới nhất sunwin.apk mới nhất sunwin tài xỉu

sunwin

sunwin.apk mới nhất