Приведен крадец во Скопје, фатен при обид за тешка кражба, Приведени двајца разбојници во Скопје, Приведени двајца крадци во Штип, следува кривична пријава
Приведен крадец во Скопје, фатен при обид за тешка кражба, Приведени двајца разбојници во Скопје, Приведени двајца крадци во Штип, следува кривична пријава
Ковачевски: Земјоделските субвенции се исплаќаат навремено, со мерки поттикнуваме стабилно и зголемено домашно производство на храна
Ковачевски: Земјоделските субвенции се исплаќаат навремено, со мерки поттикнуваме стабилно и зголемено домашно производство на храна
(ВИДЕО) Ковачевски: Со ребалансот се обезбедуваат средства во висина од 80 милиони евра за антикризни мерки, поддршка на земјоделците и повисоки плати и пензии
(ВИДЕО) Ковачевски: Со ребалансот се обезбедуваат средства во висина од 80 милиони евра за антикризни мерки, поддршка на земјоделците и повисоки плати и пензии
„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот
„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза

Бугарското МНР: Антибугарската кампања во Македонија ја водат политичари, медиуми и академици

Повторно сведоци сме на говор на омраза во РС Македонија против Бугарија, кој е поттикнат од парламентарните политички партии, медиумите и претставниците на академската заедница, се наведува во ставот на бугарското министерство за надворешни работи после контроверзното отворање на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола и присуството на највисокиот бугарски државен врв.

Бугарското МНР е изненадено од, како што велат „силниот став на претставниците на властите во Република Северна Македонија и антибугарската кампања спроведена во медиумите во нашата соседна земја“.

„Особено загрижува фактот што се прават обиди Бугарија и бугарскиот народ неоправдано да се изедначат со фашизмот. Ширењето на тенденциозни погрешни толкувања на историјата е токму една од причините поради која имаме Договор за соседство и формираме Мешовит комитет за историски прашања. Очигледно е дека треба да направи вистински напредок за чувствителните теми од нашата заедничка историја“, потенцираат од тамошното МНР.

Оттаму потсетуваат дека културниот центар „Иван Михаилов“ е регистриран според барањата на локалната македонска законска регулатива од 2019 година.

Од бугарската дипломатија нагласуваат дека официјална Софија ќе продолжи да ги прави сите неопходни напори, во согласност со меѓународното право, за поддршка и заштита на Бугарите во Македонија.

„Од одговорните фактори во нашата соседна земја очекуваме конструктивен придонес во тековниот процес за враќање на довербата и градење поволна средина за Бугарите во Северна Македонија, како и за секој кој сака да развие пријателски односи со Бугарија.

Во последните месеци бугарската држава направи значителни напори за промовирање на позитивна клима во билатералните односи, вкл. преку иницирање формати за засилен развој на секторската соработка. Во отворен дух, Бугарија ќе продолжи отворено да работи на градење вистински добрососедски односи, но и да се потпира на своите партнери во Северна Македонија“, се вели во ставот на бугарското МНР, објавија бугарските медиуми.

loading...

https://go88.gg/

Tải game Sunwin đổi thưởng Số 1 Việt Nam sunwin bị lỗi sunwin electric bus