АПАСИЕВ: ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ДА СЕ ПРИДРУЖИМЕ НА ЕВРОАЗИСКАТА УНИЈА СО РУСИЈА И БЕЛОРУСИЈА
АПАСИЕВ: ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ДА СЕ ПРИДРУЖИМЕ НА ЕВРОАЗИСКАТА УНИЈА СО РУСИЈА И БЕЛОРУСИЈА
Маричиќ: Ова е предлог на кој треба да му се даде шанса
Маричиќ: Ова е предлог на кој треба да му се даде шанса
Ковачевски: Продолжуваме со широката консултација за европскиот предлог
Ковачевски: Продолжуваме со широката консултација за европскиот предлог
Груби: Зарем толку ги потценувате луѓето дека така лесно преку ноќ ќе станат нешто друго?
Груби: Зарем толку ги потценувате луѓето дека така лесно преку ноќ ќе станат нешто друго?
НИШТО ОД ФАРСАТА ДЕКА ПРОТЕСТОТ Е НЕПАРТИСКИ - ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ, СТОИЛКОВСКИ: ВЕЧЕРВА НЕ СИ ОДИМЕ, ОСТАНУВАМЕ ПРЕД ВЛАДА
НИШТО ОД ФАРСАТА ДЕКА ПРОТЕСТОТ Е НЕПАРТИСКИ - ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ, СТОИЛКОВСКИ: ВЕЧЕРВА НЕ СИ ОДИМЕ, ОСТАНУВАМЕ ПРЕД ВЛАДА
(Фото) Јакимовски од пред Влада: Ги повикувам ДОМ, Демократски сојуз, ЛДП да ја напуштат Владата и заедно да идемо код Путина!
(Фото) Јакимовски од пред Влада: Ги повикувам ДОМ, Демократски сојуз, ЛДП да ја напуштат Владата и заедно да идемо код Путина!
Ковачевски: Македонскиот народ ниту некој успеал досега да го асимилира, ниту го асимилирал, ниту некогаш ќе се случи да го асимилира
Ковачевски: Македонскиот народ ниту некој успеал досега да го асимилира, ниту го асимилирал, ниту некогаш ќе се случи да го асимилира
КУРТОНИТЕ ВМРОВСКИ ПАК ГО БУЦКААТ НАРОДОТ ДА ИМА КРВАВИ ИНЦИДЕНТИ А КОГА ЌЕ ЗАГЛАВАТ ПО ЗАТВОРИ ПОСЛЕ ЌЕ ПРАВАТ ПРОТЕСТИ ЗА АМНЕСТИЈА КАКО ЗА 27-МИ АПРИЛ: БИВИС ОД ДУОТО БИВИС И БАТХЕД ОД КУРТОН АЛФА ГО ПОВИКА НАРОДОТ ДА ЗЕМЕ ПУШКА И ДА ЗАМИНЕ ВО ПЛАНИНА
КУРТОНИТЕ ВМРОВСКИ ПАК ГО БУЦКААТ НАРОДОТ ДА ИМА КРВАВИ ИНЦИДЕНТИ А КОГА ЌЕ ЗАГЛАВАТ ПО ЗАТВОРИ ПОСЛЕ ЌЕ ПРАВАТ ПРОТЕСТИ ЗА АМНЕСТИЈА КАКО ЗА 27-МИ АПРИЛ: БИВИС ОД ДУОТО БИВИС И БАТХЕД ОД КУРТОН АЛФА ГО ПОВИКА НАРОДОТ ДА ЗЕМЕ ПУШКА И ДА ЗАМИНЕ ВО ПЛАНИНА

Бујар Османи: Албанија има право да го дигне гласот

„албанија има право да го дигне гласот“, вели министерот за надворешни работи Бујар Османи за можноста по јуни Македонија да биде раздвоена од заедничкиот пакет на двете земји за отпочнување на преговорите со ЕУ. Шефот на македонската дипломатија сепак и натаму е оптимист дека до тогаш ќе дојде до договор со Бугарија и дека ќе биде тргната блокадата.

– Одлуката за раздвојување не е ниту на Албанија ниту на Македонија, тоа е одлука на змејите-членки на ЕУ за тоа дали Албанија ќе ги започне преговорите во јуни. Но тоа не е од интерес на Албанија, затоа што овие состојби се циклични. Некогаш ние ја влечеме Албанија, некогаш Албанија не влече нас. Албанија има право да го дигне гласот, но сум свесен дека го дели мислењето дека долгорочно тоа не е и одговара, а и земји членки тврдат дека тоа ќе на наруши регионалната динамика, рече Османи како одговор на новинарско прашање на денешната прес-конференција.

Министерот смета дека нема да има потреба од раздвојување доколку до јуни дојде до некаков договор со Бугарија.

– Прашањетп за Албанија ќе се актуелизира од јуни, доколку ние не ги започнеме преговорите. Албанија секако ќе го засили лобирањето. Затоа сметам дека треба да сме фокусирани да не дојде до тоа ова прашање да се актуелизира, изјави Османи.

За најеваната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков в сабота во Битола, тој рече дека ќе има и официјална владина средба, покрај неговата посета на бугарскиот културен центар таму.

– Со премиерот Петков договараме да има и пофицијална средба, не можам да кажам дали ќе биде со Ковачевски, бидејќи тој имаше здравствени проблеми. Ќе биде за далеководот Битола – Елбасан а преку кој Бугарија ќе може да извезе струја на европскиот пазар. Потоа бугарската делегација ќе има свои ангаќмани преку амбасадата со културниот центар во Битола, наведе Османи.

Министерот додаде дека какво решение и да се постигне со Бугарија, и двете влади ќе наидат на отпор во своите земји, но дека засега нема никаков документ кој би можел да се сподели со пратениците.

За фамозните коментари на бугарскиот претседател Румен Радев за македонскиот попис, тој рече дека Бугарите во Македонија имаат рамноправен статус.

– Во Македонија нема малцинства, туку етнички заедници по потпишувањето на охридскиот Рамковен договор, рече Османи.

loading...

auto go88

https://sunwin.fan/