Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа

Чоловиќ – Јордева: Воведување задолжителен метаболен скрининг за секое новороденче е клучно за рана дијагноза за ретки болести

Денеска во Штип, Здружението ПКУ Херои го одбележа денот на ‘ретките’ и испрати силна и гласна порака за поддршка и помош на лицата дијагностицирани со ретки болести.

На настанот организиран по повод Меѓународниот ден за ретки болести, 28 Февруари учествуваа учениците од средното медицинско училиште ‘Јане Сандански’ и директорка Маја Гичева. Иницијативата беше поддржана и од градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов, и директорот на Клиничката болница – Штип, Ален Георгиев.

‘Идејата и целта на нашето здружение е да го подобри квалитетот на живот на лицата со ретки болести и да ја подигне свеста за предизвиците со кои се соочуваат овие луѓе и нивните семејства. Се залагаме за еднакви социјални можности, брз пристап до дијагноза и здравствена заштита за луѓето кои живеат со ретки болести. Се движиме во позитивна насока, но сеуште има многу работа со сите вклучени страни’ – изјави Софија Чоловиќ Јордева, основачка и претседателка на Здружението ПКУ Херои.

При тоа, Чоловиќ Јордева истакна дека со овој настан се испраќа порака колку е важно сите институции да се вклучат во преземањето соодветни мерки и активности за подобрување на животот на децата со ретки болести.

Градоначалникот на Општина Штип, Јорданов изјави дека секое семејство со дете дијагностицирано со ретка болест, во нашата општина, ќе добие право на ослободување од трошоците за згрижување, воспитание, одмор и рекреација во јавна установа за деца. Јорданов посочи дека Општина Штип се стреми да пружи што е можно поголема и посилна поддршка и дека буџетот наменет за таа група пациенти се зголемува од оваа година.

Директорката на средното медицинско училиште, Гичева посочи дека нивното училиште дава целосна поддршка на децата со ретки болести и инклузивно ги вклучува во нивните активности.

‘Во нашето училиште сите се еднакви, тоа е мотото кое го следиме постојано. Преку денешната креативна работилница нашите ученици, како идни медицински работници, испратија порака дека ‘ретките’ не се сами’ – рече Маја Гичева.

Претседателката на ПКУ Херои, Чоловиќ Јордева порача дека најважна е навремената и точна дијагноза и дека клучно влијание во раното дијагностицирање има науката. Како прва и најважна мерка која што треба да се преземе, како што посочија од Здружението ПКУ Херои е воведување на задолжителниот метаболен скрининг за секое новороденче.

loading...

animes online. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Black Clover Episode 165

4Anime The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement Episode 21

Dragon Ball Z (Dub) Episode 289

Tokyo Revengers

english anime 4Anime SHAMAN KING (2021)

tải go88