ЕУРОСТАНДАРД БАНКА Е КРИМИНАЛ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Фирми земале кредити од еден и пол милион евра иако имале само еден вработен!!!
ЕУРОСТАНДАРД БАНКА Е КРИМИНАЛ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Фирми земале кредити од еден и пол милион евра иако имале само еден вработен!!!
Скопје на плус 40 степени: Граѓани колабираат во автобус, на пазар, во Итна помош и по 100 повици
Скопје на плус 40 степени: Граѓани колабираат во автобус, на пазар, во Итна помош и по 100 повици
(ВИДЕО) Вистинска градежна експанзија се случува во општина Кавадарци: Се реконструира улица „Ресавска“ во Кавадарци
(ВИДЕО) Вистинска градежна експанзија се случува во општина Кавадарци: Се реконструира улица „Ресавска“ во Кавадарци
ЈОВАНОСКИ: Најостро го осудувам дискриминаторскиот однос на менаџментот и вработените во спортско-рекреативниот центар „Маркови кули“, кон наши сограѓани од ромската етничка заедница
ЈОВАНОСКИ: Најостро го осудувам дискриминаторскиот однос на менаџментот и вработените во спортско-рекреативниот центар „Маркови кули“, кон наши сограѓани од ромската етничка заедница
Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод
Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод
БРАВО - ОПШТИНА АЕРОДРОМ НАПРАВИ СТАНИЦА КАДЕ СЕКОЈ ДЕН МОЖЕ ДА СЕ ФРЛА СТАР МЕБЕЛ И ДОТРАЕНА БЕЛА ТЕХНИКА
БРАВО - ОПШТИНА АЕРОДРОМ НАПРАВИ СТАНИЦА КАДЕ СЕКОЈ ДЕН МОЖЕ ДА СЕ ФРЛА СТАР МЕБЕЛ И ДОТРАЕНА БЕЛА ТЕХНИКА
(ВИДЕО) Вицепремиерот Битиќи се фати за чук и мистрија на настан на Habitat for Humanity – Максимално сме посветени на создавање на солидарно, правично и општество за сите граѓани
(ВИДЕО) Вицепремиерот Битиќи се фати за чук и мистрија на настан на Habitat for Humanity – Максимално сме посветени на создавање на солидарно, правично и општество за сите граѓани
ФРЧКО НАЦИОНАЛЕ: ВРЕМЕ Е ДА БАРАМЕ ДРУГИ ПАТЕКИ И ДРУГИ АРАНЖМАНИ НА ПАТОТ КОН БРИСЕЛ!
ФРЧКО НАЦИОНАЛЕ: ВРЕМЕ Е ДА БАРАМЕ ДРУГИ ПАТЕКИ И ДРУГИ АРАНЖМАНИ НА ПАТОТ КОН БРИСЕЛ!

ЧОВЕКОТ Е НАЈГОЛЕМО РАЗОЧАРУВАЊЕ, ЕДНАШ ЦЕНЕТ ЕКСПЕРТ А СЕГА – ИЗЕДЕ МЕ ТУЏА СРАМОТА – Калајџиев против самиот себе: На 27 април имаше и немаше тероризам?!?!

„Велепредавство и терористичко загрозување на уставниот поредок“ или „драконски казни за луѓе за кои е тешко да се конструира намера за вршење на преврат на власта“… Овие две изјави делуваат како да се дадени од две остро спротивставени страни, а не од еден ист човек – професор по кривично право. Но и тоа е можно, ова се две изјави од истата личност дадени во два различни периода.

Универзитетскиот професор Гордан Калајџиев, инаку и претседател на Хелсиншкиот комитет за човекови права, во 2017 година, на само неколку дена по насилниот упад во Собранието изјави дека тоа што се случило е велепредавство и треба тешко да биде казнето.

„Насилното менување на органите, односно Собранието, е велепредавство и тешко се казнува. Загрозувањето на поредокот што е намерно направено со акт на сила и присилба е предвидено исто како конкретно кривично дело – Терористичко загрозување на уставниот поредок“ – изјави Калајџиев на 2 мај 2017, само неколку дена по настаните во Собранието и пред таквата карактеризација на делото да биде објавена од страна на јавното обвинителство.

Сега, четири години по крвавиот четврток, Калајџиев во гостувањето во емисијата „Неделен брифинг“ со ноторниот „адвокат“ на режимот, Сотир Костов, излегува со спротивни ставови и смета дека казните изречени за настаните од 27 април се драконски(!).

„Намерата е деликатна во кривичното право. Многу е тешко да се оквалификува како тероризам еден настан, со оглед на тоа дека тероризмот оди со повеќе дејствија, организирана група, а многу е тешко да се конструира од еден настан, инсцениран, што е резултат на некоја акција, да го оквалификувате како тероризам заради насилството, или пак дека директно е насочен против уставниот поредок со намера да се направи преврат“ – изјави „новиот“ Калајџиев.

На кој Калајџиев да му веруваме, на тој од пред четири години или на денешниот „Трансформер“? Што се случи во меѓувреме? Вообичаено е ставовите со текот на времето да се менуваат, но најчесто се придружени со дополнителни аспекти и аргументи, па до некаде и се ублажуваат, но најчесто одат во насока на нивно зацврстување.

Во овој случај, јавноста е сведок на едно необјасниво нагло свртување во обратната насока. Ова не е чест, но секако не и единствен случај на нагло, ненајавено и необјасниво „трансформирање“. Да се надеваме дека еден ден јавноста ќе дознае кои сè фактори влијаеле на оваа појава.

ИЗВОР: ФРОНТЛАЈН

loading...

KissAnime food wars kissanime: Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (https://kissanimeonline.com/m/ldXm) Episode Full

AnimeHeaven anime heaven au: Redo of Healer Episode 12