Ковачевски ја почна посетата на Италија, се сретна со сенаторот Фасино: Прашањето на почеток на преговорите со Северна Македонија е неопходен одговор за безбедноста на Европа
Ковачевски ја почна посетата на Италија, се сретна со сенаторот Фасино: Прашањето на почеток на преговорите со Северна Македонија е неопходен одговор за безбедноста на Европа
(ВИДЕО) ЕРОЛ РИЗАОВ: ГРУЕВСКИ Е ПРВ ПОЛИТИЧАР КОЈ ПОЧНА ДА МИ СЕ ЈАВУВА НА ТЕЛЕФОН ЗА ОБЈАВЕНИ ТЕКСТОВИ И ДА СЕ БУНИ И ДА ПРАВИ ПРИТИСОК
(ВИДЕО) ЕРОЛ РИЗАОВ: ГРУЕВСКИ Е ПРВ ПОЛИТИЧАР КОЈ ПОЧНА ДА МИ СЕ ЈАВУВА НА ТЕЛЕФОН ЗА ОБЈАВЕНИ ТЕКСТОВИ И ДА СЕ БУНИ И ДА ПРАВИ ПРИТИСОК
ГРАД СКОПЈЕ: Успешно спроведена пролетната акцијата во Ѓорче Петров - уредени зелените површини на улиците и булеварите
ГРАД СКОПЈЕ: Успешно спроведена пролетната акцијата во Ѓорче Петров - уредени зелените површини на улиците и булеварите
(ВИДЕО) ПАРТАЛ СЕ НАПРАВИЈА: ВЕРБАЛНА ТЕПАЧКА НА ЈУТУБ МЕЃУ ПАЛЧО И КОТЕВСКИ ОД БОЈКОТИРАМ
(ВИДЕО) ПАРТАЛ СЕ НАПРАВИЈА: ВЕРБАЛНА ТЕПАЧКА НА ЈУТУБ МЕЃУ ПАЛЧО И КОТЕВСКИ ОД БОЈКОТИРАМ
Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари
Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари
Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки
Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки
РСБСП со апел до матурантите: Прославите нека поминат без сообраќајни инциденти
РСБСП со апел до матурантите: Прославите нека поминат без сообраќајни инциденти
БРЗАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ СПРЕЧИЛА КАТАСТРОФА: Седумдесетина луѓе повредени во вчерашниот пожар во хотелот „Буши”
БРЗАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ СПРЕЧИЛА КАТАСТРОФА: Седумдесетина луѓе повредени во вчерашниот пожар во хотелот „Буши”

ЧОВЕКОТ Е ТАЗЕ ДОЈДЕН ОД БРИСЕЛ НЕ ЗНАЕ ШТО ЛУДАЦИ СЕ ВМРОВЦИТЕ – НЕ МИ Е ЈАСНО ЗОШТО ПРАТЕНИЦИТЕ ЦЕЛА ГОДИНА КОЧАТ ЗАКОНИ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ НУРЕДИНИ

Нуредини е два години министер за животна средина и ниту еден закон не е донесен во неговиот мандат поради блокадата во Собранието.(Фото: Ѓ.Личовски)

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини не знае како е можно пратениците кои се избрани од народот, година и половина да блокираат закони за екологија и чист воздух. Во моментов во Собрание се 16 закони поврзани со животната средината, а најдолго 18 месеци е заглавен законот за прекршоци, со кој неколку пати се зголемуваат казните за загадувачите.

„Точно две години сум министер, а уште ниту еден закон кој го изработивме не е поминат во Собранието. Тоа е нешто за што најмногу жалам. Навистина не ми е јасно како може да се блокираат закони со кои ќе се подобри амбиенталниот воздух или ќе има поголеми казни за загадувачите“, вели министерот Нуредини.

Од декември лани во Собранието се доставени Законот за квалитет на амбиентен воздух, Законот за животна средина, Законот за заштита на природата, Законот за водите, Законот за контрола на емисии од испарливи органски соединенија при користење на бензини, Законот за планински патеки, Законот за заштита од бучава и Законот за генетски модифицирани организми. Исто така, направени се измени и во Законот за прекршоци со кои се предвидува до 20 пати поголеми казни за загадувачите.

Во Законот за квалитетот на амбиентниот воздух се предвидени попрецизни обврски за локалната самоуправа за изработка на Планови за управување со воздух, со конкретни и задолжителни мерки што треба да се преземат при зголемени концентрации на загадувачки материи.

На утрешната собраниски седница на дневен ред е законот за прогласување на Шар Планина за заштитено подрачје. Нуредини се надева дека пратениците нема да го блокираат законот и тој ќе биде изгласан.

Владата на 2 март го одобри текстот на Предлог законот за прогласување на дел од Шар Планина за Национален парк, подготвен од Министерството за животна средина и просторно планирање, по што беше испратен во Собранието.

Како што соопштија тогаш од Владата, основна цел на ова законско решение е прогласување на дел од Шар Планина за заштитено подрачје од втора категорија – Национален парк, заради обезбедување заштита на исклучителните природни убавини и вредности, разновидноста и богатството на биодиверзитетот, геодиверзитетот, хидролошките карактеристики, пејзажните, пределните и други вредности, како добра од јавен интерес.

loading...

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

online anime The Rising of the Shield Hero (Dub)

animeflix website ANIMEFLIX Pokémon Journeys: The Series

english anime Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

One-Punch Man Episode 10

ANIMEFLIX One Piece Episode 1001