Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

Цаноски предизборно во Бугарија: Да се запознаеме подобро, да бидеме пријатели, да градиме и да се зближуваме, наместо да живееме со стереотипи едни за другите

На покана на претседателот на европските либералдемократи Емил Киријас и на потпретседателот Илхан Ќучук, кој воедно е известувач во Европскиот парламент за Македонија, македонскиот бизнисмен Сефер Цаноски ја посети Бугарија во пресрет на денешните двојни избори кај нашиот источен сосед.

-Да се запознаеме подобро, да бидеме пријатели, да градиме и да се зближуваме, наместо да живееме со стереотипи едни за другите – порача Цаноски во Бугарија.

За време на дводневната посета, Цаноски беше дел и од предизборен настан на Движењето за права и слободи, кое на претседателските избори настапува со кандидатите за претседател и потпретседател – Мустафа Карадај и Искра Михајлова.

-Јас не сум политичар, се занимавам со образование. Сакам да помагам младите генерации да се образуваат, зашто само преку образование ќе ги отвориме границите, ќе стигнеме до вистинските и реални вредности и ќе ги достигнеме барем минимум европските стандарди – рече Цаноски на митингот на ДПС.

Исто така, Цаноски вели дека посетил неколку делови на Западна Бугарија кои, како што посочува, важат за мултикултурни средини, со оглед дека таму живејат Бугари, Турци и Помаци – Бугари Муслимани.

-Искрено сум многу позитивно изненаден од тоа како овие општини, градови и рурални средини се развиени, средени и навистина изгледаат европски. Вреди да се биде во ЕУ и да се развиваат општините со европските фондови – вели Цаноски.

Притоа, тој се сретна со градоначалникот на општина Белица, Радослав Ревански, од кого доби традиционални подароци специфични за овој крај кој важи за „рај за мечките“, но и за „културен мост низ вековите“.

-Треба да се отвориме, да соработуваме меѓу себе, да се модернизираме – ни изјави Цаноски, споделувајќи ги впечатоците од посетата на Бугарија, каде, како што вели, зборувал на чист македонски јазик што го разбирале сите.

loading...

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? Episode 6

AnimeFreak Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) Episode 23

The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants Episode 9

animefreaktv AnimeFreak Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

Attack on Titan Season 2 Episode 3