(ВИДЕО) СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: ШТОМ БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ РАСПАЛИЈА ПО СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, ЗНАЧИ ПРЕМИЕРОТ НЕ ИМ ПОПУШТА, ДОБРО ГИ БРАНИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ДРЖАВАТА
(ВИДЕО) СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: ШТОМ БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ РАСПАЛИЈА ПО СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, ЗНАЧИ ПРЕМИЕРОТ НЕ ИМ ПОПУШТА, ДОБРО ГИ БРАНИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ДРЖАВАТА
Зидојче цајтунг: Србија и Бугарија му вртат грб на Путин
Зидојче цајтунг: Србија и Бугарија му вртат грб на Путин
Вархељи се врати во Софија да ги убеди Петков и Радев да ја откочат блокадата на Северна Македонија
Вархељи се врати во Софија да ги убеди Петков и Радев да ја откочат блокадата на Северна Македонија
Претседателот Пендаровски го прими ученикот Амир Дестанов, кој освои трето место на натпревар по математика иако живее многу тешко во тешка сиромаштија
Претседателот Пендаровски го прими ученикот Амир Дестанов, кој освои трето место на натпревар по математика иако живее многу тешко во тешка сиромаштија
За само 100 дена од мандатот на Ковачевски: поголеми плати, пензии, инвестиции и успешно справување со кризата
За само 100 дена од мандатот на Ковачевски: поголеми плати, пензии, инвестиции и успешно справување со кризата
Северна Македонија тапка во место според годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето
Северна Македонија тапка во место според годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето
ЈП УЛИЦИ И ПАТИШТА СКОПЈЕ: Продолжува реконструкцијата на пешачката патека на улица Љубљанска во општина Карпош
ЈП УЛИЦИ И ПАТИШТА СКОПЈЕ: Продолжува реконструкцијата на пешачката патека на улица Љубљанска во општина Карпош
Делчево и Разловци одбележаа 146 години од Разловечкото востание
Делчево и Разловци одбележаа 146 години од Разловечкото востание

ЦУК – АНГЕЛОВ НА КОМАНДНА ОБУКА ЗА ИТНИ СИТУАЦИИ ВО ПРЕСРЕТ НА КОМАНДНО-ШТАБНА ВЕЖБА ЗА ТАКТИЧКИ АБХО ОДГОВОР

КОМАНДНА ОБУКА ЗА ИТНИ СИТУАЦИИ ВО ПРЕСРЕТ НА КОМАНДНО-ШТАБНА ВЕЖБА ЗА ТАКТИЧКИ АБХО ОДГОВОР
Неделава, од 14 до 18 март во Скопје, во организација на Канцеларијата за соработка во одбраната при Амбасадата на САД во Република Северна Македонија, претставници од Центарот за управување со кризи предводени од директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, заедно со заменик директорот Екрем Зендели и со раководителот на Секторот за операции и координација Горан Стојановски активно учествуваа во Командната насочена обука за итни ситуции за тактички одговор при кризни ситуации за атомско биолошка и хемиска одбрана (АБХО).

Оваа командна обука за итни кризни ситуации на којашто главни учесници се армиската АБХО четата на АРСМ, покрај ЦУК активно ги вклучува и ДЗС, претставници на локалната самоуправа, Противпожарна, МВР, Министерство за одбрана, Министерството за здравство, Балканските медицински сили, Црвениот крст и други субјекти од системот за управување со кризи (СУК), е во престрет на претстојната Командно-штабна вежба планирана за периодот од 21 до 25 март годинава во Скопје. На вежбата се планира и активно вклучување на НАТО командниот систем за итни ситуации НИКС што под раководство на раководителот на Секторот за меѓународна соработка во ЦУК, Урим Вејсели и тим колеги, беше користен како командна алатка за итни кризни ситуации при големата НАТО вежба „Северна Македонија 2021“ што се одржа во Охрид во организација на НАТО и ЦУК и активно учество на многу субјекти од СУК од нашата држава како домаќин и многу учесници од странство (вкупно околу 700) – од 28 земји и 17 меѓународни организации за итни случаи што работат во сферата на кризниот менаџмент.

Активностите за Сегашната обуката и за вежбата се под покровителство на Агеницијата за намалување на заканите на одбраната на САД (Defense Threat Reduction Agency – DTRA – USA). Ангелов размени искуства со одговорниот за активностите од страна на САД, мајорот Лукас Хофман (Major Lucas Hoffman – SWMD Security Cooperation Engagement Program). Целите на командната обука и вежбата на субјектите на СУК од нашата држава заедно со претставниците од САД се да се извежба, потврди и надогради соодветниот заеднички одговор при итни кризни ситуации.

loading...

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

animes online AniWatch Kiss x Sis (TV)

Attack on Titan Final Season

DARLING in the FRANXX (Dub)

AniWatch Komi Can’t Communicate Episode 8

AniWatch Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita. Episode 1

tải go88