ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори
ОВАА ВЛАСТ НЕМА МИЛОСТ КОН НИКОГО, ЗАКОНИТЕ ВАЖАТ ЗА СИТЕ: Осумдневен притвор заради закани кон кандидатот на ВМРО за градоначалник во Прилеп
ОВАА ВЛАСТ НЕМА МИЛОСТ КОН НИКОГО, ЗАКОНИТЕ ВАЖАТ ЗА СИТЕ: Осумдневен притвор заради закани кон кандидатот на ВМРО за градоначалник во Прилеп

Д-Р МИЛЕНА СТЕВАНОВИЌ ЗА ИСКУСТВАТА НА ЧЕТВРТИОТ БРАН Вакцинираните полесно се справуваат со делта сојот

Новиот четврти бран на ковид-19 веќе ги наполни со пациенти инфективните одделенија и модуларните болници во повеќето градови, па сега здравството повторно се мобилизира. Дел од клиниките повторно се престројуваат во ковид-центри, а здравствени работници ги прекинуваат годишните одмори.

За тоа каква е клиничка слика со хоспитализираните пациенти со ковид-19 во моментов на Инфективната клиника во Скопје, кои се симптомите на вакцинираните и на невакцинираните пациенти, како и за тоа како се лекуваат, одговори побаравме од директорката д-р Милена Стевановиќ.

Таа за Плусинфо вели дека пациентите примени на Клиниката за инфективни болест во најголем број се многу тешко болни или средно тешко болни, лица кои имаат јасни предиспозиции за влошување на болеста, како и дека станува збор за претежно невакцинирани лица.

Директорката посочува дека нема разлика во симптомите кај вакцинираните и кај невакцинираните заболени и дека тие се исти во споредба со претходните три ковид бранови кои ја зафатија нашата земја.

– Симптомите се исти. Болеста започнува со зголемување на температурата и таа се движи од 37,4 степени, но некогаш достигнува и до 40 степени. Се јавува малаксаност, главоболка, болки во коските и во мускулите, болка во грлото, кашлица, отежнато дишење, проливи и повраќање. Се разбира, овие симптоми се јавуваат различно, не сите кај еден пациент. Симптомите се со различна јачина и времетраење. Никогаш не можете да знаете кој симптом кај кого ќе се развие, колку ќе биде интензивен и колку време ќе трае и какви дополнителни компликации ќе се појават – вели д-р Стевановиќ.

Таа додава дека главната разлика помеѓу вакцинираните пациенти и невакцинираните пациенти е пред сè во интензитетот на симптомите и во појавата на евентуални компликации.

Со оглед на тоа што досегашните студии велат дека вакцинираните заболени имаат полесна клиничка слика, поради тоа кај нив се менува и начинот на лекување.

– Најчесто пациентите кои биле претходно вакцинирани имаат лесни клинички слики на настинка кои брзо поминуваат и немаат потреба да бидат лекувани повеќе од симптоматски третман. Сепак, во зависност од симптомите, процесот на изолација останува ист и кај едните и кај другите – ни објасни директорката на Инфективна.

Д-р Стевановиќ вели дека има и разлика во терапијата со која се лекуваат заболените вакцинирани пациенти и таа зависи од неколку фактори.

– Терапијата која се дава кај болните зависи пред сè од тежината на клиничката слика, компликациите кои се развиени, евентуалните алергии што пациентот може да ги има, интеракциите се терапиите кои редовно ги примаат и така натаму – ни изјави Стевановиќ.

Директорката објаснува како влијаат хроничните болести на развојот на клиничката слика кај лицата кои заболеле од ковид, а се вакцинирани со две дози.

– Хоспитализираните, вакцинирани пациенти се примени пред сè поради интензивно влошување на претходно постоечка болест која има потреба да се лекува, најчесто ковид-19 симптомите се по лесни. Искуството што ние го имаме е со пациенти кои се сериозно возрасни со повеќе коморбидитети, најчесто тешки срцеви заболувања, невролошки заболувања, како и хронични белодробни или малигни болести – вели Стевановиќ.

loading...

Watch La croisée dans un labyrinthe étranger: Yune & Alice Episode 7

Watch anime online for free at AnimeTV animetv boruto

Website https://animedao.nl: Watch Moribito - Guardian of the Spirit animedao Episode 26 dubbed anime

Website https://animekisa.in: Watch Youchien Senshi: Hanamaru Girls animekisa Episode 3 anime online

Anchor: https://anchor.fm/animefreakws

Amara: https://amara.org/en/profiles/profile/On91yXQyAB2aqsUtpP9QyGeG4hYerFOT0Ro9jsBr-ws/