Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје
Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје
Ковачевски: Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ е достоен продолжувач на визијата и просветителското дело на светите браќа
Ковачевски: Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ е достоен продолжувач на визијата и просветителското дело на светите браќа
Средба во ДАВОС на претседателот Пендаровски со францускиот економист Жак Атали
Средба во ДАВОС на претседателот Пендаровски со францускиот економист Жак Атали
Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј
Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј
(ФОТО) МВР СО ПОЛНИ РАЦЕ РАБОТА: Пронајдена дрога при претрес во Скопје, Пронајден хероин, Приведени две лица од Куманово, Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад
(ФОТО) МВР СО ПОЛНИ РАЦЕ РАБОТА: Пронајдена дрога при претрес во Скопје, Пронајден хероин, Приведени две лица од Куманово, Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад
Ковачевски до МПЦ-ОА: Со особена грижа и верност ги чуваме заветите на Светите Кирил и Методиј
Ковачевски до МПЦ-ОА: Со особена грижа и верност ги чуваме заветите на Светите Кирил и Методиј
(ВИДЕО) ДЕНЕСКА Е ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД - Српскиот Патријах обзнани среде Скопје – СПЦ прифаќа Автокефалност за МПЦ!
(ВИДЕО) ДЕНЕСКА Е ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД - Српскиот Патријах обзнани среде Скопје – СПЦ прифаќа Автокефалност за МПЦ!
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ

„ДАЈНЕРС КЛУБ“ СО ФОНД ЗА ПОМОШ НА МЛАДИ УМЕТНИЦИ, ИНСПИРИРАНА ОД РЕТКИОТ ЧАСОВНИК „ДЕНИЦИЈА“ НА КАРДУЛА

Часовникот „Дениција“ е изработен во триесет примероци. (Фото: Фејсбук на Кардула)

Првиот часовник од колекцијата „Своч на кирилица“, по дизајн на графичкиот дизајнер и активист Зоран Кардула, на брендот „Божиновски“, наречен „Дениција“ ќе отпатува за Дубаи, Финска, Канада, Грција и Австрија, благодарение на аукцијата организирана од македонскиот бренд.

На аукцијата учествуваше и „Дајнерс клуб Македонија“ со чија помош е основана новата фондација на „Божиновски“, наменета за стипендирање на млади домашни уметници. „Дајнерс“ купи пет часовници од ограничената серија на часовникот „Дениција“ којшто беше изработен во триесет примероци.

Часовникот е дизајниран со мотив од познатата едиција „Жени“ на авторот и симболично го доби името Дениција.

„Инспириан бев од загадочната и бескрајна љубов која ја опејува еден од најзначајните македонски писатели, Петре М. Андреевски. Име кое асоцира на изгрејсонце, на ѕвездата Деница, на светлина, плодност, убавина, но и на татковина“, вели Кардула.

„Како компанија цврсто веруваме дека инвестирањето во талентот и креативноста се од голема важност“, вели Божидар Јанковски, директор на „Дајнерс клуб Македонија“

Едицијата „Своч на кирилица“ е платформа која ја одбележува триесетгодишнината од независноста на Македонија.

„Навистина сме среќни што сме дел од основањето на фондацијата ‘Божиновски’ чија цел е да ги поддржи младите македонски уметници да го реализираат својот потенцијал, бидејќи тие претставуваат вистинско богатство на нашата земја. Како компанија цврсто веруваме дека инвестирањето во талентот и креативноста се од голема важност, особено во време кога младите уметници творат и делуваат со ограничениможности“, велат од „Дајнерс клуб Македонија“.

loading...

anime online. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 6

Dragon Ball Super (Dub) Episode 123

AnimeDao Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 8

Attack on Titan

AnimeDao Attack on Titan Season 3 Episode 11