ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат

ДАЛИ КОНЕЧНО ЌЕ ИМА ПРАВДА ВО ЗЕМЈАВА – ОРЦЕ 15 ГОДИНИ ПРАВИ МАТНИ ЗДЕЛКИ – КАМЧЕВ ПРВ ПАТ ВЛЕЗЕ ВО ПРИТВОР ВО 2005-ТА ЗА ЛАЖНИ СТЕЧАИ И ФИКТИВНИ ФАКТУРИ СО КОИ ДОБИВАЛ МИЛИОНИ ЕВРА ОД БУЏЕТОТ ВО ВИД НА ПОВРАТ НА ДДВ

„Хилдебранс ДООЕЛ“, „Наска“ и „Текс-текс“. Овие три фирми постоеле пред 17 години. Во 2021 година не значат ништо. Но, од нивните деловни односи тогаш, во 2018 година почнале да `ртат корените за предметот на СЈО, „Империја“.

Нив обвинителството ги лоцира во тоа што државата враќала ДДВ врз основа на фиктивни фактури.

Тоа се првите сомневања поради кои пред повеќе од една и пол декада, семејството Камчеви и останатите се соочиле со истрага. Под бројот КО-1134/04, Обвинителството работело предмет за предизвикување лажен стечај и фалсификување службена исправа.

За тоа да се случи, полицијата претходно ги пријавила Орце Камчев, неговата мајка Ратка и сестрата Христина, како и три други лица, дека меѓу април 2002 до март 2003 година, како основачи, управители и потписници на сметката на „Орка холдинг“, со намера да избегнат плаќање данок на додадена вредност и да обезбедат поврат на ДДВ го оштетиле буџетот.

Во пријавата пишува дека пријавените „привидно продавале стока и имот, префрлале пари од сметка на сметка, отстапиле имот без надоместок и предизвикале стечај на фирмите“.

Истражната судијка ги сослушала Камчев и останатите во 2004 година. На записникот стои дека Камчев и неговата мајка се бранеле со молчење. Биле средноимотни со примања до 35 илјади денари.

Но, сослушувањето во судот случајно или не, се случило без присуство на јавната обвинителка, што било законска пречка во постапувањето.

Медиумите тогаш почнаа да објавуваат дека станува збор за даночна пирамида со педесетина фирми и дека државата им отвора војна на олигарсите.

Камчеви, пак, се бранеа дека станува збор за политичка хајка. На крај за овој предмет немаше ниту обвинение, ниту пресуда, туку затворање на случајот.

Две години подоцна, во јавноста се појави аферата со 90 илјади воени униформи, во која повторно се јавува името на Камчев. Управата за јавни приходи го пријави бидејќи како извршен директор на „Орка холдинг“, наследничка на кавадаречката фирма „Хоор АД“, го оштетил државниот буџет со незаконски поврат на ДДВ од пет милиони евра.

Тоа, според Обвинителството, се меѓу првите дејства, со кои, парите биле пуштени во оптек. Предметот е за испорака на воени униформи со американската фирма „Глобал Фајннс Груп“ од Њу Касл, која, исто така, била во сопствеништво на Камчев.

Предметот во Обвинителството за гонење организиран криминал завршил со изјава за откажување од кривично гонење поради немање докази.

Кон сето ова се надоврзуваат и дејствија за купувањето на плацот зад Рамстор од 2007 година. Тогашната влада го претстави купувачот на земјиштето како „странски инвеститор“ преку компанијата „ХЛK МК ЛЛП“, односно „Резидор хотел груп“. Но, во јавноста, бргу се откри дека фирмата е регистрирана неколку недели пред јавното наддавање за земјиштето и уште поиндикативно дека таа фирма е во врска со „Орка холдинг“, преку британска фирма со која „Орка“ има долгогодишна соработка.

Според наодите на Обвинителството, овие настани се првиот период на „Империја“, кој датира од далечната 2002 година. Веќе оттогаш почнале да се јавуваат првите оф-шори во приказната, а во нив со дејствија биле вклучени Камчев и неговиот покоен татко Илија, основачот на текстилниот магнат „Орка“.

Многу пред јавноста да чуе за офшорите, чии крајни сопственици се македонски олигарси, во кривичната пријава од 2004 година се споменува фирмата „РСПСА“ од Лугано, како и фирми од САД, преку кои понатаму биле префрлани и испумпувани пари.

Потврда за ова се деталите од решенијата за пуштање на слобода на Камчев, Цветан Панделески и Ненад Јосифовиќ, кои Врховниот суд ги објави во 2018 година.

Целата сторија на ПРИЗМА.

loading...

anime online. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

4Anime Attack on Titan Season 3

4 anime JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

4Anime Pokémon Journeys: The Series

english dubbed anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)