БРАВО, БРАВО, БРАВО - КЕЈОТ 13 НОЕМВРИ ПОВТОРНО НАЗАД КАЈ ГРАЃАНИТЕ НА СКОПЈЕ, РЕКОНСТУРИРАН, ПОУБАВ И ПОШИРОК
БРАВО, БРАВО, БРАВО - КЕЈОТ 13 НОЕМВРИ ПОВТОРНО НАЗАД КАЈ ГРАЃАНИТЕ НА СКОПЈЕ, РЕКОНСТУРИРАН, ПОУБАВ И ПОШИРОК
Се враќаат жештините, повторно температури до 40 степени
Се враќаат жештините, повторно температури до 40 степени
Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот
Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот
Зибери: Воспитно-поправниот дом за малолетници не си ја извршува функцијата
Зибери: Воспитно-поправниот дом за малолетници не си ја извршува функцијата
ВМРО-Народна: Отворените изборни листи ќе ги збришат сите мали политички партии
ВМРО-Народна: Отворените изборни листи ќе ги збришат сите мали политички партии
Пендаровски и неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска на средба со претставниците од „Дневен центар Доза среќа“
Пендаровски и неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска на средба со претставниците од „Дневен центар Доза среќа“
Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ

ДАНКЕ ДОЈЧЕ – ГЕРМАНИЈА ГО ПОДДРЖА МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО СО 1,45 МИЛИОНИ ЕВРА ВО КОРОНАКРИЗАТА, ДЕНЕСКА ДОНИРАШЕ 72 ИЛЈАДИ АНТИГЕНСКИ ТЕСТОВИ

„Среќна сум што денеска предавам уште една донација за македонското јавно здравство“, кажа Холштајн на промоцијата со министерот Филипче. (Фото: К. Попов)

Германија од почетокот на пандемијата го поддржа здравствениот сектор на Северна Македонија со околу 1.450.000 евра, кажа денеска германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн.

Амбасадорката и министерот за здравство Венко Филипче пред монтажната болница на Инфективна клиника ја претставија донацијата од 72.000 брзи антигенски „Сименс“ ковид тестови во вредност од 298 илјади евра, наменети за јавните здравствени установи и Ковид-центри во земјава.

„Среќна сум што денеска предавам уште една донација за македонското јавно здравство, финансирана од Министерството за надворешни работи на Германија преку Организацијата за помош и заштита од катастрофи. Германија од почетокот на пандемијата го поддржа здравствениот сектор на Северна Македонија со околу 1.450.000 евра. Исто така Германија е коосновач на платформата за снабдување со вакцини АЦТ-А и нејзин најголем донатор со 2,1 милијарди евра“, рече амбасадорката.

Холштајн додаде дека Ковакс снабдува 142 земји со вакцини, а од нив 89 земји во развој добиваат бесплатни вакцини. Притоа секое петто евро доаѓа од Германија, а секое трето од Европската Унија.

„Нашата цел е сите во светот да може да ја добијат потребната вакцина, бидејќи ние сме безбедни, дури тогаш кога сите ќе бидат безбедни“, рече германската амбасадорка.

loading...

ANIMEFLIX Watch english anime Online in HD for FREE. Koi to Senkyo to Chocolate: Koi Imouto! Episode Full

https://aniwatch.pro animes online. Super Mobile Legend Dinagiga (https://aniwatch.pro/m/WrKz) Episode 2