Мицкоски: Со тоа што јавните претпријатија ќе се грижат за јавното осветлување, заштедeните пари ќе ги вложуваат за улици, канализации, водоводи
Мицкоски: Со тоа што јавните претпријатија ќе се грижат за јавното осветлување, заштедeните пари ќе ги вложуваат за улици, канализации, водоводи
ЦУК апелира: УХМР најавува силно локално невреме, граѓаните да избегнуваат водотеци и долови
ЦУК апелира: УХМР најавува силно локално невреме, граѓаните да избегнуваат водотеци и долови
Скопјанец ја давел и влечел поранешната сопруга веднаш по пресудата за семејно насилство, заврши во притвор
Скопјанец ја давел и влечел поранешната сопруга веднаш по пресудата за семејно насилство, заврши во притвор
ПОРАДИ НЕВРЕМЕТО, ПОПЛАВЕН РУДНИКОТ НА РЕК БИТОЛА, СУВОДОЛ, ОТЕЖНАТ ИСКОПОТ НА ЈАГЛЕН, ВМРО ДПМНЕ КРИТИКУВА ЗА НЕКАДАРНОСТ НА МЕНАЏМЕНТОТ НА ЕСМ
ПОРАДИ НЕВРЕМЕТО, ПОПЛАВЕН РУДНИКОТ НА РЕК БИТОЛА, СУВОДОЛ, ОТЕЖНАТ ИСКОПОТ НА ЈАГЛЕН, ВМРО ДПМНЕ КРИТИКУВА ЗА НЕКАДАРНОСТ НА МЕНАЏМЕНТОТ НА ЕСМ
(ВИДЕО) ИГОР АЛЕКСАНДРОВ, МЕНАЏЕР НА ЦРКВИТЕ ВО АВСТРАЛИЈА КОИ 20 ГОДИНИ ВОДАТ СУДСКИ СПОР СО МПЦ ШТО ЈА ЧИНИ 5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МПЦ: НАШИТЕ ВЕРНИЦИ ТУКА ВО АВСТРАЛИЈА НЕМА ДА ГО ПРИФАТАТ ДОГОВОРОТ НА МПЦ СО СПЦ
(ВИДЕО) ИГОР АЛЕКСАНДРОВ, МЕНАЏЕР НА ЦРКВИТЕ ВО АВСТРАЛИЈА КОИ 20 ГОДИНИ ВОДАТ СУДСКИ СПОР СО МПЦ ШТО ЈА ЧИНИ 5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МПЦ: НАШИТЕ ВЕРНИЦИ ТУКА ВО АВСТРАЛИЈА НЕМА ДА ГО ПРИФАТАТ ДОГОВОРОТ НА МПЦ СО СПЦ
СДСМ: Мицкоски да одговори дали 1,6 милиони евра од „Криминални парцели“ завршиле за финансирање на ВМРО-ДПМНЕ?
СДСМ: Мицкоски да одговори дали 1,6 милиони евра од „Криминални парцели“ завршиле за финансирање на ВМРО-ДПМНЕ?
Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ не може да избега од одговорноста за блокадите и потезите со кои ја влошува кризата која е најголема после втората светска војна
Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ не може да избега од одговорноста за блокадите и потезите со кои ја влошува кризата која е најголема после втората светска војна
Голема крводарителска акција во просториите на Град Скопје
Голема крводарителска акција во просториите на Град Скопје

ДАРУВАЈ СРЦЕВИНА, ДАРУВАЈ ЖИВОТ Првите донори во дарителскиот регистар за коскена срцевина во Македонија

Научната фондација „Спироски“ во 2021 година започна да гради дарителски регистар за срцевина во склоп на нивната фондација, со цел Р.С. Македонија да се здобие со напреден, функционален регистар кој ќе помага да спасува животи кај луѓето со малигни заболувања.

– Идејата зад овој регистар е преку најсовремени технологии да пружиме помош на луѓето со малигни заболувања. По примерот на Ентони Нолан во Велика Британија, добивме идеја како фондација дека граѓанскиот сектор заедно со приватниот сектор, институциите, и граѓаните е способен да придонесува многу повеќе особено во доменот на здравство. Нашиот план е да ги охабриме луѓето во нашата држава да се регистрираат како потенцијални донори, имено доколку не можат да бидат донори, финансиски да ја поддржат оваа иницијатива која на заболените ќе им пружи најсовремена, квалитетна нега и лекување кои ќе го спасат нивниот живот. Денес ги добивме првите потенцијални донори во нашиот регистар, кои во иднина ќе можат да спасат нечиј живот – изјавуваат од Фондација „Спироски“.

Дарителскиот регистар ќе биде управуван од Фондацијата, а секој граѓанин може да стане потенцијален дарител на коскена срцевина, но и финансиски да придонесе за одржувањето на регистарот. Како граѓанска иницијатива овој регистар ќе им даде повеќе можности за лекување на граѓаните со малигни заболувања, и заедно со приватниот и јавниот сектор, а и со граѓаните ќе придонесе квалитетна дијагностика, лекување и нега на пациентите.

Овој регистар е исто така поддржан од „Цивика Мобилитас“ а од денес станува активен за пријавување како донори.

– Ние напорно работиме на остварување на регистар од ваков калибер и среќни сме што денес нашиот регистар се здоби со првите потенцијални дарители. Граѓаните кои не можат да бидат дарители, но сакаат да придонесат за лекување на лицата со малигни заболувања може да ни се вклучат преку донирање на средства за да може овој регисар да се развива и да помага на граѓаните во иднина – додаваат од Фондација „Спироски“.

Граѓаните може да донираат по 100 денари преку броевите на Телеком 143-404, и А1 143-550.

loading...

watch animes. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

SK8 the Infinity Episode 12

online anime JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

WONDER EGG PRIORITY Episode 9

online anime Hunter x Hunter (2011) (Dub)

Boruto: Naruto Next Generations