Се враќаат жештините, повторно температури до 40 степени
Се враќаат жештините, повторно температури до 40 степени
Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот
Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот
Зибери: Воспитно-поправниот дом за малолетници не си ја извршува функцијата
Зибери: Воспитно-поправниот дом за малолетници не си ја извршува функцијата
ВМРО-Народна: Отворените изборни листи ќе ги збришат сите мали политички партии
ВМРО-Народна: Отворените изборни листи ќе ги збришат сите мали политички партии
Пендаровски и неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска на средба со претставниците од „Дневен центар Доза среќа“
Пендаровски и неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска на средба со претставниците од „Дневен центар Доза среќа“
Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ
Колев: Бугарите во Северна Македонија очекуваат да бидат дел од Уставот
Колев: Бугарите во Северна Македонија очекуваат да бидат дел од Уставот

Декларација од Брдо-Бриони: ЕУ без одлагање да започне преговори со С Македонија и Бугарија

Да се бара од една земја кандидат, која и во преговори за членство, во учебниците по историја својата национална генеза да ја дефинира, онака како што тоа го бара соседна држава. Тоа е влегување во интимен простор и тоа не се прави. И на тоа отворено ќе се спротивставам, рече хрватскиот претседател Зоран Милановиќ

Ја повикуваме ЕУ да го гледа регионот на Западен Балкан како целина, и не само како одделни земји со кои преговара. Ова порака ја пренесе словенечкиот премиер Борут Пахор, по завршувањето на денешниот самит на Процесот Брдо – Бриони, н кој освен тој и претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ, учествуваа и шест претседатели на земји од Западен Балкан.

Тие усвоија и декларација во која се наведува дека Брисел треба да гледа на регионот како геополитичко прашање.

Во декларацијата уште се вели дека ЕУ треба без одлагање да започне преговори со С Македонија и Албанија и се нотира проблемот кој го има нашата земја со блокадата од Бугарија.

Тој рече дека улогата е да им се помогнеме на соседите од регионот во процесот на евроинтеграциите.рече Милановиќ.

loading...

AnimeDao animedao hunter x hunter: Attack on Titan Season 3 Part 2 (Dub) (https://animedao.nl/m/nXyO) Episode 10

AniWatch watch animes: Naruto (Dub) (https://aniwatch.pro/m/7rv) Episode 220