Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Мојановски: Сослужувањето со СПЦ значи дека МПЦ не е веќе расколничка
Мојановски: Сослужувањето со СПЦ значи дека МПЦ не е веќе расколничка
Матевски: Признавањето на МПЦ-ОА е благодарение на Преспанскиот договор и Бајден
Матевски: Признавањето на МПЦ-ОА е благодарение на Преспанскиот договор и Бајден
МИЦКОВСКИ ГИ НАГРАДУВА РЕЖИМСКИТЕ ЕКСПЕРТУТКИ - Климовски – од говорник на ВМРО ДПМНЕ и противник на државните процеси до предлог за уставен судија
МИЦКОВСКИ ГИ НАГРАДУВА РЕЖИМСКИТЕ ЕКСПЕРТУТКИ - Климовски – од говорник на ВМРО ДПМНЕ и противник на државните процеси до предлог за уставен судија
Бомбите не му помогнаа на Рамковски oдново да ја отвори „Пајажина“ - Судот го одби поранешниот сопственик на телевизијата А1
Бомбите не му помогнаа на Рамковски oдново да ја отвори „Пајажина“ - Судот го одби поранешниот сопственик на телевизијата А1
Софија ги пречекува моштите на светите браќа Кирил и Методиј кои ќе бидат донесени на изложба во Софија од Света Гора каде се чуваат
Софија ги пречекува моштите на светите браќа Кирил и Методиј кои ќе бидат донесени на изложба во Софија од Света Гора каде се чуваат

ДЕЛЧЕВЦИ ДОНИРАА ХУМАНИТАРНА ПОМОШ ЗА УКРАИНА: Се подготвува за транспорт на собраната хуманитарна помош за Украина

Храна, средства за хигиена, бебешки пелени, бебешка храна и облека, санитатески материјали и лекови, ортопедски помагала, постелнини и ќебиња, се само дел од помошта собрана изминативе денови на собирниот пункт отворен во Спомен-домот АСНОМ во рамките на хуманитарната акција на Општина Делчево.

На листата донатори се запишаа голем број граѓани, институции, општествено одговорни фирми:

„Фротирка-компани“, „Аклалоид“ од Берово, „Брегал“ Делчево, „Рудине ММ“, ЈЗУ Здравствен дом „Гоце Делчев“ Делчево, детска градинка „Весели цветови“, аптека „Кетрин“ , „Твоја аптека“, „Оникс-Вал“, „Луна –гив“, „Фротекс- Компани“, Центарот за социјални работи- Делчево, ЈЛБ „Илинден“ , ЈКП „Брегалница“, „Дамјанов“, Здружение РЦЗ Делчево, „Ацико-транс“, бутик „Грација“, ООУ „Ванчо Прке“, СОУ „М.М.Брицо“, ООУ „Св.Климент Охридски“,„Витекс“, маркети „Извор-комит“, како и пратеничката Соња Михаиловска, градоначалникот Трајковски и вработените во Општина Делчево, но и многу граѓани кои овие два дена носат донации на пунктот.

Градоначалникот Горан Трајковски изрази јавна благодарност до сите хумани луѓе кои во време на оваа хуманитарна катастрофа во Украина донираат со цел да се ублажи страдањето и болката и да се помогне на луѓе во неволја.

– Акцијата повторно ја разбуди хуманоста, на пунктот се собрани во големи количини потребните средства кои ќе помогнат на граѓаните од Украина. Акцијата е наша реакција на актуелната хуманитарна катастрофа во Украина и страдањето на граѓаните на оваа земја од воените дејства, но и одговор на апелот испратен до Општина Делчево од пријателската Општина Тернопил од Украина. Во оваа прилика изразувам благодарност до сите хумани луѓе, до сите општествено одговорни фирми кои, како и многу пати досега, и денес ја покажуваат својата човечно и хуманост, истакна Трајковски.

Собраните средства денеска ќе се пакуваат и селектираат, по што ќе бидат дистрибуирани согласно со насоките од Амбасадата на Украина во Скопје.

loading...

english dubbed anime. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

free anime Horimiya

AnimeFreak My Hero Academia Season 2 Episode 16

english anime Attack on Titan Season 2 (Dub)

AnimeFreak Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 4

Attack on Titan Season 2 Episode 11

tải go88