Ангеловска-Бежоска: Очекувањата се дека каматните стапки ќе одат нагоре, се прават обиди тоа да биде умерено
Ангеловска-Бежоска: Очекувањата се дека каматните стапки ќе одат нагоре, се прават обиди тоа да биде умерено
Од продажбата на биоразградливи кеси собрани 44 милиони денари, се планира набавка на контејнери за селектирање на отпад
Од продажбата на биоразградливи кеси собрани 44 милиони денари, се планира набавка на контејнери за селектирање на отпад
Каков дебакл, пропаднатата блокада Мицкоски ја замени со протест за месец од сега
Каков дебакл, пропаднатата блокада Мицкоски ја замени со протест за месец од сега
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПОЛИЦИСКИОТ РАЗГОВОР СО НОВИНАРКАТА ДЕЛЕВСКА МУ ПРИПАЃА НА ВРЕМЕТО НА РЕЖИМОТ
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПОЛИЦИСКИОТ РАЗГОВОР СО НОВИНАРКАТА ДЕЛЕВСКА МУ ПРИПАЃА НА ВРЕМЕТО НА РЕЖИМОТ
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР

ДЕМАНТ ОД ЗЛАТКО МАРИН: Лажните вести синоним за ДПМНЕ

Почитувани,

ВМРО-ДПМНЕ и натаму продолжува со небулозните и неосновани напади насочени кон мене како градоначалник и кон работата на Општината. Денешната прес-конференција на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, е уште еден доказ дека оваа партија и натаму останува неконструктивна опозиција и продолжува со деструктивно, крајно бесрамно и инфантилно однесување.

ВМРО-ДПМНЕ секојдневно шири дезинформации за работата на Општината и за мене лично, со цел да го одвлече вниманието на жителите и да ја прикрие својата безидејност, што е навистина жално однесување како за најголема опозициска партија. Стоилковски и неговиот верен соработник Дејан Митески, претседател на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Аеродром и најверојатно претендент за градоначалник на Општина Аеродром, во изминатите месеци пласираат само лаги и непроверени информации во јавноста за мојата работа.

Лично ги повикувам од почетокот до крајот на следната работна седмица да дојдат во просториите на Општина Аеродром и да извршат увид во целата документација за набавките и реализацијата на проектите што ги посочуваат, како што се оние за тревата, за дрвените столбови и слични набавки за кои упорно тврдат дека не се законски и транспарентно спроведени. Стоилковски и Митески ќе можат да ги разгледаат документите за спроведените набавки и реализацијата на сите проекти за кои тврдат дека според нив се „криминални“.

Пред да дојдат, би сакал да им појаснам, затоа што очигледно не се доволно упатени, дека при секоја јавна набавка како најниска цена се зема вкупната цена, а не поединечните ставки и цени и вкупната цена е предмет на аукција. Во случајов со посочените ставки што ги наведуваат, излегува дека понудувачот самиот си наштетил и можел да биде понеповолен што на одредени ставки ставил повисоки цени, а самиот закон не дозволува понудувачот поради тоа да биде исклучен. А поради тоа што станува збор за рамковна спогодба, ние како договорен орган проценуваме дали ќе дадеме налог тоа да се работи или да не се работи.

Јас одговорно тврдам дека не е даден ниту еден налог за ставките што ги посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Затоа, господине Стоилковски, ве повикувам вас и господинот Митески да дојдете во Општината. Ве охрабрувам да побарате документи со кои ќе ги потврдите вашите тврдења. Доколку најдете нешто сомнително, каква било нелогичност или реален сомнеж дека сум потрошил барем еден денар за посочените ставки, известете ги надлежните органи, јас сум подготвен да одговарам. Но доколку се уверите во она што јас го тврдам, а тоа е дека сите документи се кристално чисти и сѐ што сум сработил е законски, барам јавно да ми се извините мене и на администрацијата на Општина Аеродром.

Со почит,
Златко Марин

loading...

anime sites. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom Episode 13

stream anime online AnimeDao Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

english dubbed anime AnimeDao Your Name.

sites to watch anime DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

AnimeDao JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

tải go88