СПАСОВ: НОВИНАРИТЕ ТРЕБА ДА ЈА ИСТРАЖАТ БИОГРАФИЈАТА НА ДАНЕЛА АРСОВСКА, ИМА ИНДИЦИИ ЗА МНОГУ МАТНИ ЗДЕЛКИ
СПАСОВ: НОВИНАРИТЕ ТРЕБА ДА ЈА ИСТРАЖАТ БИОГРАФИЈАТА НА ДАНЕЛА АРСОВСКА, ИМА ИНДИЦИИ ЗА МНОГУ МАТНИ ЗДЕЛКИ
МВР е гарант за сите слободни избори од 2017 до денес, ВМРО-ДПМНЕ шири невистини
МВР е гарант за сите слободни избори од 2017 до денес, ВМРО-ДПМНЕ шири невистини
НЕЧЕСНА МАТЕРИЈАЛИСТКА И ОПОРТУНИСТКА - АРСОВСКА СИ ЈА ВГНЕЗДИЛА МАЈКА СИ ВО УПРАВЕН ОДБОР ЗА ПАУШАЛ ОД 10 000 ДЕНАРИ ОД СЕДНИЦА КОГА БИЛА ШЕФИЦА НА ССК!
НЕЧЕСНА МАТЕРИЈАЛИСТКА И ОПОРТУНИСТКА - АРСОВСКА СИ ЈА ВГНЕЗДИЛА МАЈКА СИ ВО УПРАВЕН ОДБОР ЗА ПАУШАЛ ОД 10 000 ДЕНАРИ ОД СЕДНИЦА КОГА БИЛА ШЕФИЦА НА ССК!
ШОКАНТНО АУДИО: Максим Димитриевски и неговите пајташи нудат 500 денари за глас!
ШОКАНТНО АУДИО: Максим Димитриевски и неговите пајташи нудат 500 денари за глас!
СДСМ: Институциите веднаш да постапат за да распука и овој меур со манипулации на ВМРО-ДПМНЕ
СДСМ: Институциите веднаш да постапат за да распука и овој меур со манипулации на ВМРО-ДПМНЕ
МАКСО Е МАКС НЕРВОЗЕН - СДСМ Куманово: Салиевски, советник од ромската заедница е нападнат
МАКСО Е МАКС НЕРВОЗЕН - СДСМ Куманово: Салиевски, советник од ромската заедница е нападнат
ШИЛЕГОВ: ДВАТА НОВИ БУЛЕВАРИ ВО БУТЕЛ СЕ ДОКАЗ ДЕКА ОВАА ОПШТИНА НАЈБРЗО СЕ РАЗВИВАШЕ ВО ИЗМИНАТИВЕ 4 ГОДИНИ
ШИЛЕГОВ: ДВАТА НОВИ БУЛЕВАРИ ВО БУТЕЛ СЕ ДОКАЗ ДЕКА ОВАА ОПШТИНА НАЈБРЗО СЕ РАЗВИВАШЕ ВО ИЗМИНАТИВЕ 4 ГОДИНИ
УШТЕ НЕ ДОШЛЕ НА ВЛАСТ А ПОЧНАА ДА СЕАТ СТРАВ И ДА ЗАБЕГУВААТ - Ново сведоштво од Вевчани: Припадник на обезбедување на Мицкоски во локал се претставил како полицаец, барал лични карти и се заканувал по гости
УШТЕ НЕ ДОШЛЕ НА ВЛАСТ А ПОЧНАА ДА СЕАТ СТРАВ И ДА ЗАБЕГУВААТ - Ново сведоштво од Вевчани: Припадник на обезбедување на Мицкоски во локал се претставил како полицаец, барал лични карти и се заканувал по гости

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ДАЛИ ЕУ ЌЕ АРБИТРИРА ЗА ПОГРЕШНО ТОЛКУВАЊЕ НА ИСТОРИЈАТА?

Демократскиот сојуз смета дека предлогот на министерката за образование за спојување на предметите Историја и Географија во основното образование е недоволно истражена и избрзана мерка која може да има лоши и далекусежни последици врз образованието на младите, нивната оспособеност и подготовка за повисоките степени на образование и изградба на едуцирани личности, а исто така негативно ќе влијае и врз етно-националната свест и самодоверба на младите.

Во време кога македонскиот идентитет и автентичниот развој на македонската национална историја, се жестоко нападнати од нашиот источен сосед, укинувањето на предметот Историја, односно неговото спојување со предметот Географија, не само што ќе го намали обемот на изучување на наставните содржини од историјата на Македонија, туку ќе испрати лоша порака дома и во соседството, дека на Владата не и е толку важна националната историја штом предлага учениците да не ја изучуваат како одделен предмет.

Демократскиот сојуз предупредува дека изучувањето историја во Финска или во некоја друга европска држава, не може да биде репер за образовен експеримент од ваков драматичен карактер. Македонија е на Балканот, а не на Скандинавскиот полуостров, регион каде што владеачките политички елити не го оспорувааат идентитетот на своите соседи, ниту пак им ја наметнуваат својата историја, како што тоа го прави Република Бугарија.

Секоја идеја и предлог за образовни реформи мора да биде врз основа на претходно подготвени истражувања и споредбени анализи од земјите во регионот и во Европа, и да биде предмет на широка дебата, во која ќе бидат вклучени експертите, политичките чинители, невладините организации, но исто така и родителите и учениците, кои не смеат да бидат интелектуални заморчиња на еден експеримент.

Демократскиот сојуз ја повикува Владата да и укаже на министерката да се откаже од оваа идеја која, доколку се реализира, може да нанесе многу штета на образованието на младите и да го поткопа македонскиот идентитет.

loading...

Website https://twistmoe.net: Watch Cyborg Kuro-chan (Dub) twistmoe Episode 12 anime twist

Website https://animeflv.uk: Watch Dixia Cheng Yu Yongshi: Nizhuan Zhi Lun animeflv Episode 5 animeflv

Website https://animetv.cc: Watch LBX: Little Battlers eXperience Season 2 animetv Episode 58 anime tv shows list

Animepahe: No Game No Life: Zero anime episode Full online free at https://animepahe.cc watch anime dub

Pearltrees: https://www.pearltrees.com/animefreakws/item374989878

Mobypicture: https://www.mobypicture.com/user/animefreakws