СТАРИОТ ПРОЛУПАЛ - МИЛЧИН: Лошо е што имаме Албанец за министер за надворешни, ако се постигне договор со Бугарија, ќе има војна во земјава меѓу Македонците и Албанците?!?!
СТАРИОТ ПРОЛУПАЛ - МИЛЧИН: Лошо е што имаме Албанец за министер за надворешни, ако се постигне договор со Бугарија, ќе има војна во земјава меѓу Македонците и Албанците?!?!
Џафери на средба со Петков: „Членството на Северна Македонија во ЕУ ќе биде во интерес на регионот“
Џафери на средба со Петков: „Членството на Северна Македонија во ЕУ ќе биде во интерес на регионот“
Маричиќ: Ако во Бугарија има луѓе кои се декларираат како Македонци, тоа е нивно право и никој неможе да им го ускрати
Маричиќ: Ако во Бугарија има луѓе кои се декларираат како Македонци, тоа е нивно право и никој неможе да им го ускрати
СДСМ: Мицкоски вчера се силеше а денес молк, зошто не ги постави прашањата за кои ги тераше новинарите да го прашаат Петков?
СДСМ: Мицкоски вчера се силеше а денес молк, зошто не ги постави прашањата за кои ги тераше новинарите да го прашаат Петков?
ОПШТА ПАНИКА ВО ВМРО ДПМНЕ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ДОГОВОР СО БУГАРИЈА: НА ИСТА МАСА ГИ СЕДНАА БОЦЕВСКИ, ГЕРОВСКИ И МИЛЧИН ЗА ДА ЈА БРАНАТ МАКЕДОЊА ОД КЛЕТИТЕ БУГАРИ
ОПШТА ПАНИКА ВО ВМРО ДПМНЕ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ДОГОВОР СО БУГАРИЈА: НА ИСТА МАСА ГИ СЕДНАА БОЦЕВСКИ, ГЕРОВСКИ И МИЛЧИН ЗА ДА ЈА БРАНАТ МАКЕДОЊА ОД КЛЕТИТЕ БУГАРИ
Ахмети по средбата со Петков: Македонците да знаат дека ДУИ никогаш нема да повлече потег што ќе го загрози нивниот идентитет
Ахмети по средбата со Петков: Македонците да знаат дека ДУИ никогаш нема да повлече потег што ќе го загрози нивниот идентитет
НИКОЛОВСКИ ИМ ПОРАЧА НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Нема партиски поделби, од секој вработен барам максимален ангажман, чесна и одговорна работа, професионален однос, висок интегритет и испорака на резултати
НИКОЛОВСКИ ИМ ПОРАЧА НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Нема партиски поделби, од секој вработен барам максимален ангажман, чесна и одговорна работа, професионален однос, висок интегритет и испорака на резултати
Од четврток постудено и снег особено во северо-западниот дел на државата
Од четврток постудено и снег особено во северо-западниот дел на државата

ДЕНЕСКА Е ГОЛЕМ ДЕН ЗА НАШАТА ЗЕМЈА – Хојт Ји за „Гласот на Америка“: Бајден ќе се залага за Северна Македонија во ЕУ, борба против корупцијата и лажните вести во земјата

360степени | 30 октомври, 2020 21:07

Поранешниот заменик- помошник државен секретар на САД очекува Бугарија и остатокот од ЕУ да најдат начин да ги надминат проблемите, за да може Северна Македонија да ги почне преговорите што е можно побрзо
Ако Џо Бајден биде избран за претседател на САД, тој цврсто ќе ја поддржи интеграцијата на Северна Македонија во Европската Унија, вели за Гласот на Америка на македонски јазик, поранешниот заменик-помошник државен секретар на САД, Хојт Ји.

„Јас цврсто верувам дека Бајден ќе се залага за интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ. Ова секако е одлука што треба да ја направи ЕУ, САД не можат да ја наметнат нивната волја, но, веруваме дека ги делиме истите цели со повеќето европски држави. Сакаме да ја видиме Северна Македонија интегрирана во европските институции. Очекувам Бугарија и остатокот од ЕУ да најдат начин да ги надминат проблемите, за да може Северна Македонија да ги почне преговорите што е можно побрзо“,

вели Хојт Ји, кој го поддржува Бајден за иден претседател на САД.
Тој најавува дека идната администрација на Бајден ќе бара и одговорност од македонските политичари да ја средат корупцијата во државата, нагласувајќи дека има уште многу работа да се достигнат стандардите за ЕУ.

Во интервјуто за Гласот на Америка на македонски јазик, Хојт Ји вели дека е загрижен оти американската репутација на Балканот доживеала иста штета како и во целиот свет, поради, како што рече тој, пристапот на актуелната администрација кон надворешната и домашната политика.

Најавува дека администрацијата на Бајден би се вклучила во борбата против лажни вести во Северна Македонија, помогнати како што вели, од Русија и Кина.

„Има многу работи што би можеле да ги правиме, дури и да осигураме Русија да плати вистинска цена за тоа што го прави на Балканот, во Европа и во САД. Тоа бара глобален напор за изградба на алијанси и зацврстување на институциите во Европа. Заеднички ќе бидеме во можност да се спротивставиме на Путин и руските тролови. Тие напори сега е јасно дека се заглавени“,

изјави Хојт Ји.
За нашата земја вели дека веќе е важен сојузник и партнер на САД, нешто што треба да продолжи да се развива, а односите да стануваат поцврст, и поинтензивна и поблиска соработка на сите нивоа.

loading...

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

My Hero Academia Season 5

AnimeHeaven Naruto (Dub)

english dubbed anime AnimeHeaven That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

Death Note (Dub) Episode 34

DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO