„Никогаш не сум се срамел повеќе од својата земја“ Руски дипломат во ОН поднесе оставка поради инвазијата врз Украина
„Никогаш не сум се срамел повеќе од својата земја“ Руски дипломат во ОН поднесе оставка поради инвазијата врз Украина
(ФОТО) Ковачевски на папата му подарил бројаница со охридски бисер и филигран, плоча од Влатко Стефановски…
(ФОТО) Ковачевски на папата му подарил бројаница со охридски бисер и филигран, плоча од Влатко Стефановски…
Подготовки во Соборниот храм за утрешната литругија на поглаварите на МПЦ-ОА и СПЦ
Подготовки во Соборниот храм за утрешната литругија на поглаварите на МПЦ-ОА и СПЦ
Кирил Петков го претстави планот како ќе падне ветото за Македонија
Кирил Петков го претстави планот како ќе падне ветото за Македонија
Спасен коњ од напуштен објект во Дебар Маало – згрижен во ЗОО Скопје
Спасен коњ од напуштен објект во Дебар Маало – згрижен во ЗОО Скопје
ЏАФЕРИ: Почитувани граѓани, припадници на влашката заедница, Дозволете од име на моите колеги пратеници и од мое лично име да Ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите
ЏАФЕРИ: Почитувани граѓани, припадници на влашката заедница, Дозволете од име на моите колеги пратеници и од мое лично име да Ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите
(ФОТО + ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
(ФОТО + ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
НАЈМНОГУ ОНЛАЈН КУПУВАЊА ОД СТРАНСТВО КОН ДОМАШНИТЕ Е-ТРГОВЦИ ИЗВРШЕНИ СО ПЛАТЕЖНИ КАРТИЧКИ ОД САД И ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО, ВКУПНО ОНЛАЈН КОН СТРАНСТВО СМЕ ПРОДАЛЕ ПРОДУКТИ И УСЛУГИ ВО ВРЕДНОСТ НА 16 МИЛИОНИ ЕВРА
НАЈМНОГУ ОНЛАЈН КУПУВАЊА ОД СТРАНСТВО КОН ДОМАШНИТЕ Е-ТРГОВЦИ ИЗВРШЕНИ СО ПЛАТЕЖНИ КАРТИЧКИ ОД САД И ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО, ВКУПНО ОНЛАЈН КОН СТРАНСТВО СМЕ ПРОДАЛЕ ПРОДУКТИ И УСЛУГИ ВО ВРЕДНОСТ НА 16 МИЛИОНИ ЕВРА

Денот на жената – 8 март

Изложбата содржи две пригодни поштенски марки, плик на првиот ден и поштенска марка, отпечатена во тираж од 25.000 примероци и пуштена во оптек на 28 февруари.
Меѓународниот ден на жената е меѓународен празник на кој се слават економските, политичките и социјалните достигнувања на жените.

За прв пат е одбележан во САД на 28 февруари 1909 година, но следната година, на првата меѓународна конференција на жените во Копенхаген, на иницијатива на Клара Цеткин, е одлучено 8 март да се одбележи како Меѓународен ден на жената, во спомен на протестите на жените, работнички во текстилната индустрија, одржани во Њујорк во 1857 година.

Како Меѓународен ден на жената, 8 Март првпат официјално е одбележан во 1911 година, а го одбележаа повеќе од милион луѓе во Австрија, Данска, Германија и Швајцарија.

Во почетокот на 1970-тите, Обединетите нации официјално го прогласија 8 март за Меѓународен ден на жената, а денес се слави низ целиот свет, а во повеќе од 55 земји е официјален национален празник.

Востановената практика и обичаи на одбележувањето на Денот на жената ширум светот се слични – тоа е ден кога на жените им се посветува посебно внимание, се подаруваат цвеќе и подароци и им се честита денот.

Сепак, Денот на жената е многу повеќе од тоа – признание на сите жени за нивните општествени, научни, политички, креативни, спортски и сите други лични достигнувања и охрабрување и поддршка да се направи уште повеќе за промовирање на правата на жените и борба за целосна еднаквост.

loading...

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

stream anime online Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone

AnimeDao Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone

How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom

AnimeDao Dragon Ball Z (Dub) Episode 283